If you are interested in receiving daily athletic emails, please contact Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org.
 

2019

  • May

    Thursday, March 16, 2019:

    In Today’s Athletic Events.......the 2019 Varsity Football Team will host Pinecrest Prep in their annual “Spring Football Game” at 7pm.  Please come out to support our next year’s team and coaching staff in this scrimmage.
    Connor and Carson's Champions.....Connor Goodman, Class of 2019, and Carson Goodman, Class of 2025, have partnered with the Miami Marlins Foundation and the Boys and Girls Club of Miami to institute a program called "Connor and Carson's Champions: Choose Gloves NOT Drugs."  We are trying to gather gently-used/new baseball gloves and bats to donate to this worthy cause and we need your help.   Please donate a glove, bat, etc. and support this important cause as we try to support kids who are motivated to participate in baseball.  All donations can be brought to Coach Chuck Sennett's Office on or before May 20th. Thanks so much for your support.
    MCDS Sideline Store.......We are excited to announce the Grand Opening of our new Miami Country Day School sideline store.   Below is a “Grand Opening” coupon worth 25% off merchandise purchased through June 12th to help launch our sideline store at https://sideline.bsnsports.com/schools/florida/miami/miami-country-day-school.
    Read More
  • Wednesday, May 15, 2019:

    Connor and Carson's Champions.....Connor Goodman, Class of 2019, and Carson Goodman, Class of 2025, have partnered with the Miami Marlins Foundation and the Boys and Girls Club of Miami to institute a program called "Connor and Carson's Champions: Choose Gloves NOT Drugs."  We are trying to gather gently-used/new baseball gloves and bats to donate to this worthy cause and we need your help.   Please donate a glove, bat, etc. and support this important cause as we try to support kids who are motivated to participate in baseball.  All donations can be brought to Coach Chuck Sennett's Office on or before May 20th. Thanks so much for your support.
     
    Varsity Football Team....The 2019 Varsity Football Team will host Pinecrest Prep in their annual “Spring Football Game” on Thursday, May 16th, at 7pm.  Please come out to support our next year’s team and coaching staff in this scrimmage.
     
    Fall/Winter Sports Information
    Please see each Fall sport listed below for practice start dates and coaching information.  All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org. Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org.
     
    Boys and Girls Cross Country
    Varsity Cross Country is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Monday, July 29.  Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Varsity Football
    Varsity Football is for student-athletes in grades 9-12.  Practice will begin on Monday, August 12.  Please contact Mr. Chris Polite at politec@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys and Girls Varsity Golf
    Varsity Golf is for student-athletes in grades 6-12.  Tryouts will begin on Monday, August 5 at the Miami Shores Country Club.  Please contact Mr. Bryan Parizo at parizob@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250   for more information.
     
    Boys and Girls Swimming
    Varsity Swimming is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Monday, August 12.  Please contact Mr. Eric Scheingoltz at scheingoltze@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Volleyball
    Middle School Volleyball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts will begin on Monday, August 5.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org Mrs. Valerie Martinez at martinezv@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Junior Varsity Volleyball
    Junior Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 8-10.  Tryouts will begin on Monday, July 29.  Please contact Joseph Hernandez at jhernandez@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Varsity Volleyball
    Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts will begin on Monday, July 29.  Please contact Mr. Eric Rivera at riverae@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.

     

    Boys Varsity Soccer

    Boys Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 21. Please contact Mr. Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Boys Middle School Soccer

    Boys Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 28.  Please contact Mr. Luis Velarde at velardel@miamicountryday.org, Mr.  Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Soccer

    Girls Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 28. Please contact Mr. Abiodun Adeyemi at adeyemia@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Middle School Soccer

    Girls Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 21. Please contact Mr. Marco D’Urbano at durbanom@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Varsity Basketball
    Boys Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, November 4.   Please contact Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Boys Junior Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-11.  Tryouts begin on Monday, November 4. Please contact Mr. Jules Penn at pennj@miamicountryday.org, Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Basketball
    Boys Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, November 4.  Please contact Mr. Gerald Terry at terryg@miamicountryday.org,  Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Basketball

    Girls Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 28.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Basketball
    Girls Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 28.  Please contact Ms. Shenequah Johnson at sjohnson@miamicountryday.org , Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    MCDS Sideline Store.......We are excited to announce the Grand Opening of our new Miami Country Day School sideline store.  It is replacing our old “My Spartan Locker” store, and has many new and exciting options for Spartan gear.  Below is a “Grand Opening” coupon worth 25% off merchandise purchased through June 12th. A special thanks to Caryn Lubetsky and Nolan Sutker for helping to launch our sideline store at https://sideline.bsnsports.com/schools/florida/miami/miami-country-day-school.
                                
    Read More
  • Tuesday, March 14, 2019:

    Varsity Football Team....The 2019 Varsity Football Team will host Pinecrest Prep in their annual “Spring Football Game” on Thursday at 7pm.  Please come out to support our next year’s team and coaching staff in this scrimmage.
     
    Fall Sports Information
    Please see each Fall sport listed below for practice start dates and coaching information.  All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org. Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org.
     
    Boys and Girls Cross Country
    Varsity Cross Country is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Monday, July 29.  Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Varsity Football
    Varsity Football is for student-athletes in grades 9-12.  Practice will begin on Monday, August 12.  Please contact Mr. Chris Polite at politec@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys and Girls Varsity Golf
    Varsity Golf is for student-athletes in grades 6-12.  Tryouts will begin on Monday, August 5 at the Miami Shores Country Club.  Please contact Mr. Bryan Parizo at parizob@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250   for more information.
     
    Boys and Girls Swimming
    Varsity Swimming is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Monday, August 12.  Please contact Mr. Eric Scheingoltz at scheingoltze@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Volleyball
    Middle School Volleyball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts will begin on Monday, August 5.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org Mrs. Valerie Martinez at martinezv@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Junior Varsity Volleyball
    Junior Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 8-10.  Tryouts will begin on Monday, July 29.  Please contact Joseph Hernandez at jhernandez@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Varsity Volleyball
    Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts will begin on Monday, July 29.  Please contact Mr. Eric Rivera at riverae@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    MCDS Sideline Store.......We are excited to announce the Grand Opening of our new Miami Country Day School sideline store.  It is replacing our old “My Spartan Locker” store, and has many new and exciting options for Spartan gear.  Below is a “Grand Opening” coupon worth 25% off merchandise purchased through June 12th. A special thanks to Caryn Lubetsky and Nolan Sutker for helping to launch our sideline store at https://sideline.bsnsports.com/schools/florida/miami/miami-country-day-school.
                                
     
    Read More
  • Wednesday, May 8, 2019:

    Congratulations to Diego Oropeza Rodrigues......He was elected to the United Soccer Coaches Association All-American Team.  Diego is the only player from Miami, and first selected to this prestigious team from Miami Country Day School.  Congratulations to Diego.
     
    Attention Spring Athletes, Families, and Friends........ Our Spring Sports Awards Ceremony will take place this evening at 6:30pm.  Below is a list of room assignments.....this ceremony should take everyone about 30 minutes, so we hope everyone will be able to attend.
     
    Boys Middle School/Boys Varsity Lacrosse – Gymnasium
    Softball – Franco Center SAC
    Girls and Boys Middle School Tennis – Upper School Room 103
    Boys and Girls Varsity Tennis - Upper School Room 105
    Girls Varsity Lacrosse - Upper School Room 106
    Boys and Girls Varsity Water Polo/Middle School Water Polo – Smurfit Hall
    Middle School/Varsity Baseball – Franco Center Library
    Read More
  • Wednesday, March 1, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action.....The Varsity Baseball Team (10-9) lost to Palmer-Trinity in the South Florida Baseball Conference Semifinals 6-0.  Eric Germeus, Dhillon Murphy, Zac Wyka, and Connor Goodman all singled.
     
    Congratulations to Diego Oropeza Rodrigues....He was named United Soccer Coaches Florida High School First-Team, All-State Team.
     
    Attention Spring Athletes, Families, and Friends........ Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 8, at 6:30pm.  We have changed the format a bit, to make the evening a bit shorter and more convenient for our student-athletes, coaches, and families.  Instead of having everyone meet in the gym for a collective assembly, we will have everyone go to their respective rooms, listed below, or individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should take everyone about 30 minutes, so we hope everyone will be able to attend.
     
    Boys Middle School/Boys Varsity Lacrosse – Gymnasium
    Softball – Franco Center SAC
    Girls and Boys Middle School Tennis – Upper School Room 103
    Boys and Girls Varsity Tennis - Upper School Room 105
    Girls Varsity Lacrosse - Upper School Room 106
    Boys and Girls Varsity Water Polo/Middle School Water Polo – Smurfit Hall
    Middle School/Varsity Baseball – Franco Center Library
     
    Read More
  • April

    Tuesday, April 30, 2019:

     
    In Monday’s Athletic Action.....The Varsity Baseball Team (10-8) beat Everglades Prep in the South Florida Baseball Conference Quarterfinals 3-0.  Hanley Ramirez, in his first varsity start, threw a complete game, 2-hit shutout. The Spartans scored 3 runs in the bottom of the 6th inning to secure the win.  Eric Germeus, Connor Goodman, and Sean Finny all scored, and Lukas Peterson added an RBI single. The boys will host Palmer-Trinity in the South Florida Baseball Conference Semifinals this evening at 7pm.  Riviera Prep plays Ransom Everglades in the 4pm game.  
     
    Attention Spring Athletes, Families, and Friends........ Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 8, at 6:30pm.  We have changed the format a bit, to make the evening a bit shorter and more convenient for our student-athletes, coaches, and families.  Instead of having everyone meet in the gym for a collective assembly, we will have everyone go to their respective rooms, listed below, or individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should take everyone about 30 minutes, so we hope everyone will be able to attend.
     
    Boys Middle School/Boys Varsity Lacrosse – Gymnasium
    Softball – Franco Center SAC
    Girls and Boys Middle School Tennis – Upper School Room 103
    Boys and Girls Varsity Tennis - Upper School Room 105
    Girls Varsity Lacrosse - Upper School Room 106
    Boys and Girls Varsity Water Polo/Middle School Water Polo – Smurfit Hall
    Middle School/Varsity Baseball – Franco Center Library

     
    Read More
  • Monday, April 29, 2019:

    In Friday’s Athletic Events.....The Varsity Baseball Team (9-8) beat Everglades Prep 15-0. Zac Wyka led the way going 4 for 4 with 4 runs scored, and 3 stolen bases, Connor Goodman was 3 for 3 with a triple, homerun, 4 runs scored and 4 RBI, Lee Iaslovits recorded the win and doubled, Eric Germeus scored 2 runs, and Timmy Houser drove in 2 runs.
     
    Today.....The Varsity Baseball Team hosts the South Florida Baseball Conference Tournament.  Somerset Homestead plays Riviera Prep at 4pm, and the Spartans host Everglades Prep at 7pm.
     
    Springs Sports Awards......Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 8, at 6:30pm.  We have changed the format a bit, to make the evening a bit shorter and more convenient for our student-athletes, coaches, and families.  Instead of having everyone meet in the gym for a collective assembly, we will have everyone go to their respective rooms, listed below, or individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should take everyone about 30 minutes.  We do ask that each coach individualize the event, so that each player is recognized.  In addition, we will not be providing food.  We wanted to simplify the format, as we hope this will improve attendance.  I would also ask that each Spring head coach, please communicate with your players, coaches, and parents, so that we can all be on the same page.  Thanks for your cooperation, and please let me know if you have any questions or concerns.
     
    Boys Middle School/Boys Varsity Lacrosse – Gymnasium
    Softball – Franco Center SAC
    Girls and Boys Middle School Tennis – Upper School Room 103
    Boys and Girls Varsity Tennis - Upper School Room 105
    Girls Varsity Lacrosse - Upper School Room 106
    Boys and Girls Varsity Water Polo/Middle School Water Polo – Smurfit Hall
    Middle School/Varsity Baseball – Franco Center Library
    Read More
  • Friday, April 26, 2019:

    In Thursday’s Athletic Action.....The Girls Varsity Tennis Team (8-5) lost to Carrollton 4-0.  The Boys Varsity Tennis Team (8-5) lost to Ransom Everglades 4-1. Louis Siegler won his #1 singles match.  Congratulations to Louis, Morgan Weisberg, Allexii Bassette, and Gabrielle Bassette for qualifying for States next week.  Congratulations to all players and our coaches, Val Banada and Alan Murray, on a great season.
     
    Today....The Varsity Baseball Team hosts Everglades Prep at 6pm.
     
    Springs Sports Awards......Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 8, at 6:30pm.  We have changed the format a bit, to make the evening a bit shorter and more convenient for our student-athletes, coaches, and families.  Instead of having everyone meet in the gym for a collective assembly, we will have everyone go to their respective rooms, listed below, or individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should take everyone about 30 minutes.  We do ask that each coach individualize the event, so that each player is recognized.  In addition, we will not be providing food.  We wanted to simplify the format, as we hope this will improve attendance.  I would also ask that each Spring head coach, please communicate with your players, coaches, and parents, so that we can all be on the same page.  Thanks for your cooperation, and please let me know if you have any questions or concerns.
     
    Boys Middle School/Boys Varsity Lacrosse – Gymnasium
    Softball – Franco Center SAC
    Girls and Boys Middle School Tennis – Upper School Room 103
    Boys and Girls Varsity Tennis - Upper School Room 105
    Girls Varsity Lacrosse - Upper School Room 106
    Boys and Girls Varsity Water Polo/Middle School Water Polo – Smurfit Hall
    Middle School/Varsity Baseball – Franco Center Library
    Read More
  • Wednesday, April 24, 2019:

    Late Thursday…..The Varsity Baseball Team (7-7) lost to Miami High in 8 innings 9-7.  Myles Berlowitz led the way with 3 RBI, Eric Germeus scored 2 runs, Connor Goodman doubled and drove in 2 runs, and Dhillon Murphy was 2 for 3 with 2 runs scored.
     
    In Monday’s Action….The Varsity Baseball Team (7-8) lost to Ransom Everglades 4-2. Lee Isalovits pitched the complete game, allowing 4 hits and striking out 4, and was 2 for 3 with a homerun and 2 RBI.
     
    On Tuesday…..The Boys Varsity Tennis Team (8-4) beat International Studies in the Regional Semi-finals 4-1.  Louis Siegler, Morgan Weisberg, Jackson Halliwell, and Jared Resnick all won their singles matches.  The boys will host Ransom Everglades on Thursday at 3pm at the North Miami Beach Tennis Center.  The winner will advance to states next week. The Girls Varsity Tennis Team (8-4) beat Riviera Prep in the Regional Semi-finals 4-3. Allexii Bassette and Gabrielle Bassette won their singles matches, and Allexii and Gabrielle, Lolita Bell and Maria Salazar won their doubles matches.  The girls host Carrollton on Thursday at 3pm in the Regional Finals at 3pm.  The winner will advance to states next week.
     
    Today……The Varsity Baseball Team hosts their ‘Senior Game” at 6pm vs. Somerset Academy Homestead.  The senior ceremony will take place prior to the game at 5:45pm.
    Read More
  • Wednesday, April 17, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action...... Congratulations to the Boys Varsity Tennis Team, as they won their 22nd consecutive District Championship.  Louis Siegler, Morgan Weisberg, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, and Jared Resnick won their singles matches, and Louis and Morgan, Harrison and Jackson won their doubles matches.  The boys will host the Regional Semi-finals at the Arthur Snyder Tennis Center next Tuesday at 3pm.  Congratulations to the Girls Varsity Tennis Team, as they won their 7th consecutive District Championship.  Gabrielle Bassette, Maria Salazar, Lolita Bell, and Danielle Bernstein, won their singles matches, and Allexii Bassette and Gabrielle, Lolita and Maria won their doubles matches.  The girls host the Regional Semi-finals next Tuesday at Arthur Snyder Tennis Center at 3pm.  The Varsity Baseball Team (7-6) lost to Palmer-Trinity 10-3. Lee Iaslovits threw 5 strong innings, allowing 4 hits and striking out 5, and Myles Berlowitz was 2 for 3.
     
    On Thursday.....The Varsity Baseball Team hosts Miami High at 6pm.
    Read More
  • Tuesday, April 16, 2019:

    In Monday’s Athletic Events........The Boys Varsity Lacrosse Team (10-6) lost to Columbus in the District Semi-finals 17-5.  David Burger led the way with 35 saves, Jake Fishman scored 2 goals, Chaz Berkowitz, Stevie Port, and Sean Fuller all scored, and Noah Markofsky added 2 assists.  The Softball Team (2-8) lost to Colonial Christian in the South Florida Softball Conference Quarterfinals 15-0.  Sophia Gostfrand singled. The Varsity Baseball Team (10-6) lost to Riviera Prep 11-1. Yoav Haiat scored, and Myles Berlowitz, Jake Wyka, and Sean Finny all singled.
     
    Today...... The Girls and Boys Varsity Tennis Teams participate in Districts all day at the North Miami Beach Tennis Center, and the Varsity Baseball Team travels to Palmer-Trinity at 4pm.
    Read More
  • Monday, April 15, 2019:

    In Friday’s Athletic Events.....The Boys Varsity Lacrosse Team (10-5) beat Florida Christian in their ‘Senior Game” 23-3. Sean Fuller led the way with 5 goals and 2 assists, Marlon Robins had 2 goals and 4 assists, Jake Fishman added 2 goals and 3 assists, Chaz Berkowitz, Joel Cohen, Davis Lubetsky, and Mikey Port all had 2 goals and an assist, Stevie Port had 2 goals, Noah Markofsky added a goal and 2 assists, Josh LeHockey had a goal and an assist, and Sebastian Olivera and Austin Eismont each scored. The Softball Team (2-7) lost to Coral Shores 13-3. Isabella Allen led the way with 2 hits, including a homerun, Alicia Kelly had 2 hits and scored, Saarah Rassif doubled and drove in a run, Logan Sennett singled home a run and scored, and Tatiana Barnes singled.
     
    On Saturday........The Middle School Baseball Team (4-9) beat Doctors Charter 6-3, but lost to Everglades Prep 14-3. In game 1, Jake Wyka threw the complete game, striking out 14, and scored 2 runs, Timmy Houser and Hanley Ramirez each scored, and Avery Sinnes added an RBI. In game 2, Max Toyos singles and scored, Jake Wyka had an RBI single, Timmy Houser stole 2 bases and scored, and Tanner Sennett pitched well. The Middle School Lacrosse Team (1-9-1) lost to Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference Semi-finals 10-2.
     
    Today......The Girls and Boys Varsity Tennis Teams participate in Districts all day at the North Miami Beach Tennis Center, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Belen to play Columbus in the District Semi-finals at 5pm, the Softball Team participates in the South Florida Softball Conference Quarterfinals at Colonial Christian at 4pm, and the Varsity Baseball Team travels to Riviera Prep (Evelyn Greer Park) at 3:30pm.
     
    On Tuesday...... The Girls and Boys Varsity Tennis Teams participate in Districts all day at the North Miami Beach Tennis Center, the Varsity Baseball Team travels to Palmer-Trinity at 4pm,and the Softball Team participates in the South Florida Softball Conference Semi-finals (TBA).
    Read More
  • Friday, April 12, 2019:

    In Thursday’s Athletic Action......The Varsity Baseball Team (7-4) beat Marathon 7-0. Zac Wyka led the way going 2 for 3 with 2 runs scored and 2 RBI, Eric Germeus scored 3 runs and stole 5 bases, Lee Iaslovitz recoded the win, throwing 6 innings, allowing 2 hits, and striking out 7, Dhillon Murphy was 2 for 2, and Myles Berlowitz doubled and drove in 3 runs. The Boys Middle School Tennis Team finished runner-up in the South Florida Middle School Conference Championships. Max Castanon won the #1 singles championship, Oscar Bergier won the #5 singles championship, Juan de Zabala and Francesco Rumiano won the #2 doubles championship, Cliff Halliwell was runner-up in #2 singles, Juan de Zabala was runner-up in #3 singles, and Max and Cliff were runner-up in #1 singles. Congrats to the boys and their coaches on a great season.  The Middle School Baseball Team (3-8) beat Cushman 5-4. Nate Giovannucci was 1 for 2 with a run scored and 2 stolen bases, Josh Ader was 3 for 3 with 3 stolen bases, and Max Toyos scored the winning run.  
     
    Today.....The Varsity Lacrosse Team hosts Florida Christian in their ‘Senior Game” at 7pm, and the Softball Team travels to Coral Shores at 4pm.  
     
    On Saturday....The Boys Middle School Lacrosse Team travels to Gulliver to play Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference Semi-finals, and the Middle School Baseball Team hosts Doctors Charter at 10am and Everglades Prep at 12:30pm.
     
    Spartan Spring Fling.....TODAY, we will begin a special new tradition at MCDS, the first annual Spartan Spring Fling. This will be a community wide event from 4-9pm with a food court, music, games for the younger kids and a dessert bar created by the upper school students. Mr Connor, Mr. Peter Konen, Anthony Haderer, Coach Chris Polite, Coach JoJo Frigerio, Abra Adrabi, and Maria Alvarez will all takes turns in a dunk tank and there will be art on display throughout campus. It will be a special campus wide community afternoon and evening. Spring Fling will culminate with the Varsity Lacrosse senior game at 7pm. At the start of the game, each varsity player will be escorted on the field by a 3rd grade buddy and the national Anthem will be sung by members of the cast of the upcoming Upper School musical, Grease. Please join us for this special celebration of Spartan Spirit.
    Read More
  • Thursday, April 11, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action.....Congratulations to the Girls Middle School Tennis Team on winning the South Florida Middle School Conference Championship. Brook Kovacs won the #2 singles championship, Ginger Jacob won the #5 singles championship, Sierra Rosen was the #4 singles runner-up, and Lucia Burton and Brooke Kovacs, Sierra Rosen and Ginger Jacob were doubles runner-ups. The Boys Varsity Lacrosse Team (9-5) beat Coral Reef High School 11-8. Chaz Berkowitz and Jake Fishman led the way with 3 goals each, Noah Markofsky had 2 goals and 3 assists, Sean Fuller added a goal and 2 assists, and Stevie Port and Marlon Robins each had a goal and an assist.  The Varsity Baseball Team (6-4) lost to Dr. Krop High School 8-2.  Zac Wyka was 2 for 3 with an RBI, Eric Germeus doubled and scored, and Dhillon Murphy threw 4 solid innings, allowing 2 hits.  The Girls Varsity Lacrosse Team (1-8) lost to Palmer-Trinity in their “Senior Game” 12-4.  Senior Laureen Jean-Jacques, Rachel Hodes, Andrea Pantin, and Sophia Agurcia all scored. Congrats to the girls and coaches on an outstanding inaugural season. The Girls Varsity Water Polo Team (15-11) lost to Hialeah High School in the District Championship. Sophia Guarini made 10 saves in goal. Congratulations to the coaches and players on a season to remember.
     
    Today......The Boys Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships at Tropical Park at 8:30am, the Middle School Baseball Team hosts Cushman at 3;15pm, the Varsity Baseball Team hosts Marathon at 6pm.
     
    On Friday.....The Varsity Lacrosse Team hosts Florida Christian in their ‘Senior Game” at 7pm, and the Softball Team travels to Coral Shores at 4pm.  
     
    Spartan Spring Fling.....On April 12, we will begin a special new tradition at MCDS, the first annual Spartan Spring Fling. This will be a community wide event from 4-9pm with a food court, music, games for the younger kids and a dessert bar created by the upper school students. Mr Connor, Mr. Peter Konen, Anthony Haderer, Coach Chris Polite, Coach JoJo Frigerio, Abra Adrabi, and Maria Alvarez will all takes turns in a dunk tank and there will be art on display throughout campus. It will be a special campus wide community afternoon and evening. Spring Fling will culminate with the Varsity Lacrosse senior game at 7pm. At the start of the game, each varsity player will be escorted on the field by a 3rd grade buddy and the national Anthem will be sung by members of the cast of the upcoming Upper School musical, Grease. Please join us for this special celebration of Spartan Spirit.
     
    Read More
  • Wednesday, April 10, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action.........The Girls Varsity Water Polo Team (15-10) beat Mast Academy in the District Semi-finals 9-8.  Patrizia Puppin led the way with 3 goals, including the game-winner, Chloe Cartledge and Rhiannen Reig each scored 2 goals, and Isabella Stripling and Sabrina Morata each scored. The Boys Varsity Water Polo Team (12-14) lost to Miami Beach High School in the District Semi-finals 10-7. Zach Charalambides led the way with 5 goals and 2 steals, Michael Bernstein had a goal and 4 steals, Jake Grossman scored, and Riccardo Di Giuseppe made 14 saves. The Boys Varsity Lacrosse Team (8-5) beat North Broward Prep 9-4. Jake Fishman led the way with 4 goals and an assist, Noah Reines scored 3 goals, Marlon Robins added a goal and an assist, Chaz Berkowitz scored, Noah Markofsky, Sean Fuller, and Richie Lovelace each had assists, and David Burger made 17 saves. The Softball Team (2-6) lost to SLAM Academy 21-10. Senior Isabella Allen led the way with 3 hits, including a homerun, and 3 runs scored, Senior Alicia Kelly had 3 hits, including a triple, and 2 runs scored, Tatiana Barnes added 2 hits, including a double, and 3 RBI, Logan Sennett had 2 hits, including a homerun, and 3 RBI, Sophia Gostfrand singled and scored 2 runs, and Maryam Rassif singled.
     
    Today..... The Girls Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships at Gulliver Academy at 4pm, the Varsity Baseball Team travels to Dr. Krop High School at 3:30pm, the Girls Varsity Lacrosse Team hosts Palmer-Trinity in their “Senior Game” at 4pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Coral Reef High School at 6pm, and the Girls Varsity Water Polo Team plays Hialeah in the District Championship at Mast Academy at 4pm. 
     
    Spartan Spring Fling.....On April 12, we will begin a special new tradition at MCDS, the first annual Spartan Spring Fling. This will be a community wide event from 4-9pm with a food court, music, games for the younger kids and a dessert bar created by the upper school students. Mr Connor, Mr. Peter Konen, Anthony Haderer, Coach Chris Polite, Coach JoJo Frigerio, Abra Adrabi, and Maria Alvarez will all takes turns in a dunk tank and there will be art on display throughout campus. It will be a special campus wide community afternoon and evening. Spring Fling will culminate with the Varsity lacrosse senior game at 7pm. At the start of the game, each varsity player will be escorted on the field by a 3rd grade buddy and the national Anthem will be sung by members of the cast of the upcoming Upper School musical, Grease. Please join us for this special celebration of Spartan Spirit.
     
    Read More
  • Tuesday, April 9, 2019:

    In Thursday’s Athletic Events......The Middle School Water Polo Team (2-5) lost to Gulliver in the South Florida Middle School Conference Semifinals 13-3.  Stuart Browning scored 3 goals, and Leo Niemeyer had 8 saves and a steal. The Girls Varsity Lacrosse Team (1-6) lost to University School 13-3.  Andrea Pantin led the way with 2 goals and Laureen Jean-Jacques scored. The Softball Team (2-5) lost to LaSalle 15-6. Sophia Gostfrand led the way with 2 hits, 2 runs scored, and an RBI, Arielle Germeus and Leyka Rojo each had 2 hits, scored a run, and had an RBI, Isabella Allen and Saarah Rassif each singled in a run, Brisel Cabrera singled. 
     
    On Friday.....The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participated in the Gulliver Invitational.  The Girls (14-10) lost to West Orange 9-7, lost to Venice 10-8, lost to Saint Andrews 8-3, but beat Coral Reef 7-5. Chloe Cartledge led the way with 11 goals, 17 steals, and 2 assists, Patrizia Puppin had 9 goals, 4 steals, and 2 assists, Rhiannen Reig added 3 goals, 3 steals, and 3 assists, and Sophia Guarini made 38 saves. The Boys Team (12-13) lost to Cypress bay 12-7, lost to Gulliver 14-2, lost to Cooper City 12-8, and lost to Krop 8-5. Riccardo Di Giuseppe led the way with 44 saves, 2 assists, and 6 steals, Romeo Curcio had 8 goals, 1 assists, and 3 steals, Zach Charalambides added 6 goals and 2 steals, Jake Grossman had 3 goals, Michael Bernstein had 2 goals and 4 assists, and Ilan Zenatti scored. The Girls Varsity Lacrosse Team (1-7) lost to Fort Lauderdale High School 10-6. Rachel Hodes led the way with 3 goals, and Camila Serrano, Sophia Agurcia, and Laureen Jean-Jacques all scored. The Girls Varsity Basketball Team (26-2) lost to New Hope (Maryland) in the Geico National Tournament 60-52. Koi Love led the way with 21 points and 11 rebounds, Emani Theodule had 9 points and 2 rebounds, Sydney Shaw added 8 points and 2 assists, and Maria Alvarez had 7 points, 4 assists, and 7 rebounds.
     
    In Saturday’s Action......The Middle School Baseball Team (2-8) lost to Marathon 10-0 and 5-4.  In game 1, Timmy Houser, Hanley Ramirez, Josh Ader, and Max Toyos all singled, and Preston Boucher pitched well.  In game 2, Avery Sinnes was 2 for 3 with 3 RBI, Hanley Ramirez doubled and scored, and threw 5 strong innings, striking out 6.  The Boys Middle School Lacrosse Team (1-8-1) lost to Gulliver 3-2 and Palmetto 9-4.
     
    Today......The Varsity Baseball Team hosts Ransom Everglades at 6pm.
     
    On Tuesday......The Girls Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships at Palmer-Trinity at 9am, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Jensen Beach for their “Senior Game” at 3pm, the Softball Team hosts SLAM Academy in the “Senior Game” at 6pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams participate in Districts at Mast Academy at 2;30pm/5:30pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team travels to North Broward Prep at 7pm.
     
    In Monday’s Athletic Action.......The Varsity Baseball Team (6-3) beat Ransom Everglades 7-0. Lukas Peterson threw the complete game shutout, striking out 9 and allowing 3 hits, Eric Germeus was 1 for 2 with 3 runs scored and 5 stolen bases, Lee Iaslovits went 1 for 2 with 2 RBI, Zac Wyka and Sean Finny each singled in a run, and Dhillon Murphy doubled.
     
    Today......The Girls Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships at Palmer-Trinity at 9am, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Jensen Beach for their “Senior Game” at 3pm, the Softball Team hosts SLAM Academy in the “Senior Game” at 6pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams participate in Districts at Mast Academy at 2:30pm/5:30pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team travels to North Broward Prep at 7pm.
    Congratulations to Isabella Allen....... She has been selected to the 2019 Florida Dairy Farmers Academic All-State Team! The Florida High School Athletic Association (FHSAA) announced Monday the 25th Annual Florida Dairy Farmers Academic All-State Team, a recognition program that honors 24 graduating student-athletes who excel in both athletics and academics. With this being one of the most important special recognition programs the FHSAA sponsors, 12 girls and 12 boys from all over the state will be awarded a total of $50,000 in scholarships.“The hardworking men and women of Florida’s dairy industry are honored to recognize the significant accomplishments of these amazing student athletes,” Florida Dairy Farmers CEO Michele Cooper said. “Their dedication and discipline set the bar very high for their fellow students and we’re proud to help them take the next step toward their amazing futures.”To be eligible for this award, students must be a graduating senior with a minimum 3.5 unweighted grade point average and earned a minimum of two varsity letters in at least two different sports during their junior and senior year. The 2019 Florida Dairy Farmers Academic All-State Team selection committee received applications from 116 qualified student-athletes and evaluated them based off athletic participation, academic record, extracurricular activities, community service and essay.Each Academic All-State Team member will be recognized at a commemorative banquet on Monday, June 10 in Gainesville, where they will receive a $1,700 scholarship and a commemorative medallion. Out of the 24 All-State Team members, one male and one female will be named the Ron Davis Scholar-Athletes of the Year, the FHSAA’s most prestigious honor bestowed on any active student-athlete. The winners of this award will earn a commemorative trophy and an additional $4,600 in scholarship funds – $6,300 in total. https://www.fhsaa.org/news/2019/0408.
     
    Spartan Spring Fling.....On April 12, we will begin a special new tradition at MCDS, the first annual Spartan Spring Fling. This will be a community wide event from 4-9pm with a food court, music, games for the younger kids and a dessert bar created by the upper school students. Mr Connor, Mr. Peter Konen, Anthony Haderer, Coach Chris Polite, Coach JoJo Frigerio, Abra Adrabi, and Maria Alvarez will all takes turns in a dunk tank and there will be art on display throughout campus. It will be a special campus wide community afternoon and evening. Spring Fling will culminate with the Varsity lacrosse senior game at 7pm. At the start of the game, each varsity player will be escorted on the field by a 3rd grade buddy and the national Anthem will be sung by members of the cast of the upcoming Upper School musical, Grease. Please join us for this special celebration of Spartan Spirit.
     
     
    Read More
  • Thursday, April 4, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action......The Boys Varsity Lacrosse Team (7-5) lost to Gulliver 13-10.  David Burger led the way with 20 saves, Noah Reines had 3 goals and 2 assists, Chaz Berkowitz had 3 goals and an assist, Marlon Robins added 2 goals, Noah Markofsky had a goal and an assist, and Jake Fishman scored. The Middle School Water Polo Team (2-4) lost to Ransom Everglades 13-11. Stuart Browning led the way with 5 goals and 2 steals, Nico Dunn had 4 goals, 1 assist, and 2 steals, Harry Florin and Aarin Singh each scored, Julian Mellado added an assist, and Leo Niemeyer made 9 saves. The Middle School Baseball Team (2-6) lost to Riviera Prep 8-0. Timmy Houser threw 3 innings and struck out 5, and was 1 for 2 with a stolen base.
     
    Today.....The Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Westminster Christian (Coral Reef Park) at 3:30pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host American Heritage-Delray at 3pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to University School at 6pm, the Softball Team hosts LaSalle at 6pm, the Varsity Baseball Team travels to Ransom Everglades (Boys and Girls Club) at 6pm, and the Middle School Water Polo Team plays Gulliver in the South Florida Middle School Championships at 11am.
     
    On Friday……Our Girls Varsity Basketball Team (the #1 team in the Country) travels New York City Thursday morning to participate in the Geico High School National Basketball Championships.  The girls will play No. 7 New Hope Academy (Landover Hills, Maryland) on Friday at 11am at Christ the King High School in Queens, New York. The winner will play for the National Championship on Saturday at 10am against the winner of No. 4 Centennial (Las Vegas) and No. 2 St. John’s (Washington D.C).  We will be showing Friday’s game live in both the Garner Center and the Franco Center SAC.  If you would like to watch on your own, the Friday games will be broadcast live on ESPNU and Saturday’s championship will air on ESPN2.  In other action.....The Girls Varsity Lacrosse Team hosts Fort Lauderdale High School at 5pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Vero Beach at 2:30pm, and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Ransom Invitational.
     
    Read More
  • Wednesday, April 3, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action..... The Girls Middle School Tennis Team (8-2) beat Sagemont 7-0. Lucia Burton and Brooke Kovacs won their singles matches, and Sierra Rosen and Ginger Jacob won their doubles match.. The Boys Middle School Tennis Team (8-2) beat Sagemont 7-0. Cliff Halliwell, Juan de Zabala, and Anthony Calfa won their singles matches, and Francesco Rumiano and Oscar Bergier won their doubles match. . The Varsity Baseball Team (5-3) lost to Miami-Jackson High School 2-1.  Dhillon Murphy doubled, Sean Finny singled, and Eric Germeus scored and had 4 stolen bases. 
     
    Today......the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Gulliver at 6pm, the Middle School Baseball Team travels to Riviera Prep at 3:30pm, and the Middle School Water Polo Team travels to Ransom Everglades at 4pm. 
     
    On Thursday.....The Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Westminster Christian (Coral Reef Park) at 3:30pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host American Heritage-Delray at 3pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to University School at 6pm, the Softball Team hosts LaSalle at 6pm, the Varsity Baseball Team travels to Ransom Everglades (Boys and Girls Club) at 6pm, and the Middle School Water Polo Team plays Gulliver in the South Florida Middle School Championships at 11am.
    Read More
  • Monday, April 1, 2019:

    Over Break…...the Girls and Boys Water Polo Teams participated in the Gulliver Invitational.  The Girls Team (13-7) beat Krop 11-6, beat St. Thomas Aquinas 17-2, beat Westminster Academy 12-7, but lost to Gulliver 16-6. Chloe Cartledge led the way with 17 goals, 5 assists, and 16 steals, Patrizia Puppin had 8 goals and 3 steals, Rhiannen Reig added 8 goals, 7 assists, 11 steals, and 7 saves, Isabella Stripling had 6 goals, 6 steals, and 4 saves, Carolina Ortegon added 4 goals, 2 assists, 5 steals, and 7 saves, and Tatiana Blasky and Sabrina Morata each had 2 goals and 6 steals. The Boys Team (12-9) beat Westminster Academy 15-5, beat Fort Lauderdale 13-7, lost to Gulliver 14-2, and lost to Krop 9-3. Romeo Curcio led the way with 13 goals, 4 assists, and 10 steals, Zach Charalambides had 8 goals and 3 steals, Ricky Stamatis added 3 goals and 6 steals, Michael Bernstein had 3 goals, 3 assists, and 1 steal, Tommasso Figari and Jake Grossman each had 2 goals, and Riccardo Di Giuseppe had 39 saves, 3 steals, and 4 assists.
     
    In Monday’s Athletic Action.....The Girls and Boys Tennis Teams play Coral Gables High School at the Biltmore Country Club at 2pm.
     
    On Tuesday.....The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Sagemont at 3pm, the Softball Team hosts Palmer-Trinity at 4pm, and the Varsity Baseball Team hosts Miami-Jackson High School at 7pm.
    Read More
  • Tuesday, April 2, 2019:

    In Monday’s Athletic Action.....The Girls Varsity Tennis Team (7-4) beat Coral Gables High School 7-0.  Allexii Bassette, Gabrielle Bassette, Gabriela Martinez, Danielle Bernstein, and Nina Vara won their singles matches, and Maria Salazar and Nina, Karen Jendrick and Alicia Rodriguez won their doubles match. The Boys Varsity Tennis Team (7-4) lost to Coral Gables High School 4-3.  Harrison Breslow and Oscar Goncalves won their singles matches, and Jackson Halliwell and Saavan Kamlani won their doubles match.
     
    Today.....The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Sagemont at 3pm, and the Varsity Baseball Team hosts Miami-Jackson High School at 7pm. The Softball Team game against Palmer-Trinity has been cancelled due to a lack of umpires.
     
    On Wednesday......the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Gulliver at 6pm, the Middle School Baseball Team travels to Riviera Prep at 3:30pm, and the Middle School Water Polo Team travels to Ransom Everglades at 4pm
    Read More
  • March

    Friday, March 22, 2019:

    In Thursday’s Athletic Events……..The Boys Varsity Lacrosse Team (7-4) beat Palmer-Trinity 20-1. Noah Reines led the way with 5 goals and 2 assists, Jake Fishman had 4 goals and 5 assists, Noah Markofsky added 3 goals and 2 assists, Jack Finvarb had 2 goals and 2 assists, Mitchell Koch and Chaz Berkowitz each added 2 goals, Stevie Port had a goal and an assist, Milan Luciano scored, and Marlon Robins had an assist. The Girls Middle School Tennis Team (7-2) beat Westminster Christian 7-0. Scout Hudson, Sierra Rosen, Scarlett Richards, and Remi Rosenfeld won their singles matches, and Chiara Moura and Talia Kurlandski, and Remi and Sierra won their doubles matches. The Boys Middle School Tennis Team (8-2) beat Westminster Christian 7-0. Cliff Halliwell, Francesco Rumiano, Michael Claramonte, and Gabriel Sredni won their singles matches, and Juan de Zabala and Michael, August Bicknell and Gabriel won their doubles matches.  The Boys Varsity Water Polo Team (10-7) beat Mast Academy 13-7. Romeo Curcio led the way with 4 goals, 3 assists, and 6 steals, Zach Charalambides and Ricky Stamatis each scored 3 goals, Michael Bernstein added 2 goals, Jackson Jimenez added a goal and an assist, Jake Grossman had an assist and 2 steals, and Riccardo Di Giuseppe made 7 saves. The Girls Varsity Lacrosse Team (1-5) lost to Palmer-Trinity 13-2.  Rachel Hodes and Laureen Jean-Jacques each scored. The Girls Varsity Water Polo Team (10-6) lost to Mast Academy 11-9.  Chloe Cartledge led the way with 4 goals, Patrizia Puppin and Rhiannen Reig each had 2 goals and 2 steals, Sofia Parades scored, and Sophia Guarini made 8 saves.
     
    Today….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Gulliver Tournament.  The girls play on Friday at 1:20pm vs. St. Thomas Aquinas, and 4:40pm vs. Westminster Academy, and on Saturday at 9:50am vs. Krop and 1:10pm vs. Gulliver. The Boys play on Friday at 11:40am vs. Krop, 1:20pm vs. Westminster Academy, 5:30pm vs. Fort Lauderdale, and on Saturday at 3:40pm vs. Gulliver.
     
    HAVE A GREAT SPRING BREAK!
    Read More
  • Thursday, March 21, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Tennis Team (6-4) beat Palmer-Trinity 6-1.  Maria Salazar, Lolita Bell, Danielle Bernstein, and Alicia Rodriguez all won their singles matches. The Boys Varsity Tennis Team (7-3) beat Palmer-Trinity 7-0.  Morgan Weisberg, Harrison Breslow, Jared Resnick, Oscar Goncalves, and Daniel Tzalik all won their singles matches, and Efe Deniz and Oscar, Harrison and Lucas Chemla won their doubles matches. The Softball Team (2-4) beat Horeb Christian 21-14.  Autumn Flint-Burns recorded the win, and added 2 hits and an RBI, Tatiana Barnes and Saarah Rassif each had 2 hits and 3 RBI, Silvana Ferrari added 3 hits, scored 2 runs, and had 2 RBI, Logan Sennett had 2 hits and an RBI, Sophia Gostfrand had 3 hits and 3 RBI, Alicia Kelly added 3 hits, 2 RBI, and scored 4 runs, and Arielle Germeus added 2 hits and scored 2 runs.
     
    Today…..The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Westminster Christian at 3pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 5pm, and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Mast Academy in their “SENIOR GAME” at 5/6pm.  Our senior ceremony will take place between matches.
     
    On Friday and Saturday….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Gulliver Tournament.  The girls play on Friday at 1:20pm vs. St. Thomas Aquinas, and 4:40pm vs. Westminster Academy, and on Saturday at 9:50am vs. Krop and 1:10pm vs. Gulliver. The Boys play on Friday at 11:40am vs. Krop, 1:20pm vs. Westminster Academy, 5:30pm vs. Fort Lauderdale, and on Saturday at 3:40pm vs. Gulliver.
    Read More
  • Wednesday, March 20, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action……all games were cancelled due to inclement weather.  
     
    Today…..The Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Palmer-Trinity at 3:30pm, and the Softball Team hosts Horeb Christian at 6pm (Livestreamed event).
     
    On Thursday…..The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Westminster Christian at 3pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 5pm, and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Mast Academy in their “SENIOR GAME” at 5/6pm.  Our senior ceremony will take place between matches.
    Read More
  • Tuesday, March 19, 2019:

    In Monday’s Athletic Action……The Boys Varsity Lacrosse Team (6-4) beat St. Brendan 14-1. Noah Reines led the way with 4 goals and 2 assists, Chaz Berkowitz had 4 goals and an assist, Jack Finvarb added 2 goals and 2 assists, Jake Fishman had 2 goals and an assist, Noah Markofsky added a goal and 2 assists, Sean Fuller had a goal and an assist, Milan Luciano scored, and Marlon Robins and Mitchell Koch each had assists. The Boys Middle School Tennis Team (7-1) beat Belen 7-0.  Max Castanon, Cliff Halliwell, Juan de Zabala, Anthony Calfa, and Francesco Rumiano all won their singles matches, and Oscar Bergier and Gabriel Sredni, and Michael Claramonte and Francesco won their doubles matches. The Boys Varsity Tennis Team (6-3) beat Hillel 5-2.  Jackson Halliwell, Jared Resnick, Saavan Kamlani, and Efe Deniz all won their singles matches, and Lucas Chemla and Daniel Tzalik won their doubles match. The Girls Varsity Tennis Team (5-4) beat Hillel 7-0.  Allexii Bassette, Gabrielle Bassette, Maria Salazar, Lolita Bell, and Elizabeth Stone won their singles matches, and Maria and Gabrielle, Lolita and Elizabeth won their doubles matches. The Boys Varsity Water Polo Team (9-7) lost to Miami Beach 9-5.  Riccardo Di Giuseppe led the way with 11 saves and 3 steals, Romeo Curcio had 3 goals and 3 steals, and Zach Charalambides added 2 goals and 2 steals. The Girls Varsity Water Polo Team (10-5) lost to Miami Beach 4-3.  Sophia Guarini led the way with 12 saves, Isabella Stripling and Patrizia Puppin each had a goal and 2 steals, Chloe Cartledge added a goal, an assist, and 3 steals, and Rhiannen Reig had an assist.
     
    Today……the Girls Varsity Lacrosse Team travels to South Plantation High School at 5pm, the Varsity Baseball Team hosts Riviera Prep at 6pm, and the Softball Team travels to Colonial Christian at 4pm.
     
    On Wednesday…..The Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Palmer-Trinity at 3:30pm, and the Softball Team hosts Horeb Christian at 6pm (Livestreamed event).
    Read More
  • Monday, March 18, 2019:

    In Friday’s Athletic Action….The Varsity Baseball Team (5-2) beat Doctors Charter 5-0. Lukas Peterson (4-0) recorded the win throwing 5 innings, allowing 1 hit, while striking out 7, Lee Iaslovits recorded the save, Connor Goodman tripled and scored 2 runs, and Eric Germeus was 2 for 3 with 2 runs scored. The Girls Varsity Water Polo Team (10-4) beat Miami High 13-3. Chloe Cartledge led the way with 3 goals, an assist, and 4 steals, Patrizia Puppin had 2 goals and an assist, Sofia Paredes , Carolina Ortegon, and Isabella Stripling all scored 2 goals, Sabrina Morata added a goal and 2 assists, Isabella Chackman scored, and Sophia Guarini had 5 saves and 2 steals. The Boys Varsity Water Polo Team (9-6) beat Miami High 18-9. Romeo Curcio and Jackson Jimenez each had 3 goals and an assist, Riccardo Di Giuseppe had 10 saves, 3 goals, and 2 steals, Zach Charalambides added 4 goals, Ilan Zenatti had 2 goals and an assist, Jake Grossman had a goal and 2 assists, and Robert Depradine and Tomasso Figari each scored. The Girls Varsity Tennis Team (4-4) lost to Westminster Christian 4-3. Gabrielle Bassette won her singles match, and Gabrielle and Allexii Bassette, Maria Salazar and Nina Vara won their doubles matches. The Boys Varsity Tennis Team (5-3) lost to Westminster Christian 5-2. Efe Deniz and Lucas Chemla won their singles matches. The Softball Team (1-4) lost to SLAM Academy 24-11. Isabella Allen led the way with a hit, 3 RBI, and 2 runs scored Saarah Rassif doubled and had 2 RBI, Logan Sennett singled, drove in 2 runs, and scored, Sophia Gostfrand had a hit, RBI, and scored, Silvana Ferrari singled and scored, and Tatiana Barnes singled. The Middle School Baseball Team (2-5) lost to University School 11-3. Hanley Ramirez was 1 for 2 with a run scored, and Josh Ader threw 1 inning with 1 strikeout and 0 runs.
     
    On Saturday……The Boys Varsity Lacrosse Team (5-4) beat Coral Reef High School 16-4. Noah Reines led the way with 4 goals, Jack Finvarb had 3 goals and 3 assists, Chaz Berkowitz added 2 goals, Noah Markofsky had a goal and 4 assists, Sean Fuller, Davis Lubetsky, Austin Eismont, Mitchell Koch, Mikey Port, and Dylan Turk all scored, and Josh LeHockey and Corso Luciano added assists. The Boys Middle School Lacrosse Team (1-6-1) lost to Belen 7-2 and Palmetto 5-4.. Evan Hurwitz scored 2 goals and James Deering added an assist.
     
    Today……The Boys and Girls Varsity Water Polo Teams travel to Miami Beach High School (Miami-Dade College Pool) at 3/4pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Hillel at 3pm, the Boys Varsity Lacrosse Team hosts St. Brendan at 6pm (Livestreamed event)  and the Boys Middle School Tennis Team travels to Belen at 4pm (Tropical Park).
     
    On Tuesday……the Girls Varsity Lacrosse Team travels to South Plantation High School at 5pm, the Varsity Baseball Team hosts Riviera Prep at 6pm, and the Softball Team travels to Colonial Christian at 4pm.
     
    Read More
  • Friday, March 15, 2019:

    In Thursday’s Athletic Events….. The Middle School Water Polo Team (2-3) lost to Ransom Everglades 22-10.  Nico Dunn led the way with 6 goals and 3 steals, Stuart Browning added 3 goals and 2 steals, Julian Mellado scored, and Jashan Singh made 7 saves. The Girls Middle School Tennis Team (6-2) lost to Ransom Everglades 4-3. Brook Kovacs and Ginger Jacob won their singles matches, and Ginger and Scout Hudson won their doubles match. The Boys Middle School Tennis Team (6-1) lost to Ransom Everglades 6-1. Max Castanon won his singles match. The Boys Varsity Lacrosse Team (4-4) lost to Columbus 12-4. Noah Reines led the way with 2 goals, Sean Fuller and Chaz Berkowitz each scored, Jake Fishman added an assist, and David Burger made 13 saves in goal.
     
    Today……The Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Westminster Christian at 3pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Miami High at 5/6pm, the Middle School Baseball Team hosts University School at 4pm, the Varsity Baseball Team hosts Doctors Charter at 7pm, and the Softball Team travels to SLAM Academy at 3pm.
     
    On Saturday…..The Boys Middle School lacrosse Team hosts Belen at 9am and Palmetto at 12:45pm (Livestreamed events), the Varsity Lacrosse Team travels to Coral Reef High School at 11am, and the Girls Varsity Lacrosse, Softball, and Varsity Baseball Teams participate in their Community Service Projects at feeding South Florida from 8:30-11:30am.
    Read More
  • Thursday, March 14, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action…..The Middle School Water Polo Team (2-2) beat Riviera Prep 12-2.  Nico Dunn led the way with 3 goals, 2 assists, and 4 steals, Felipe Blaya had 3 goals and 2 steals, Julian Mellado and Stuart Browning each added 2 goals, Harry Florin had a goal and 2 assists, Leo Emperador scored, and Nico De La Cadena added an assist and 2 steals. The Varsity Baseball Team (4-2) lost to Palmer-Trinity 10-2. Zac Wyka and Connor Goodman each singled and scored and Myles Berlowitz singled home a run. The Middle School Baseball Team (2-4) lost to Riviera Prep 5-2.  Timmy Houser threw 4 strong innings, striking out six, and doubled and scored, Hanley Ramirez tripled, and Jake Wyka had an RBI double and scored.
     
    Today…..The Middle School Water Polo Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Columbus at 6pm, and the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Ransom Everglades at 3:30pm. 
     
    On Friday……The Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Westminster Christian at 3pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Miami High at 5/6pm, the Middle School Baseball Team hosts University School at 4pm, the Varsity Baseball Team hosts Doctors Charter at 7pm, and the Softball Team travels to SLAM Academy at 3pm.
     
    Read More
  • Wednesday, March 13, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action…..Congratulations to the Girls Varsity Lacrosse Team (1-4).  They beat Killian High School to record the first girls lacrosse win in school history.  Andrea Pantin led the way with 3 goals, Sophia Agurcia and Rachel Hodes each added 2 goals, and Carly Williams scored. The Girls Middle School Tennis Team (6-1) beat Cushman 7-0.  Brook Kovacs, Scout Hudson, Scarlett Richards, Talia Kurlandski, and Chiara Moura all won their singles matches, and Sierra Rosen and Remi Rosenfeld, Ginger Jacob and Maria Lola Lopez won their doubles matches. The Boys Middle School Tennis Team (6-0) beat Cushman 7-0. Oscar Bergier, Michael Claramonte, Gabriel Srendi, and August Bicknell won their singles matches, and Juan de Zabala and Francesco Rumiano, and August and Gabriel won their doubles matches. The Boys Varsity Lacrosse Team (4-3) beat Coral Springs Charter 13-3. Chaz Berkowitz led the way with 6 goals and an assist, David Burger made 12 saves, Noah Markofsky added 2 goals and 4 assists, Sean Fuller had 2 goals, Jake Fishman added a goal and an assist, Jack Finvarb and Marlon Robins each scored, and Romain Vinois added an assist. The Varsity Baseball Team (4-1) beat Marathon 18-0. Connor Goodman led the way, going 2 for 2 with 4 runs scored, Myles Berlowitz was 3 for 4 with 2 runs scored, Eric Germeus scored 2 runs and had 3 RBI, Zac Wyka scored 4 runs, and Lukas Peterson (3-0) threw 3 innings with 6 strikeouts for the win. The Boys Varsity Water Polo Team (8-6) lost to Hialeah High School 11-2.  Riccardo Di Giuseppe made 12 saves, and Zach Charalambides scored 2 goals. The Girls Varsity Water Polo Team (9-4) lost to Hialeah High School 15-3.  Chloe Carledge scored 2 goals, Isabella Stripling added a goal, and Sophia Guarini made 8 saves. The Softball Team (1-4) lost to LaSalle 21-6.  Tatiana Barnes led the way with 2 hits, 2 RBI, and a run scored, Saarah Rassif had 2 hits, 2 RBI, and a run scored, Leyka Rojo added a double, 2 RBI, and a run scored, Silvi Ferrari singles and scored a run, Isabella Allen hit a homerun, and Arielle Germeus and Olivia Borchers each singled.
     
    Today…The Middle School Water Polo Team travels to Riviera Prep at 5pm, the Middle School Baseball Team hosts Riviera Prep at 4pm, and the Varsity Baseball Team hosts Palmer-Trinity at 7pm.
     
    On Thursday…..The Middle School Water Polo Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Columbus at 6pm, and the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Ransom Everglades at 3:30pm. 
     
    Read More
  • Tuesday, March 12, 2019:

    In Monday’s Athletic Action…..…….The Girls Varsity Tennis Team (4-3) beat Ransom Everglades 7-0.  Allexii Bassette, Gabrielle Bassette, Gabriela Martinez, Maria Salazar, and Lolita Bell all won their singles matches, and Nina Vara and Allexii Bassette, Danielle Bernstein and Stella Nixdorf won their doubles matches.  The Boys Middle School Tennis Team (5-0) beat Gulliver 7-0. Max Castanon, Cliff Halliwell, Juan de Zabala, Anthony Calfa, and Francesco Rumiano all won their singles matches, and Max and Cliff, Oscar Bergier and Michael Claramonte won their doubles match. The Middle School Baseball Team (2-3) beat Cushman 13-1. Hanley Ramirez threw 3 innings for the win striking out 5, and went 3 for 3 with 2 doubles, 4 RBI, and 2 runs scored, Timmy Houser was 1 for 2 with 3 runs scored and an RBI, Bruce Cohen was 1 for 1 with an RBI, and Tanner Sennett went 1 for 2 with an RBI and run scored. The Boys Varsity Tennis Team (5-2) lost to Ransom Everglades 5-2. Jackson Halliwell won his singles match, and Daniel Tzalik and Andrew Calfa won their doubles match. The Girls Middle School Tennis Team (5-1) lost to Gulliver 5-2.  Brookie Kovacs and Ginger Jacob both won their singles matches.
     
    Today……The Girls Varsity Lacrosse Team hosts Killian at 4pm, the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Coral Springs Charter at 6pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Cushman at 3pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams travel to Hialeah High School at 3/4pm, the Softball Team travels to LaSalle at 6pm, and the Varsity Baseball Team travels to Marathon at 4pm. 
     
    On Wednesday…..The Middle School Water Polo Team travels to Riviera Prep at 5pm, the Middle School Baseball Team hosts Riviera Prep at 4pm, and the Varsity Baseball Team hosts Palmer-Trinity at 7pm.
     
    Read More
  • Friday, March 8, 2019:

    All-Sports Program Spring Issue!  Don’t miss out on this great opportunity to show your support for the Spartans by placing a congratulatory ad! You should have received an emailed proof earlier this week (make sure to check your clutter/spam folder). The program features rosters and team photos of all spring sports. Click here to sign up! We have extended the deadline to place an ad in the program to  Monday, March  11th at 3:00pm. If you have any questions regarding this please contact Jacqueline Niang at niangj@miamicountryday.org
     
    In Thursday’s Athletic Action…….The Boys Varsity Lacrosse Team (3-2) beat Westminster Christian 11-9.  Chaz Berkowitz led the way with 4 goals and an assist, Jake Fishman had 3 goals, Sean Fuller added 2 goals and an assist, Noah Markofsky had a goal and an assist, Jack Finvarb scored, and Noah Gaudet added an assist. The Girls Varsity Water Polo Team (7-2) beat Pompano Beach High School 16-5. Isabella Stripling led the way with 5 goals and an assist, Rhiannen Reig had 3 goals, Patrizia Puppin added 2 goals and an assist, Chloe Cartledge scored 2 goals, Zeina Bazzi had an assist, and Sophia Guarini had 9 saves and an assist. The Boys Varsity Water Polo Team (6-3) beat Cypress Bay 9-5. Romeo Curcio had 5 goals and an assist, Zach Charalambides added 4 goals and an assist, and Riccardo Di Giuseppe made 8 saves.  The Girls Middle School Tennis Team (5-0) beat Palmer-Trinity 7-0. Lucia Burton, Brookie Kovacs, Scout Hudson, Sierra Rosen, and Ginger Jacob all won their singles matches, and Scarlett Richards and Remi Rosenfeld won their doubles matches. The Boys Middle School Tennis Team (4-0) beat Palmer-Trinity 6-1. Cliff Halliwell, Juan de Zabala, Anthony Calfa, Francesco Rumiano, and Gabriel Sredni won their singles matches, and Oscar Bergier and Cliff, Michael Claramonte and August Bicknell won their doubles matches. The Boys Varsity Tennis Team (4-1) beat Belen 6-1. Harrison Breslow, Jackson Halliwell, Jared Resnick, Oscar Goncalves, and Andrew Calfa won their singles matches, and Louis Siegler and Morgan Weisberg won their doubles. The Girls Varsity Tennis Team (3-3) beat Divine Savior 6-1. Allexii Bassett, Gabrielle Bassette, Gabriella Martinez, Maria Salazar, and Lolita Bell won their singles matches, and Allexii and Gabrielle won their doubles match. The Girls Varsity Lacrosse Team (0-4) lost to Calvary Christian 15-0.  Laureen Jean-Jacques won 4 of 7 draws, Anna Cohen forced 6 turnovers, and Sophia Agurcia played well. 
     
    Today……The Boys Varsity Water Polo Team participates in the Pines Charter Invitational at 5:10/9:20pm, the Girls Varsity Water Polo Team participates in the Pines Charter Invitational at 6pm, the Boys Varsity Tennis Team travels to Divine Savior at 3pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Ransom Everglades at 7pm, and the Varsity Baseball Team hosts Everglades Prep Academy at 4pm.
     
    On Saturday……The Middle School Baseball Team hosts Doctors Charter at 10am, the Middle School Lacrosse Team travels to Palmetto Middle School to play Palmer-Trinity and University School at 9/11:30am, and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Pine Charter Invitational. 
    Read More
  • Monday, March 11, 2019:

    In Friday’s Athletic Action….The Boys Varsity Tennis Team (5-1) beat Divine Savior 7-0.  Morgan Weisberg, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, Jared Resnick, and Luca Donayre won their singles matches, and Louis Siegler and Jared Resnick, Efe Deniz and Oscar Goncalves won their doubles matches. The Varsity Baseball Team (3-1) beat Everglades Prep 10-0. Zac Wyka went 3 for 4 with 3 runs scored, Connor Goodman was 2 for 2 with 3 RBI and 3 runs scored, Myles Berlowitz went 2 for 4 with 2 RBI, and Joseph Weider threw the complete game, allowing 3 hits and striking out 3. The Boys Varsity Lacrosse Team (3-3) lost to Ransom Everglades 10-8.  Jake Fishman led the way with 4 goals, Jack Finvarb had 2 goals, Marlon Robbins added a goal and an assist, and Sean Fuller scored.
     
    On Saturday…..The Boys Varsity Water Polo Team (8-5) beat Hialeah High 9-8, lost to St. Thomas Aquinas 13-4, beat Columbus 6-5, and lost to Boca High 10-4. Romeo Curcio led the way with 10 goals, 1 assist, and 7 steals, Zach Charalambides had 5 goals, Michael Bernstein had 2 goals, 6 assists, and 3 steals, Ilan Zenatti added 4 assists, Ricky Stamatis had 1 goal, 2 assists, and 4 steals, and Riccardo Di Giuseppe had 40 saves, 6 steals, and 4 assists. The Girls Varsity Water Polo Team (9-3) lost to Suncoast in overtime 6-5, and beat Fort Lauderdale 12-7 and beat Pines Charter 6-4. Chloe Cartledge led the way with 10 goals, 3 assists, and 14 steals, Patrizia Puppin had 6 goals, 8 steals, and an assist, Sabrina Morata added 2 goals, 5 steals, and an assist, Rhiannen Reig had 3 goals, 2 assists, and 4 steals, Isabella Stripling had 2 goals, 6 steals, and 3 assists, and Sophia Guarini made 24 saves. The Middle School Baseball Team (1-3) beat Doctors Charter 12-2. Hanley Ramirez hit a 2-run homerun, Timmy Houser doubled home a run, scored 2 runs, and threw 3 innings and struck out 7, Jake Wyka threw 2 innings with 6 strikeouts, and Avi Gil singled home 2 runs. The Middle School Lacrosse Team (1-4-1) tied Palmer-Trinity 2-2, and lost to University School 7-6.  James Deering scored 5 goals, and Rainen O’Kurley made 19 saves.
     
    Today…….The Middle School Baseball Team hosts Cushman at 4pm (Livestreamed event), the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Gulliver at 3pm, and the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Ransom Everglades (Crandon Park) at 3:30pm. 
     
    On Tuesday……The Girls Varsity Lacrosse Team hosts Killian at 4pm, the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Coral Springs Charter at 6pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Cushman at 3pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams travel to Hialeah High School at 3/4pm, the Softball Team travels to LaSalle at 6pm, and the Varsity Baseball Team travels to Marathon at 4pm. 
     
    Read More
  • Thursday, March 7, 2019:

    In Today’s Athletic Action…….The Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Girls Varsity Tennis Team travels to Divine Savior at 3pm, the Boys Varsity Tennis Team hosts Belen at 4pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams participate in the Pines Charter Invitational at 5:10/6pm, the Girls Varsity Lacrosse Team hosts Calvary Christian at 4pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Westminster Christian at 6pm.
     
    On Friday……The Boys Varsity Water Polo Team participates in the Pines Charter Invitational at 5:10/9:20pm, the Girls Varsity Water Polo Team participates in the Pines Charter Invitational at 6pm, the Boys Varsity Tennis Team travels to Divine Savior at 3pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Ransom Everglades at 7pm, and the Varsity Baseball Team hosts Everglades prep Academy at 4pm.
     
    Winter Sports Awards….Congratulations to the award winners at last night’s Winter Sports Awards Ceremony:
     
    Boys Middle School (Varsity) Basketball
    Most Valuable Player Award – Max Ruskowski
    Most Improved Player Award – Evan Hurwitz
    Coaches Award – Tristan Bradley
    Spartan Award – Alex Mendelson
     
    Boys Middle School (JV) Basketball
    Offensive Player of the Year Award – Nicolas Margarit
    Defensive Player of the Year Award – Marcos Mellado
    Spartan Award – Colin Freeman
    Most Improved Player Award – Carson Goodman
     
    Girls Middle School Basketball
    Most Valuable Player Award – Jada Johnson, Ella Gilderman
    Most Improved Player Award – Zoe Terry
     
    Boys Middle School Soccer
    Most Valuable Player Award – Agustin Kohen
    Offensive Player of the Year Award – Stefano Dumas
    Most Improved Player Award – Avi Murphy
    Defensive Player of the Year Award – Francesco Di Giuseppe
    Coaches Award – Lucas Crespo
     
    Girls Middle School Soccer
    Most Valuable Player Award – Lauren White
    Coaches Award – Chaya Hazan
    Rookie of the Year Award – Maria Lola Lopez
    Defensive Player of the Year Award – Logan Sennett
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Most Valuable Player Award – Dhillon Murphy
    Most Improved Player Award – Yoav Haiat
    Coaches Award – Shane Piller
    Mr. Hustle Award – Eric Germeus
     
    Boys Varsity Basketball
    Most Valuable Player Award – Nathan Outten
    Most Improved Player Award – Jared Resnick
    Coaches Award – Evan Mendelson
     
    Girls Varsity Soccer
    Golden Boot Award – Alyson Rodriguez
    Most Valuable Player of the Year Award – Isabella Allen
    Most Improved Player Award – Sofia Nelcha
    Coaches Award – Taisa Strouse
     
    Boys Varsity Soccer
    Offensive Player of the Year Award – Diego Oropeza Rodrigues
    Defensive Player of the Year Award – Ethan White
    Coaches Award – Jeremy Cross
    Spartan Award – Michael Mcpherson
    Most Valuable Player Award – Diego Oropeza Rodrigues
     
    4-Year Plaques
    (1)  Milani McCormick – Basketball
    (2)  Molli Leoni – Soccer
    (3)  Alyson Rodriguez – Soccer
    (4)  Anthony Cervone – Soccer
    (5)  Jeremy Cross - Soccer
     
    5-Year Medallion
    (1)  Diego Oropeza Rodrigues – Soccer
    (2)  Nathan Outten - Basketball
     
    6-Year Pen Set
    (1)  Isabella Allen – Soccer
    (2)  Maria Alvarez – Basketball
     
    Seniors
    Boys Varsity Soccer
    (1)  Anthony Cervone
    (2)  Jeremy Cross
    (3)  Eduardo Dana
    (4)  Daniel Dieppa
    (5)  Pablo Gutierrez Zapata
    (6)  Michael Mcpherson
    (7)  Diego Oropeza Rodrigues
     
    Girls Varsity Basketball
    (1)  Taylor Lynott – Manager
    (2)  Maria Alvarez
    (3)  Rachel Kaiser
    (4)  Koi Love
    (5)  Jayda Theodule
     
    Boys Varsity Basketball
    (1)  Evan Mendelson
    (2)  Nathan Outten
    (3)  Jared Resnick
    (4)  Juan Valdes - Manager
     
    Girls Varsity Soccer
    (1)  Isabella Allen
    (2)  Molli Leoni
    Read More
  • Wednesday, March 6, 2019:

    Late Monday…. The Boys Varsity Water Polo Team (5-3) beat Mast Academy 15-4.  Romeo Curcio led the way with 9 goals and 5 assists, Ricky Stamatis had 3 goals and 5 assists, Michael Bernstein added 2 goals, Zach Charalambides had a goal and 2 assists, Ilan Zenatti added 3 assists, and Riccardo Di Giuseppe made 9 saves.

    In Tuesday’s Action……The Girls Varsity Tennis Team (2-3) beat Sagemont 7-0.  Allexii Bassette, Gabby Bassette, Gabby Martinez, Maria Salazar, and Lolita Bell won their singles matches, and Nina Vara and Maria Salazar, and Danni Bernstein and Stella Nixdorf won their doubles matches.  The Boys Varsity Tennis Team (3-1) beat Sagemont 6-1. Morgan Weisberg, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, Oscar Goncalves, and Andrew Calfa won their singles matches, and Jared Resnick and Efe Deniz, Lucas Chemla and Luca Donayre won their doubles matches.  The Girls Middle School Tennis Team (4-0) beat Riviera Prep 7-0.  Lucia Burton, Scout Hudson, Ginger Jacob, and Remi Rosenfeld won their singles matches, and Brookie Kovacs and Sierra Rosen, Talia Kurlandski and Maria Lola Lopez won their doubles matches. The Girls Varsity Lacrosse game was cancelled due to inclement weather.  The Boys Middle School Tennis Team (3-0) beat Riviera Prep 5-2.  Cliff Halliwell, Oscar Bergier, Michael Claramonte, and August Bicknell won their singles matches, and Francesco Rumiano and Gabriel Srendi won their doubles match. The Boys Varsity Lacrosse Team (2-2) lost to Belen 18-3. Sean Fuller had a goal and an assist, Mitchell Koch and Jake Fishman each scored, and Marlon Robins and Stevie Port each added assists.  The Middle School Water Polo Team (1-2) lost to Gulliver 23-4.  Stuart Browning led the way with 2 goals and an assist, Nicolas De La Cadena and Nico Dunn each scored, Jashan Singh added 2 assists, Felipe Blaya had an assist, and Leonard Niemeyer had 20 saves and 2 steals. The Softball Team (1-3) lost to Coral Shores 17-0.  Leyka Rojo singled, and Alicia Kelly and Tatiana Barnes played well on defense. The Middle School Baseball Team (0-3) lost to University School 13-4. Hanley Ramirez was 2 for 2 with 2 RBI, 2 runs scored, and 2 stolen bases, and Jake Wyka was 1 for 2 with a run scored.
     
    Today…….Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
     
    On Thursday…….The Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Girls Varsity Tennis Team travels to Divine Savior at 3pm, the Boys Varsity Tennis Team hosts Belen at 4pm, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams participate in the Pines Charter Invitational at 5:10/6pm, the Girls Varsity Lacrosse Team hosts Calvary Christian at 4pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team hosts Westminster Christian at 6pm.
    Read More
  • Tuesday, March 5, 2019:

    Below are the results to the Florida High School Athletic Association’s Winter Team Champion program: Please click here for all of the information….https://www.fhsaa.org/news/2019/0227  
    Boys Basketball – 2nd in Class 4A – 3.63 GPA
    Boys Soccer – 2nd in Class 1A – 3.66 GPA
    Girls Soccer – 2nd in Class 1A – 3.822 GPA
    Girls Basketball – 4th in Class 4A – 3.461 GPA
     
    Late Friday….The Girls Varsity Water Polo Team (5-2) beat Miami Beach High 6-5.  Patrizia Puppin scored the game-winner at the buzzer, Isabella Stripling had a goal and 5 steals, Rhiannen Reig added 2 goals and 3 steals, Isabella Chackman added a goal, and Sophia Guarini made 10 saves and had an assist. The Boys Varsity Water Polo Team (4-3) lost to Miami Beach High 9-7.  Romeo Curcio led the way with 3 goals and 5 steals, Ricky Stamatis and Tommaso Figari each added a goal, and Riccardo Di Giuseppe made 13 saves and had 6 steals.
     
    In Monday’s Action….The Varsity Baseball Team (2-1) beat Somerset Homestead 13-0.  Lukas Peterson (2-0) threw a complete game no-hitter with 11 strikeouts, Dhillon Murphy went 2 for 2 with a homerun and 5 RBI, Zac Wyka doubled, scored 2 runs, and drove in 2 runs, and Hanley Ramirez was 2 for 2 with 2 runs scored. The Girls Varsity Water Polo Team (6-2) beat Mast Academy 10-9.  Chloe Cartledge led the way with 5 goals, an assist, and 4 steals, Patrizia Puppin had 2 goals and 2 assists, Isabella Stripling had a goal and three assists, Tatiana Blasky and Rhiannen each scored, and Sophia Guarini had 12 saves, 2 assists, and 2 steals. The Boys Varsity Water Polo results will be in Wednesday’s update.
     
    Today……The Middle School Baseball Team travels to University School at 3:30pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Coral Springs Charter (North Community Park) at 4pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Belen at 4pm, the Middle School Water Polo Team hosts Gulliver at 4pm (Livestreamed Event), the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Riviera Prep at 3pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Sagemont at 3pm, and the Softball Team hosts Coral Shores at 6pm. 
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
    Read More
  • Monday, March 4, 2019:

    In Friday’s Athletic Action….The Boys Varsity Tennis Team (2-1) beat Riviera Prep 6-1. Louis Siegler, Oscar Goncalves, Andrew Calfa, Efe Deniz, and Daniel Tzalik all won their singles matches, and Andrew Calfa and Luca Donayre, and Efe Deniz and Lucas Chemla won their doubles matches.  The Girls Varsity Tennis Team (1-3) lost to Riviera Prep 6-1.  Allexii Bassette won her singles match. The Varsity Baseball Team (1-1) lost to North Miami Beach 9-7. Connor Goodman went 2 for 4 with 2 doubles and 2 runs scored, and Dhillon Murphy and Myles Berlowitz each had RBI singles.  The Softball Team (1-2) lost to Colonial Christian 19-6.  Tatiana Barnes led the way with 2 hits and an RBI, Isabella Allen scored 2 runs, and Alicia Kelly singled in a run and scored. The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams results against Miami Beach High will be in Tuesday’s update. 
     
    On Saturday…..The Middle School Lacrosse Team (1-3) lost to Ransom Everglades 7-2 and Gulliver 9-3. Rainen O’Kurley made 24 saves, Beck Trafton won 10 of 12 face-offs and scored, and James Deering added a goal.  The Middle School Baseball Team (0-2) lost to Marathon 7-0 and 15-0.
     
    Today….The Boys and Girls Water Polo Teams travel to Mast Academy at 4/5pm, and the Varsity Baseball Team hosts Somerset Homestead Academy at 6pm. 
     
    On Tuesday……The Middle School Baseball Team travels to University School at 3:30pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Coral Springs Charter (North Community Park) at 4pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Belen at 4pm, the Middle School Water Polo Team hosts Gulliver at 4pm (Livestreamed Event), the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Riviera Prep at 3pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Sagemont at 3pm, and the Softball Team hosts Coral Shores at 6pm. 
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Girls Varsity Basketball - Franco Center Library
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
    Read More
  • Friday, March 1, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Events…..The Varsity Baseball Team (1-0) beat ATM 6-2.  Lukas Peterson recorded the win, throwing 5 shutout innings, allowing 0 hits, and striking out 8, Dhillon Murphy doubled home a run, and Zac Wyka scored twice.  The Girls Middle School Tennis Team (2-0) beat Doral Academy 7-0.  Lucia Burton, Brookie Kovacs, Scout Hudson, Sierra Rosen, and Ginger Jacob won their singles matches, and Scarlett Richards and Chiara Moura, Remn Rosenfeld and Ginger Jacob won their doubles matches.  The Boys Middle School Tennis Team (2-0) beat Doral Academy 6-1.  Max Castanon, Juan de Zabala, Francesco Rumiano, and Oscar Bergier won their singles matches, and Juan and Francesco, August Bicknell and Oscar won their doubles matches. The Girls Varsity Water Polo Team (4-2) beat Miami High 20-2.  Patrizia Puppin and Chloe Cartledge each scored 4 goals, Sofia Paredes, Sabrina Morata, and Isabella Stripling each added 3 goals, Rhiannen Reig had 2 goals and 3 assists, Zeina Bazzi had a goal and 2 assists, and Sophia Guarini made 7 saves. The Boys Varsity Water Polo Team (4-2) beat Miami High 18-7. Romeo Curcio led the way with 8 goals and 4 assists, Ricky Stamatis had 4 goals and 3 assists, Zach Charalambides and Jackson Jimenez each added 2 goals, Michael Bernstein had a goal and 4 assists, Jake Grossman added a goal and an assist, and Ricardo Di Giuseppe made 11 saves.  The Girls Varsity Lacrosse Team (0-3) lost to Western High School 8-1.  Rachel Hodes scored, Michelle Jacobo made 17 saves, and Andrea Bravo-Contreras and Laureen Jean-Jacques each played well on defense.  The Middle School Water Polo Team (0-1) lost to Gulliver 22-4.  Leonard Niemeyer made 10 saves, Edoardo Figari had 2 goals, 3 steals, and 2 saves, and Nico Dunn and Stuart Browning each scored. The Softball Team (1-1) lost to Palmer-Trinity 24-22. Isabella Allen led the way, going 4 for 4, with 5 runs scored, and 3 RBI, Saarah Rassif had 2 hits, 2 runs scored, and 3 RBI, Tatiana Barnes added 2 hits and 2 RBI, Logan Sennett had 2 hits, 2 runs scored, and 2 RBI, Sophia Gostfrand added 3 hits, scored 2 runs, and had 3 RBI, and Alicia Kelly scored 4 runs and drove in 2.
     
    On Wednesday…… The Girls Varsity Basketball Team (25-1) beat PK Yonge in the State Semifinals 81-50.  Koi Love led the way with 23 points, 15 rebounds, 7 steals, 3 blocks, and 2 assists, Maria Alvarez had 17 points, 6 assists, and 4 steals, Karina Gordon added 16 points and 2 rebounds, and Sydney Shaw had 8 points, 7 assists, and 5 rebounds.  The Middle School Water Polo Team (1-1) beat Riviera Prep 20-2.  Leonard Niemeyer led the way with 10 saves, Edoardo Figari had 5 goals, 2 steals, and 3 assists, Stuart Browning added 5 goals and 2 steals, Nico Dunn had 3 goals and 2 steals, Felipe Blaya and Harry Florin each added a goal and 2 assists, Aarin Singh had 2 goals, and Leonardo Emperador, Heather Peroe, and Luci Pasqualin each scored. The Girls and Boys Varsity Tennis matches against Gulliver were rained out.
     
    In Thursday’s action…. The Girls Varsity Basketball Team (26-1) beat Carrollwood Day School 62-30 to win their record 6th consecutive state championship.  Please click here to see the Miami herald article on our girls https://www.miamiherald.com/sports/high-school/prep-miami-dade/article226878689.html.  The Boys Varsity Lacrosse Team (2-1) beat Palmer-Trinity 13-6. Noah Reines led the way with 2 goals and 3 assists, Marlon Robins, Chaz Berkowitz, and Sean Fuller each scored 2 goals, Noah Markofsky had a goal and 4 assists, Jake Fishman and Jack Finvarb each added a goal and an assist, Mitchell Koch had 2 assists, and Stevie Port and Milan Luciano each scored. The Girls Middle School Tennis Team (3-0) beat Carrollton 5-2.  Lucia Burton, Brookie Kovacs, Scout Hudson, and Ginger Jacob all won their singles matches, and Lucia and Brookie won their doubles matches.
     
    Today….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Miami Beach at 5pm-girls and 6pm-boys (Livestreamed event), the Varsity Baseball Team travels to North Miami Beach at 3:30pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Riviera Prep at 3pm, and the Softball Team hosts Colonial Christian at 6pm
     
    On Saturday…..The Middle School Baseball Team travels to Marathon for a double-header at 10am/12:30pm, and the Middle School Lacrosse Team travels to Gulliver at 10:15am/11:30am.
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Girls Varsity Basketball - Franco Center Library
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
     
    Read More
  • February

    Tuesday, February 26, 2019:

    Saturday…..The Middle School Lacrosse Team (1-1) beat Westminster Christian 5-1, but lost to Palmetto 5-4.  In game 1, Ryder Rosenberg led the way with 3 goals, Beck Trafton added 2 goals, Alex Mendelson and Evan Hurwitz each had 2 assists, and Rainen O’Kurley made 6 saves.  In game 2, Evan Hurwitz and James Deering each had 2 goals and an assist, and Rainen O’Kurley made 11 saves. 
     
    In Monday’s Athletic Action……The Girls Lacrosse Team (0-2) lost to Coral Reef High School 15-2.  Lorelai Konen and Andrea Pantin each scored, Michelle Jacobo made 12 saves, and Andrea Bravo-Contreras had 6 ground balls.
     
    Today…..The Softball Team travels to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Varsity Baseball Team hosts ATM at 7pm, the Boys and Girls Water Polo Teams travel to Miami High School (Range Park Pool) at 3/4pm, the Middle School Water Polo Team travels to Gulliver at 4pm, the Boys and Girls Middle School Tennis Teams travel to Doral Academy at 3pm (Tropical Park), and the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Western High School at 4pm.
     
    On Wednesday……The Girls Varsity Basketball Team travels to Lakeland to play P.K. Yonge in the State Semifinals at 10am, the Middle School Water Polo Team hosts Riviera Prep at 5pm (Livestreamed event), and the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Gulliver at 3:30pm.
     
    Girls Varsity Basketball……The Girls Varsity Basketball Team (the #1 team in the Country) travels to Lakeland next Wednesday and Thursday to compete for a record 6th consecutive state championship.  The girls will play P.K. Yonge on Wednesday at 10am and the winner of Slam Academy and Carrollwood Country Day on Thursday at 2pm.  Fan buses will leave the CFA on Wednesday at 5am and Thursday at 9am.  Additional details will be sent out by the end of today.  A special thanks to Mrs. Carroll Kelly for making these arrangements.  
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Girls Varsity Basketball - Franco Center Library
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
     
    Free EKG Testing…… Every three days in the United States, a child suffers from Sudden Cardiac Arrest.  Sudden Cardiac Arrest (SCA) occurs when the heart unexpectedly experiences an electrical malfunction, which leads to an irregular heartbeat. The use of a pediatric electrocardiogram (EKG) is critical to help diagnose asymptomatic heart defects, which may not otherwise be evident.  SCA can be the first sign of a heart condition, with over half of the children experiencing no symptoms at all prior to fatal cardiac arrest.
     
    Nicklaus Children’s Hospital has created a life-saving initiative for children.  The focus of this unique heart screening series is to create an awareness of the importance of pediatric heart screenings in an effort to identify children at risk of Sudden Cardiac Arrest (SCA).
     
    Harrison’s Hearty Helpers led by Miami Country Day School’s student “Harrison Breslow” has enlisted the help of Nicklaus Children’s Hospital to bring FREE EKG screenings to our Miami Country Day School students in grades 6-12.  The voluntary heart screenings will conveniently take place on Wednesday, March 6th between 9am-5pm in the Health Room.
     
    Earlier today we published the online form “EKG Screening Permission (form 1 of 2)” to your MyCountryDay parent account (http://www.miamicountryday.org/MyCountryDay). This form only needs to be completed by one parent or guardian and will be available through Friday, March 1st.  Once you complete the screening permission form, you will be presented a link to download a second form required by the hospital to provide a medical background to be taken into consideration while they perform the actual tests. Please complete both forms no later than Friday, March 1st.
     
    If you have any questions, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at 305-779-7249 or Yvette Cintron, School Nurse, at 305-779-7261.
    Read More
  • Monday, February 25, 2019:

    Late Thursday…….The Boys Varsity Water Polo Team (0-1) lost to Hialeah High 16-10.  Romeo Curcio led the way with 4 goals, Ricky Stamatis had 3 goals and an assist, Zach Charalambides added 2 goals, Jake Grossman had a goal and 2 assists, and Ricardo Di Giuseppe made 25 saves. The Girls Varsity Water Polo Team (0-1) lost to Hialeah High 26-8.  Patrizia Puppin and Isabella Stripling each had 3 goals, Chloe Cartledge added 2 goals and 5 steals, and Rhiannen Reig made 10 saves.
     
    On Friday…..The Softball Team (1-0) beat Horeb Christian 14-0.  Winning pitcher Saarah Rassif had 2 hits, scored 2 runs, and drove in a run, Isabella Allen had 3 hits, scored 3 runs, and drove in a run, Alicia Kelly added 3 hits, drove in 3 runs, and scored 2 runs, and Logan Sennett had 2 hits, including a homerun, drove in 3 runs, and scored 2 runs. The Boys Varsity Tennis Team (1-1) beat Oxbridge Academy 6-1. Louis Siegler, Morgan Weisberg, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, and Jared Resnick all won their singles matches, and Saavan Kamlani and Morgan Weisberg won their doubles matches. The Girls Varsity Tennis Team (1-2) beat Oxbridge Academy 6-1. Allexii Bassette, Gabrielle Bassette, Gabriela Martinez, Maria Salazar, and Lolita Bell all won their singles matches, and Gabrielle Bassette and Danielle Bernstein won their doubles match.  The Varsity Baseball Team beat Everglades Prep in a pre-season game 5-1.  Connor Goodman led the way with a double, single, and 2 runs scored, and zac Wyka, Eric Germeus, and Sean Finny each singled and scored a run.  The Girls Varsity Water Polo Team (2-1) beat Coral Gables 7-3 and Cooper City 15-6. Sophia Guarini led the way with 17 saves and 2 assists, Patrizia Puppin had 4 goals, 2 assists, and 2 steals, Sabrina Morata added 3 goals and 2 steals, Chloe Cartledge had 9 goals and 8 steals, Rhiannen Reig had a goal, 2 assists, and 2 steals, Isabella Stripling added 2 goals and 2 assists, and Zeina Bazzi scored. The Boys Varsity Water Polo Team (1-2) beat Coral Gables 16-5, but lost to Cooper City 11-8. Ricardo Di Giuseppe had 19 saves, Zach Charalambides had 9 goals, Ricky Stamatis added 4 goals and an assist, Jake Grosman and Tommaso Figari each scored 2 goals, Romeo Curcio had 5 goals, 3 assists, and 9 steals, and Michael Bernstein had 2 goals and 2 assists.  The Boys Varsity Lacrosse Team (1-1) lost to Calvary Christian 15-2. Noah Reines had a goal and an assist, and Jake Fishman scored.
     
    In Saturday’s Action……The Girls Varsity Water Polo Team (3-2) lost to ATM 11-9, but beat Miami Beach High School 6-3. Patrizia Puppin led the way with 5 goals, Chloe Cartledge had 4 goals, 2 assists, and 10 steals, Sofia Paredes added 2 goals, Sophia Guarini made 18 saves, and Rhiannen Reig, Isabella Chackman, Sabrina Morata, and Isabella Stripling all scored. The Boys Varsity Lacrosse Team (3-2) beat Suncoast 10-9, and beat Cooper City 22-3. Ricardo Di Giuseppe led the way with 22 saves and 4 assists, Zach Charalambides had 12 goals, Romeo Curcio added 8 goals, 2 assists, and 6 steals, Jake Grossman had 4 goals and 2 steals, Michael Bernstein added 3 goals and 2 steals, Tommaso Figari had 2 goals and 3 assists, and Robert Depradine, Ricky Stamatis, and Ilan Zennati all scored. The results of the Middle School Lacrosse games against Westminster Christian and Palmetto will be in Tuesday’s update. 
     
    Today……The Girls Lacrosse Team travels to Coral Reef at 4pm.
     
    Girls Varsity Basketball……The Girls Varsity Basketball Team (the #1 team in the Country) travels to Lakeland next Wednesday and Thursday to compete for a record 6th consecutive state championship.  The girls will play P.K. Yonge on Wednesday at 10am and the winner of Slam Academy and Carrollwood Country Day on Thursday at 2pm.  Fan buses will leave the CFA on Wednesday at 5am and Thursday at 9am.  Additional details will be sent out by the end of today.  A special thanks to Mrs. Carroll Kelly for making these arrangements.  
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Girls Varsity Basketball - Franco Center Library
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
     
    Free EKG Testing…… Every three days in the United States, a child suffers from Sudden Cardiac Arrest.  Sudden Cardiac Arrest (SCA) occurs when the heart unexpectedly experiences an electrical malfunction, which leads to an irregular heartbeat. The use of a pediatric electrocardiogram (EKG) is critical to help diagnose asymptomatic heart defects, which may not otherwise be evident.  SCA can be the first sign of a heart condition, with over half of the children experiencing no symptoms at all prior to fatal cardiac arrest.
     
    Nicklaus Children’s Hospital has created a life-saving initiative for children.  The focus of this unique heart screening series is to create an awareness of the importance of pediatric heart screenings in an effort to identify children at risk of Sudden Cardiac Arrest (SCA).
     
    Harrison’s Hearty Helpers led by Miami Country Day School’s student “Harrison Breslow” has enlisted the help of Nicklaus Children’s Hospital to bring FREE EKG screenings to our Miami Country Day School students in grades 6-12.  The voluntary heart screenings will conveniently take place on Wednesday, March 6th between 9am-5pm in the Health Room.
     
    Earlier today we published the online form “EKG Screening Permission (form 1 of 2)” to your MyCountryDay parent account (http://www.miamicountryday.org/MyCountryDay). This form only needs to be completed by one parent or guardian and will be available through Friday, March 1st.  Once you complete the screening permission form, you will be presented a link to download a second form required by the hospital to provide a medical background to be taken into consideration while they perform the actual tests. Please complete both forms no later than Friday, March 1st.
     
    If you have any questions, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at 305-779-7249 or Yvette Cintron, School Nurse, at 305-779-7261.
    Read More
  • Friday, February 22, 2019:

    In Thursday’s Athletic Action….The Boys Varsity Lacrosse Team (1-0) beat Palmetto High School 14-8. Noah Reines led the way with 4 goals, Noah Markofsky and Jake Fishman each scored 3 goals, Chaz Berkowitz added 2 goals, and Jack Finvarb and Marlon Robins each scored.  The Girls Middle School Tennis Team (1-0) beat Divine Savior 7-0.  Lucia Burton, Brookie Kovacs, Scout Hudson, and Sierra Rosen all won their singles matches, and Ginger Jacob and Scarlett Richards, Talia Kurlandski and Remi Rosenfeld won their doubles matches.  The Boys Middle School Tennis Team (1-0) beat Divine Savior 7-0.  Max Castanon, Cliff Halliwell, Juan de Zabala, Francesco Rumiano, and Michael Claramonte won their singles matches, and Max and Cliff, Oscar Bergier and Gabriel Srendi won their doubles match.  The Varsity Baseball Team lost a pre-season game to Hialeah Miami Lakes 7-1.  Connor Goodman doubled, and Eric Germeus scored. The Girls Varsity Lacrosse Team (1-0) lost to Gulliver 4-0 in the first girls’ game in school history.  Andrea Pantin had 10 ground balls, Michelle Jacobo made 16 saves, and Laureen Jean-Jacques forced 17 turnovers. The Boys Varsity Basketball Team (11-16) lost to Westminster Academy in the Regional Semifinals 105-49. The results of the Girls and Boys Varsity water polo matches against Hialeah High School will be in Monday’s update.
     
    Today…..the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams host a tournament all day (girls play at 1pm/5:10pm, Boys play at 1:50pm/6pm), the Varsity Baseball Team hosts a pre-season tournament at 4/7pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Oxbridge Academy at 3pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Calvary Christian at 6pm, and the Softball Team travels to Horeb Christian at 4pm. 
     
    On Saturday…… the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams host a tournament all day (girls play at 10:30am/6:50pm, Boys play at 11:20am/4:20pm), and the Middle School Lacrosse Team hosts Westminster Christian at 9am and Palmetto Middle School at 11:30am.
     
    Girls Varsity Basketball……The Girls Varsity Basketball Team (the #1 team in the Country) travels to Lakeland next Wednesday and Thursday to compete for a record 6th consecutive state championship.  The girls will play P.K. Yonge on Wednesday at 10am and the winner of Slam Academy and Carrollwood Country Day on Thursday at 2pm.  Fan buses will leave the CFA on Wednesday at 5am and Thursday at 9am.  Additional details will be sent out by the end of today.  A special thanks to Mrs. Carroll Kelly for making these arrangements.  
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Our Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 6, at 6:30pm.  We are asking all coaches, student-athletes, friends, and families to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Winter student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Boys Varsity Soccer - Smurfit Hall
    Boys Middle School Soccer - Gymnasium
    Girls Middle School Basketball – Gym Classroom
    Girls Varsity Basketball - Franco Center Library
    Boys Middle School (JV) Basketball – US 103
    Boys Middle School (Varsity) Basketball – US 104
    Girls Varsity Soccer – Franco Center – Student Activities Room
    Girls Middle School Soccer – US 102
    Boys Varsity Basketball – US 105
    Boys Junior Varsity Basketball – US 106
     
    Free EKG Testing…… Every three days in the United States, a child suffers from Sudden Cardiac Arrest.  Sudden Cardiac Arrest (SCA) occurs when the heart unexpectedly experiences an electrical malfunction, which leads to an irregular heartbeat. The use of a pediatric electrocardiogram (EKG) is critical to help diagnose asymptomatic heart defects, which may not otherwise be evident.  SCA can be the first sign of a heart condition, with over half of the children experiencing no symptoms at all prior to fatal cardiac arrest.
     
    Nicklaus Children’s Hospital has created a life-saving initiative for children.  The focus of this unique heart screening series is to create an awareness of the importance of pediatric heart screenings in an effort to identify children at risk of Sudden Cardiac Arrest (SCA).
     
    Harrison’s Hearty Helpers led by Miami Country Day School’s student “Harrison Breslow” has enlisted the help of Nicklaus Children’s Hospital to bring FREE EKG screenings to our Miami Country Day School students in grades 6-12.  The voluntary heart screenings will conveniently take place on Wednesday, March 6th between 9am-5pm in the Health Room.
     
    Earlier today we published the online form “EKG Screening Permission (form 1 of 2)” to your MyCountryDay parent account (http://www.miamicountryday.org/MyCountryDay). This form only needs to be completed by one parent or guardian and will be available through Friday, March 1st.  Once you complete the screening permission form, you will be presented a link to download a second form required by the hospital to provide a medical background to be taken into consideration while they perform the actual tests. Please complete both forms no later than Friday, March 1st.
     
    If you have any questions, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at 305-779-7249 or Yvette Cintron, School Nurse, at 305-779-7261.
     
    Read More
  • Thursday, February 21, 2019:

    Girls Varsity Basketball……The Girls Varsity Basketball Team (the #1 team in the Country) travels to Lakeland next Wednesday and Thursday to compete for a record 6th consecutive state championship.  The girls will play P.K. Yonge on Wednesday at 10am and the winner of Slam Academy and Carrollwood Country Day on Thursday at 2pm.  Fan buses will leave the CFA on Wednesday at 5am and Thursday at 9am.  Additional details will be sent out by the end of today.  A special thanks to Mrs. Carroll Kelly for making these arrangements.  
     
    Today….The Varsity Baseball Team hosts a pre-season tournament at 4/7pm, the Boys Varsity Basketball Team travels to Westminster Academy in the Regional Semifinals at 7pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Hialeah High School at 5/6pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Gulliver at 4pm, the Boys and Girls Middle School Tennis Teams host Divine Savior at 3pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Palmetto High School at 4pm. 
     
    On Friday, the Boys and Girls Varsity Water Polo Teams host a tournament all day (girls play at 1pm/5:10pm, Boys play at 1:50pm/6pm), the Varsity Baseball Team hosts a pre-season tournament at 4/7pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Oxbridge Academy at 3pm, the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Calvary Christian at 6pm, and the Softball Team travels to Horeb Christian at 4pm. 
     
    Free EKG Testing…… Every three days in the United States, a child suffers from Sudden Cardiac Arrest.  Sudden Cardiac Arrest (SCA) occurs when the heart unexpectedly experiences an electrical malfunction, which leads to an irregular heartbeat. The use of a pediatric electrocardiogram (EKG) is critical to help diagnose asymptomatic heart defects, which may not otherwise be evident.  SCA can be the first sign of a heart condition, with over half of the children experiencing no symptoms at all prior to fatal cardiac arrest.
     
    Nicklaus Children’s Hospital has created a life-saving initiative for children.  The focus of this unique heart screening series is to create an awareness of the importance of pediatric heart screenings in an effort to identify children at risk of Sudden Cardiac Arrest (SCA).
     
    Harrison’s Hearty Helpers led by Miami Country Day School’s student “Harrison Breslow” has enlisted the help of Nicklaus Children’s Hospital to bring FREE EKG screenings to our Miami Country Day School students in grades 6-12.  The voluntary heart screenings will conveniently take place on Wednesday, March 6th between 9am-5pm in the Health Room.
     
    Earlier today we published the online form “EKG Screening Permission (form 1 of 2)” to your MyCountryDay parent account (http://www.miamicountryday.org/MyCountryDay). This form only needs to be completed by one parent or guardian and will be available through Friday, March 1st.  Once you complete the screening permission form, you will be presented a link to download a second form required by the hospital to provide a medical background to be taken into consideration while they perform the actual tests. Please complete both forms no later than Friday, March 1st.
     
    If you have any questions, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at 305-779-7249 or Yvette Cintron, School Nurse, at 305-779-7261.
    Read More
  • Wednesday, February 20, 2019:

    Late Friday…..The Girls Varsity Soccer Team (14-6-2) lost to Lakeland Christian in the State Semifinals 1-0.  Congratulations to all of our coaches and players on a great season.  It’s the 3rd time in 6 years that the girls have made it to the State Final 4.
     
    In Tuesday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Basketball Team (24-1) beat Westminster Academy 68-36. Koi Love led the way with 20 points, 20 rebounds, 2 blocks, and 2 steals, Karina Gordon had 16 points, Maria Alvarez added 10 points, 4 rebounds, 3 assists, and 2 steals, and Sydney Shaw had 10 points, 11 rebounds, 6 assists, and 3 steals.  The Girls will travel to Lakeland to play P.K. Young next Wednesday.  It is the 7th consecutive year that the girls have qualified for the State Finals.
     
    Today…..There are no athletic contests scheduled.
     
    On Thursday….The Varsity Baseball Team hosts a pre-season tournament at 4/7pm, the Boys Varsity Basketball Team travels to Westminster Academy in the Regional Semifinals at 7pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Hialeah High School at 5/6pm, the Girls Varsity Lacrosse Team travels to Gulliver at 4pm, the Boys and Girls Middle School Tennis Teams host Divine Savior at 3pm, and the Boys Varsity Lacrosse Team travels to Palmetto High School at 4pm. 
     
    Free EKG Testing…… Every three days in the United States, a child suffers from Sudden Cardiac Arrest.  Sudden Cardiac Arrest (SCA) occurs when the heart unexpectedly experiences an electrical malfunction, which leads to an irregular heartbeat. The use of a pediatric electrocardiogram (EKG) is critical to help diagnose asymptomatic heart defects, which may not otherwise be evident.  SCA can be the first sign of a heart condition, with over half of the children experiencing no symptoms at all prior to fatal cardiac arrest.
     
    Nicklaus Children’s Hospital has created a life-saving initiative for children.  The focus of this unique heart screening series is to create an awareness of the importance of pediatric heart screenings in an effort to identify children at risk of Sudden Cardiac Arrest (SCA).
     
    Harrison’s Hearty Helpers led by Miami Country Day School’s student “Harrison Breslow” has enlisted the help of Nicklaus Children’s Hospital to bring FREE EKG screenings to our Miami Country Day School students in grades 6-12.  The voluntary heart screenings will conveniently take place on Wednesday, March 6th between 9am-5pm in the Health Room.
     
    Earlier today we published the online form “EKG Screening Permission (form 1 of 2)” to your MyCountryDay parent account (http://www.miamicountryday.org/MyCountryDay). This form only needs to be completed by one parent or guardian and will be available through Friday, March 1st.  Once you complete the screening permission form, you will be presented a link to download a second form required by the hospital to provide a medical background to be taken into consideration while they perform the actual tests. Please complete both forms no later than Friday, March 1st.
     
    If you have any questions, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at 305-779-7249 or Yvette Cintron, School Nurse, at 305-779-7261
    Read More
  • Friday, February 15, 2019:

    In Thursday’s Athletic Action….The Girls Varsity Basketball Team (23-1) beat The Benjamin School in the Regional Semifinals 64-29. Koi Love led the way with 18 points, 9 rebounds, 2 steals, and 2 assists, Sydney Shaw had 14 points, 3 rebounds, and 4 steals, Karina Gordon added 12 points and 2 rebounds, and Maria Alvarez had 6 points and 11 assists. The girls will host Westminster Academy in the Regional Finals on Tuesday at 7pm, The Girls Varsity Tennis Team (0-2) lost to Carrollton 7-0.
     
    Today…….The Girls Varsity Soccer Team hosts Lakeland Christian in the State Semifinal game at 7pm.  Please join the Parents Association at their “Red Out” Barbecue under the red awning, and the soccer parents at their pre-game tailgate party in the gym parking lot. 
     
    MCDS Athletic Facebook page – If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.”
     
    MCDS Athletic Instagram page – Our MCDS Athletics Instagram page was made public yesterday.  Please follow us at “mcdsathletics”.
     
    Read More
  • Thursday, February 14, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action….The Boys Varsity Basketball Team (11-15) lost to Sagemont in the District Championship game 69-51.  Nate Outten led the way with 16 points and 5 rebounds, and Jordan Cooke and Ryan Mendelson each had 12 points.  The boys will travel to Westminster Academy on Thursday, February 21, to participate in the Regional Semifinals at 7pm.
     
    Today….The Girls Varsity Basketball Team hosts The Benjamin School in the Regional Semifinals at 7pm, and the Girls Varsity Tennis Team hosts Carrollton at 3pm. 
     
    On Friday…….The Girls Varsity Soccer Team hosts Lakeland Christian in the State Semifinal game at 7pm.  Please join the Parents Association at their “Red Out” Barbecue under the red awning, and the soccer parents at their pre-game tailgate party in the gym parking lot. 
     
    MCDS Athletic Facebook page – If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.”
     
    MCDS Athletic Instagram page – Our MCDS Athletics Instagram page was made public yesterday.  Please follow us at “mcdsathletics”.
    Read More
  • Wednesday, February 13, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action……Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (14-5-2).  They beat Palmer-Trinity in the Regional Finals 1-0.  Mia Batista scored on an assist from Ebba Larnholt, and Sofia Benenson recorded the shutout. The girls host Lakeland Christian on Friday in the State Final Four at 7pm. The Boys Varsity Tennis Team (0-1) lost to Doral Academy 6-1.  Jackson Halliwell won his singles match.  The Girls Varsity Tennis Team (0-1) lost to Doral Academy 7-0.
     
    Today….The Boys Varsity Basketball Team travels to Hillel to play Sagemont in the District Championship game at 7pm. 
     
    On Thursday….The Girls Varsity Basketball Team hosts The Benjamin School in the Regional Semifinals at 7pm, and the Girls Varsity Tennis Team hosts Carrollton at 3pm. 
    Read More
  • Tuesday, February 12, 2109:

    Late Saturday…..The Boys Varsity Soccer Team (14-3-4) lost to Hillel in the Regional Semifinals 1-0. The Girls and Boys Water Polo Teams hosted a pre-season tournament.  The Girls tied ATM 10-10 and Beat Krop 10-4.  Sophia Guarini led the way with 18 saves and 3 steals, Patrizia Puppin had 6 goals and an assist, Rhiannen Reig and Sabrina Morata each scored 3 goals, Chloe Cartledge had 3 goals and 6 steals, Tatiana Blasky added 4 goals, and Carolina Ortegon scored. The Boys lost to Krop 12-7 and lost to ATM 16-5.  Romeo Curcio led the way with 7 goals, 2 assists, and 6 steals, Zach Charalambides had 4 goals and an assist, Michael Bernstein added a goal, and Ricardo Di Giuseppe made 21 saves and had 13 steals.
     
    In Monday’s Athletic Action………The Boys Varsity Basketball Team (11-14) beat Hillel in the District Semifinals 66-60.  Nate Outten led the way with 23 points and 10 rebounds, and Evan Mendelson added 20 points and 5 steals.
     
    Today…..The Girls Varsity Soccer Team travels to Palmer-Trinity in the Regional Finals at 3:30pm.  If the girls win, they will host the State Final Four on Friday at 7pm. 
     
    On Wednesday….The Boys Varsity Basketball Team travels to Hillel to play Sagemont in the District Championship game at 7pm. 
     
    Read More
  • Monday, February 11, 2019:

    In Friday’s Athletic Action……Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (13-5-3).  They beat Westminster Academy in the Regional Semifinals 3-0. Aly Rodriguez led the way with 2 goals and an assist, Mia Batista added a goal, Isabella Allen and Ebba Larnholt had assists, Maya Leoni and Sofia Nelcha each played well, and Sofia Benenson recorded the shutout. The girls travel to Palmer-Trinity in the Regional Finals on Tuesday at 3:30pm.
     
    Today….The Boys Varsity Soccer Team hosts Hillel in the Regional Semifinals at 8pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams hosts a pre-season tournament all day.  The girls play at 10:30am/12:30pm, and the boys play at 2:30pm/4:30pm. 
     
    On Monday….The Boys Varsity Basketball Team travels to Hillel in the District semifinals at 5pm.
     
    Road to the State Championship: 
    Girls Soccer
    1. Tuesday, February 12th- Regional Finals (Away) vs. Palmer-Trinity at 3:30pm
    2. Friday, February 15th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    3. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (Home) 8pm vs. Scheck Hillel
    2. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    3. Saturday, February 16th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    4. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (Home) 7pm vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (Home) 7pm vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm) vs. Hillel at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
    Read More
  • Thursday, February 7, 2019:

    In Wednesday Athletic Action…… The Boys Varsity Soccer Team (14-2-3) beat Sagemont in the Regional Quarterfinals 5-1.  Erik Pantin led the way with 3 goals, Diego Oropeza Rodrigues added 2 goals and 3 assists, Tommaso Figari scored, Ethan White, Daniel Dieppa, Remy Cross, and Rafael Urbina all played well on defense, and Michael Mcpherson made 4 saves. The boys will host Hillel in the Regional Semifinals on Saturday at 8pm. The Boys Varsity Basketball Team (10-14) lost to Westminster Christian on “Senior Night”.  Congratulations to our seniors: Juan Valdes (manager), Jared Resnick, Nate Outten, Evan Mendelson.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-19) lost to Westminster Christian 65-53. Dhillon Murphy led the way with 29 points, Jake Goldberg scored 11 points, and Josh Finvarb added 8 points.
     
    Today…..There are no athletic events scheduled for today.
     
    On Friday……The Girls Varsity Soccer Team hosts Westminster Academy in the Regional Semifinals at 7pm.
     
    Road to the State Championship: 
    Girls Soccer
    1. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. Westminster Academy
    2. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    3. Friday, February 15th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    4. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (Home) 8pm vs. Scheck Hillel
    2. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    3. Saturday, February 16th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    4. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (Home) 7pm vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (Home) 7pm vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm) vs. Hillel at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
     
    Read More
  • Wednesday, February 6, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action….Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (12-5-2).  They beat South Florida Heat in the Regionals Quarterfinals 3-0.  Maya Leoni led the way with 2 goals, Becky Bibas added a goal, Isabella Allen and Sofia Nelcha added assists, and Sofia Benenson recorded the shutout.  The Girls host Westminster Academy in the Regional Semifinals on Friday at 7pm. 
     
    Today…..The Boys Varsity Soccer Team hosts Sagemont in the Regional Quarterfinals at 7pm, the Boys Junior Varsity Basketball Team hosts Westminster Christian at 6pm, and the Boys Varsity Basketball Team hosts Westminster Christian for their “Senior Night” at 7:30pm. 
     
    Read More
  • Tuesday, February 5, 2018:

    In Monday’s Athletic Events……The Boys Varsity Basketball Team (10-13) lost to Pine Crest 82-66.  Nate Outten led the way with 23 points and 10 rebounds, Evan Mendelson had 14 points, and Jordan Cooke added 10 points, 8 assists, and 7 rebounds.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-19) lost to Pine Crest 62-39.  Jake Goldberg led the way with 14 points. 
     
    Today…..The Girls Varsity Soccer Team hosts South Florida Heat in the Regional Quarterfinals at 7pm. 
     
    On Wednesday…… The Boys Varsity Soccer Team hosts Sagemont in the Regional Quarterfinals at 7pm, the Boys Junior Varsity Basketball Team hosts Westminster Christian at 6pm, and the Boys Varsity Basketball Team hosts Westminster Christian for their “Senior Night” at 7:30pm. 
     
    Road to the State Championship: 
    Girls Soccer
    1. Tuesday, February 5th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. South Florida Heat
    2. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. winner of Westminster Academy/Scheck Hillel
    3. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    4. Friday, February 15th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    5. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Wednesday, February 6th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. Sagemont
    2. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (Home) 8pm vs. winner of Scheck Hillel/Westminster Academy
    3. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    4. Saturday, February 16th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    5. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (Home) 7pm vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (Home) 7pm vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm & 7pm) at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
    Read More
  • Monday, February 4, 2019:

    In Friday’s Action….The Girls Varsity Basketball Team (21-1) beat America Heritage-Plantation on “Senior Night” 64-44.  Koi Love led the way with 24 points, 15 rebounds, 4 blocks, 2 steals, and 2 assists, Jayda Theodule had 9 points, 4 rebounds, 3 assists, and 2 steals, and Maria Alvarez added 9 points, 7 rebounds, 9 assists, and 5 steals. The Boys Varsity Basketball Team (10-12) beat Edison 64-52. Nate Outten led the way with 26 points and 8 rebounds, Jordan Cooke had 12 points and 4 steals, and Ryan Mendelson added 11 points. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-18) lost to Edison. 
     
    On Saturday….The Girls Varsity Basketball Team (22-1) beat IMG Academy in their regular season finale 81-60.  Koi Love led the way with 25 points, 10 rebounds, and 2 steals, Sydney Shaw had 15 points, 6 rebounds, 8 assists, and 2 blocks, Maria Alvarez added 15 points, 6 rebounds, 4 assists, and 2 steals, and Karina Gordon had 11 points and 2 rebounds. 
     
    Today……The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Pine Crest at 6/7:30pm.
     
    On Tuesday…..The Girls Varsity Soccer Team hosts South Florida Heat in the Regional Quarterfinals at 7pm. 
    Read More
  • Friday, February 1, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events….…… Congratulations to the Boys Varsity Soccer Team (13-2-4).  They beat Hillel to win the District 14-1A Championship 3-1.  Diego Oropeza Rodrigues led the way with 2 goals and an assist, Erik Pantin added a goal, Michael Mcpherson was outstanding in goal, making 12 saves, and Ethan White, Daniel Dieppa, Remy Cross, and Gerardo Pantin Escudero all played well on defense.  The Boys will host Sagemont in the Regional Quarterfinals on Wednesday at 7pm. The Boys Varsity Basketball Team (9-12) beat Somerset Central Miramar Academy 74-50.  Jordan Cooke led the way with 22 points, 8 rebounds, and 8 assists, Nate Outten added 19 points and 5 rebounds, and Jasai Miles had 10 points and 4 rebounds.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-17) lost to Somerset Central Miramar Academy 56-45.  Dhillon Murphy led the way with 20 points, 8 rebounds, and 3 blocks, Eric Germeus had steals and 8 rebounds, Shane Piller added 11 points and 8 assists.
     
    Today…..Please come out an support the Girls Varsity Basketball Team (#1 Team in the Country).  They host American Heritage in their “Senior game” at 4:30pm.  Please help us honor Rachel Kaiser, Jayda Theodule, Koi Love, and Maria Alvarez and their families in their final regular season home game. In addition, the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Miami-Edison High School at 6/7:30pm. 
     
    On Saturday, the Girls Varsity Basketball Team travels to IMG Academy at 2pm, and the Boys and Girls Tennis, Boys Lacrosse, and Boys and Girls Water Polo Teams participate in their Spring service project at Feeding South Florida starting at 8:30am.  
     
    Road to the State Championship: 
     
    Girls Soccer
    1. Tuesday, February 5th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. South Florida Heat
    2. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. winner of Westminster Academy/Scheck Hillel
    3. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    4. Friday, February 15th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    5. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Wednesday, February 6th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. Sagemont
    2. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (Home) 8pm vs. winner of Scheck Hillel/Westminster Academy
    3. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    4. Saturday, February 16th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    5. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (Home) 7pm vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (Home) 7pm vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm & 7pm) at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
     
    Read More
  • January

    Thursday, January 31, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action……Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (11-5-2).  They won their 7th consecutive District Championship by beating Hillel 8-0.  The Girls will host the loser of Westminster Academy/South Florida Heat in the Regional Quarterfinals on Tuesday at 7pm. Mia Batista, Aly Rodriguez, and Sofia Nelcha each scored 2 goals, Ebba Larnholt had a goal and an assist, Annabelle Shiff scored, Becky Bibas and Chaya Hazan each added assists, and Sofia Benenson and Lauren White combined for the shutout.  The Girls Varsity Basketball Team (20-1) beat Oxbridge Academy 80-70.  Koi Love led the way with 22 points and 8 rebounds, Sydney Shaw added 15 points, 8 assists, 4 rebounds, and 4 steals, Maria Alvarez added 14 points, 3 steals, and 4 assists, and Emani Theodule had 11 points, 2 rebounds, and 2 steals. The Boys Varsity Basketball Team (8-12) beat Hialeah Educational Academy 86-67.  Nate Outten led the way with 24 points and 15 rebounds, Jordan Cooke had 15 points and 8 rebounds, Evan Mendelson added 13 points, and Morgan Weisberg had 12 points, 3 assists, and 3 steals. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-16) lost to Gulliver 81-29. Tristan Bradley led the way with 7 points. 
     
    Today……Please come out and support the Boys Varsity Soccer Team.  They travel to Hillel to participate in the District Championship game at 7pm.  In addition, the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Somerset Miramar Academy at 4/5:30pm.
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    Road to the State Championship:  Below is the playoff schedule for each of our Basketball and Soccer teams as they make their respective runs at a State Championship.
    Girls Soccer
    1. Tuesday, February 5th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. TBA
    2. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. TBA
    3. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    4. Friday, February 15th- State Semifinals (Home) vs. TBA
    5. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Thursday, January 31st- District Championship (7pm) vs Hillel at Hillel
    2. Wednesday, February 6th- Regional Quarterfinals (TBA) vs. TBA
    3. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (TBA) vs. TBA
    4. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    5. Saturday, February 16th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    6. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (7pm, Home) vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (7pm, Home) vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm & 7pm) at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
    Read More
  • Wednesday, January 30, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action…..The Boys Varsity Soccer Team (12-2-4) beat Hialeah Educational Academy in the District Semifinals 5-0. Diego Oropeza Rodrigues and Erik Pantin each scored 2 goals, Alan Bruckstein added a goal, and Michael Mcpherson and Chris Capote combined for the shutout. 
     
    Today…… In honor of National Girls and Women in Sports Day, please come out an support the Girls Varsity Soccer Team and the Girls Varsity Basketball Team.  The Girls Soccer Team hosts Hillel in the District Championship game at 7pm, and the Girls Varsity Basketball Team travels to Oxbridge Academy at 7pm. National Women in Sports Day is an annual day of observance during the first week of February to acknowledge the accomplishments of our female athletes.  In addition, the Boys Junior Varsity Basketball Team hosts Gulliver at 6pm, and the Boys Varsity Basketball Team hosts Hialeah Educational Academy at 7:30pm. 
     
    On Thursday……The Boys Varsity Soccer Team travels to Hillel to play Divine Savior Academy in the District Championship game at 7pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Somerset Miramar Academy at 4/5:30pm.
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
    Read More
  • Tuesday, January 29, 2019:

    In Today’s Athletic Action…..The Boys Varsity Soccer Team travels to Hillel to play Hialeah Educational Academy at 7pm in the District Semifinals. 
     
    On Wednesday, In honor of National Girls and Women in Sports Day, please come out an support the Girls Varsity Soccer Team and the Girls Varsity Basketball Team.  The Girls Soccer Team hosts Hillel in the District Championship game at 7pm, and the Girls Varsity Basketball Team travels to Oxbridge Academy at 7pm. National Women in Sports Day is an annual day of observance during the first week of February to acknowledge the accomplishments of our female athletes.  In addition, the Boys Junior Varsity Basketball Team hosts Gulliver at 6pm, and the Boys Varsity Basketball Team hosts Hialeah Educational Academy at 7:30pm. 
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    Road to the State Championship:  Below is the playoff schedule for each of our Basketball and Soccer teams as they make their respective runs at a State Championship.
    Girls Soccer
    1. Wednesday, January 30th- District Championship (Home) (7pm) vs winner of Hillel/Divine Savior Academy
    2. Tuesday, February 5th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. TBA
    3. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. TBA
    4. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    5. Friday, February 15th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    6. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Tuesday, January 29th- District Semifinals vs. Hialeah Educational (7pm) at Hillel
    2. Thursday, January 31st- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Wednesday, February 6th- Regional Quarterfinals (TBA) vs. TBA
    4. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (TBA) vs. TBA
    5. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    6. Saturday, February 16th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    7. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (7pm, Home) vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (7pm, Home) vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm & 7pm) at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
    Read More
  • Monday, January 28, 2019:

    In Friday’s Athletic Events……The Boys Varsity Basketball Team (7-12) beat Florida Christian 72-67. Nate Outten led the way with 21 points and 12 rebounds, Evan Mendelson had 17 points and 5 assists, and Jasai Myles added 14 points. The Boys Varsity Soccer Team (11-2-4) finished the regular season with a 13-1 win against Pinecrest Prep Academy.  Diego Oropeza Rodrigues led the way with 5 goals and an assist, Will Perez Hincapie scored 2 goals, Chris Capote, Pablo Gutierrez Zapata, Erik Pantin, Matthew Collins, and Alan Bruckstein all scored, and Michael Mcpherson recorded the win in goal. The Girls Middle School Basketball Team (14-2) beat Westminster Christian in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals 29-0. Ella Gilderman led the way with 7 points, 4 rebounds, 7 steals, and 2 assists, Jessica Levy had 6 points and 2 rebounds, Jada Johnson added 4 points, 7 rebounds, 5 assists, and 2 steals, Sophia Frank had 4 points, 2 rebounds, and 3 steals, Luci Pasqualin scored 4 points, and Zoe Terry and Tiana Tolles each had 2 points. The Boys Middle School Basketball Team (3-12) lost to Gulliver in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals 47-13. Max Ruskowski led the way with 9 points and 3 rebounds, and Tristan Bradley had 4 points and 5 rebounds. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-15) lost to Florida Christian 81-31. Josh Finvarb led the way with 14 points.
     
    On Saturday…..The Girls Varsity Basketball Team (19-1) beat St. Thomas Aquinas 80-62. Emani Theodule led the way with 19 points, Koi Love had 17 points, 12 rebounds, 3 assists, and 2 blocks, Sydney Shaw added 13 points, 7 rebounds, and 6 assists, and Chantell Gonzalez had 10 points and 7 rebounds. The Girls Middle School Basketball Team (14-3) lost to Palmer-Trinity in the South Florida Middle School Semifinals 36-29.  Jada Johnson led the way with 17 points and 6 rebounds, Ella Gilderman had 8 points and 10 rebounds, and Tiana Tolles added 4 points and 11 rebounds. 
     
    In Today’s Action…..Practices begin for Middle School Water Polo, Middle School and Varsity Baseball, Softball, Girls Lacrosse, Middle School Tennis, and Boys Middle School and Varsity Lacrosse.
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
    Read More
  • Friday, January 25, 2018:

    In Today’s action…..The Girls Middle School Basketball Team hosts Westminster Christian in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals at 4pm, the Boys Varsity Soccer Team hosts Pinecrest Prep Academy at 6pm, the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Florida Christian at 6/7:30pm, and the Boys Middle School (Varsity) Basketball Team travels to Gulliver in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals at 3pm
     
    On Saturday…….The Girls Varsity Basketball Team travels to St. Thomas Aquinas at 5pm, the Girls Middle School Basketball Team participates in the South Florida Middle School Conference Championships at Ransom, and the Boys Middle School (Varsity) Basketball Team participates in the South Florida Middle School Conference Championships at Westminster Christian. 
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    Road to the State Championship:  Below is the playoff schedule for each of our Basketball and Soccer teams as they make their respective runs for a State Championship.
    Girls Soccer
    1. Wednesday, January 30th- District Championship (Home) (7pm) vs winner of Hillel/Divine Savior Academy
    2. Tuesday, February 5th- Regional Quarterfinals (Home) 7pm vs. TBA
    3. Friday, February 8th- Regional Semis (Home) 7pm vs. TBA
    4. Tuesday, February 12th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    5. Friday, February 15th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    6. Wednesday, February 20th- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Boys Soccer
    1. Tuesday, January 29th- District Semifinals vs. Hialeah Educational (7pm) at Hillel
    2. Thursday, January 31st- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Wednesday, February 6th- Regional Quarterfinals (TBA) vs. TBA
    4. Saturday, February 9th- Regional Semifinals (TBA) vs. TBA
    5. Wednesday, February 13th- Regional Finals (TBA) vs. TBA
    6. Saturday, February 16th- State Semifinals (TBA) vs. TBA
    7. Thursday, February 21st- State Championship (4pm) vs. TBA
    -Spec Martin Memorial Stadium, Deland
     
    Girls Basketball
    1. Thursday, February 14th- Regional Semifinals (7pm, Home) vs. TBA
    2. Tuesday, February 19th- Regional Finals (7pm, Home) vs. TBA
    3. February 27th-State Semifinals (10am or 12pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
    4. February 28th-State Championship (2pm) vs. TBA - RP Funding Center, Lakeland
     
    Boys Basketball
    1. Monday, February 11th- District Semis (5pm & 7pm) at Hillel
    2. Wednesday, February 13th- District Championship (7pm) at Hillel
    3. Thursday, February 21st- Regional Semifinals (7pm, TBA) vs. TBA
    4. Tuesday, February 26th- Regional Finals (7pm, TBA) vs. TBA
    5. March 4th-March 9th- State Semifinals  and State Championships (TBA)
    -RP Funding Center, Lakeland
    Read More
  • Thursday, January 24, 2019:

    Congratulations to the following Fall student-athletes who have been named to their respective  all-county teas this morning by the Miami Herald:
    Cross Country
    Lauren McGaffic-1st Team
    Rachel Hodes-3rd Team
    Brooke Neider-Honorable Mention
    Carter McGaffic-Honorable Mention
    Crusius Givens-Honorable Mention
     
    Golf
    Griffin Steutel-1st Team
    Matthew Yamin-1st Team
    Quinn Walker-3rd Team
    Torrence Mack-3rd Team
    Jaden Russell-Honorable Mention
    Sabrina Cabarcos-Honorable Mention
     
    Volleyball
    Ashley Michelin-Honorable Mention
    Francesca Malo-Honorable Mention
    Rianna Washington-Honorable Mention
     
    In Wednesday’s Athletic Action……The Boys Varsity Basketball Team (6-12) lost to Hillel 54-44. Nate Outten led the way with 13 points and 11 rebounds, and Jordan Cooke added 11 points.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-14) lost to Hillel 52-48.  Josh Finvarb led the way with 14 points, Jake Goldberg added 9 points, and Logan Traband had 8 points. 
     
    There are no athletic events schedule for today.
     
    On Friday…..The Girls Middle School Basketball Team hosts Westminster Christian in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals at 4pm, the Boys Varsity Soccer Team hosts Pinecrest Prep Academy at 6pm, the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Florida Christian at 6/7:30pm, and the Boys Middle School (Varsity) Basketball Team travels to Gulliver in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals at 3pm
     
    Girls Varsity Basketball:Congratulations to the Girls Varsity Basketball Team and our coaches (Ochiel Swaby, Jackie Smith, Jenna Kochen, Christian Chancy, and Carlyle Lewis).  They are now the #1 ranked team in the country……
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below:
    (1)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (2)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    My Spartan Locker – Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  The Parents Association will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.  Please help support the Parents Association and Spartan Athletics. 

    Spartan Hall of Fame - The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class.  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
    Read More
  • Wednesday, January 23, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Action…..The Boys Varsity Soccer Team (10-2-4) beat University School on “Senior Night” 9-1. Diego Oropeza Rodrigues led the way with 4 goals and 2 assists, Anthony Cervone had a goal and an assist, Remy Cross, Erik Pantin, Daniel Dieppa, and Eduardo Dana all scored, Michael Mcpherson recorded the shutout, and Ethan White played well. Congratulations to our seniors and their families: Anthony Cervone, Remy Cross, Eduardo Dana, Daniel Dieppa, Pablo Gutierrez Zapata, Michael Mcpherson, and Diego Oropeza Rodrigues). The Girls Varsity Soccer Team (10-5-2) beat University School on “Senior Night” 2-1.  Maya Leoni led the way with a goal and an assist, Aly Rodriguez scored, and Sofia Benenson made 7 saves. Congratulations to our seniors and their families: Isabella Allen and Molli Leoni. The Boys Varsity Basketball Team (6-11) lost to University School 81-41.  Jordan Cooke led the way with 15 points and 3 assists, Nate Outten had 15 points and 6 rebounds, and Evan Mendelson added 11 points and 4 rebounds. 
     
    Today……The Boys Junior Varsity and Boys Varsity Basketball Teams host Hillel at 6/7:30pm. 
    Read More
  • Tuesday, January 21, 2019:

    In Friday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Basketball Team (17-1 and ranked #2 nationally) beat Germantown Academy (ranked #25 nationally) 74-56.  Koi Love led the way with 29 points, 17 rebounds, 4 steals, and 2 blocks, Sydney Shaw had 16 points, 5 rebounds, 3 assists, and 3 steals, and Maria Alvarez added 12 points, 3 rebounds, 6 assists, and 2 steals. The Boys Varsity Basketball Team (6-10) beat Doctors Charter 57-53.  Nate Outten led the way with 23 points and 11 rebounds, and Jordan Cooke added 17 points, 6 assists, and 4 steals. The Boys Varsity Soccer Team (9-2-3) tied Jacksonville Bolles 2-2.  Diego Oropeza Rodrigues and Pablo Gutierrez Zapata each scored, Pedro Levi had an assist, and Daniel Dieppa and Ethan White each played well on defense.  The Girls Varsity Soccer Team (9-5-2) lost to St. Thomas Aquinas 2-0.  The Boys Junior Varsity Basketball (0-13) lost to Doctors Charter 62-35.  Logan Traband led the way with 13 points. 
     
    On Saturday…….The Girls Varsity Basketball Team (18-1) beat Neumann Goretti (Philadelphia) 63-43. Koi Love led the way with 21 points, 15 rebounds, 2 assists, 2 steals, and 2 blocks, Maria Alvarez had 15 points, 4 assists, and 3 rebounds, Emani Theodule added 8 points, 5 rebounds, and 3 assists, Sydney Shaw had 6 points, 4 rebounds, 4 assists, and 3 steals, and Jayda Theodule added 6 points, 4 assists, and 3 rebounds.   The Boys Varsity Soccer Team (9-2-4) tied Fletcher High School (ranked #33 nationally) 0-0.  Diego Oropeza Rodrigues, Pablo Gutierrez Zapata, Ethan White, Remy Cross, and Anthony Cervone all played well. 
     
    Today……The Girls Varsity Soccer Team hosts University School in their “Senior Game” (Livestreamed Event) at 5pm, the Boys Varsity Soccer Team hosts University School in their “Senior Game” (Livestreamed Event) at 7pm, and the Boys Varsity Basketball Team hosts University School at 7:30pm.
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below – our Spartan athletes would appreciate it.
     
    (1)  Tuesday, January 22nd, Girls Soccer vs. University School (5pm)
    (2)  Tuesday, January 22nd , Boys Soccer vs. University School (7pm)
    (3)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (4)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
     
    Read More
  • Thursday, January 17, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action…… The Girls Middle School Soccer Team (10-4-1) lost to Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference Semifinals 4-0.  Lauren White made 6 saves, and Tyra Cooper-Williams, JJ Hammond, Ariana Clarke, Logan Sennett, and Gianna Murdocco all played well. The Boys Middle School Soccer Team (9-5) lost to Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference Semifinals 1-0. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-12) lost to Sagemont 52-50.  Dhillon Murphy led the way with 26 points, Eric Germeus added 12 points, Josh Finvarb had 7 points and 5 steals, and Yoav Haiat had 3 rebounds and 3 steals.  The Boys Varsity Basketball Team (5-10) lost to Sagemont 62-32.  Jordan Cooke led the way with 18 points.
     
    Today….The Girls Varsity Soccer Team travels to Carrollton at 4pm, and the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams travel to Riviera Prep at 3:30/4:30/5:30pm. 
     
    Winter Senior Games/Red Out: Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below – our Spartan athletes would appreciate it.
     
    (1)  Tuesday, January 22nd, Girls Soccer vs. University School (5pm)
    (2)  Tuesday, January 22nd , Boys Soccer vs. University School (7pm)
    (3)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (4)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    Ellie’s Army Foundation: A special event is coming up on Sunday, January 20! Ellie’s Army Foundation is hosting a “Dirty Socks 5K & Walkathon” at 8 a.m. at Aventura Circle. I invite all of you to join the Miami Country Day School team to walk and support Ellie’s Army Upper School Club (President is Alicia Rodriguez ’20), The Levy Family and Ellie’s Army Foundation. Many of you knew Ellie ’09 – an amazing warrior who battled cystic fibrosis and is continuing to make a difference every day for children battling life-threatening illnesses. She may be gone, but her legacy lives on! The Foundation is hosting a walk for the first time in many years – the walk begins at 8:15 am and is followed by family fun with food trucks, music and kids’ activities. Register here and join the Miami Country Day School team:
     
    When it asks “Do you want to join or create a team”, choose “Join a team”, then choose “Miami Country Day School”.
     
    Thank you for considering participating in the walk and supporting the Foundation! Read more below about why it’s called the “Dirty Socks 5k” and click here to read about Ellie and the Ellie’s Army Foundation. If you cannot be at the walk but would like to support the Foundation, click here.
     
    Read More
  • Wednesday, January 16, 2019:

    In Tuesday’s Athletic Events…….The Girls Middle School Basketball Team (12-2) beat Westminster Christian 29-2. Jada Johnson led the way with 13 points, 2 rebounds, 4 steals, and 2 assists, Ella Gilderman had 12 points, 9 rebounds, and 6 steals, Zoe Terry added 2 points, 4 rebounds, and 2 assists, and Jessica Levy had 2 points.  The Boys Varsity Soccer Team (9-2-2) tied Boca Christian 2-2.  Pedro Levi led the way with a goal and an assist, Diego Oropeza Rodrigues scored, Remy Cross added an assist, and Ethan White and Gerardo Andres Pantin Escudero each played well. The Girls Varsity Soccer Team (9-4-1) lost to American Heritage-Plantation 4-0.  Sofia Benenson made 15 saves in goal.  The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (3-10) lost to Westminster Christian 60-32. Edoardo Figari led the way with 7 points, Josh Harris had 7 points and 5 rebounds, Ryder Rosenberg added 6 points, Tristan Bradley had 4 points and 8 rebounds, and Alex Mendelson had 4 assists.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (1-11) lost to Westminster Christian 38-17. Nicolas Margarit led the way with 8 points, Julian Erez had 5 points, and Sam Storch and Marcos Mellado each added 2 points. 
     
    Today…….The Girls Middle School Soccer Team travels to Westminster Christian to play Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference semifinals at 4:15pm, the Boys Middle School Soccer Team travels to Palmer-Trinity to play Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference semifinals at 4:15pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Sagemont at 5:30/7pm. 
     
    Winter Senior Games/Red Out:Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below – our Spartan athletes would appreciate it.
     
    (1)  Tuesday, January 22nd, Girls Soccer vs. University School (5pm)
    (2)  Tuesday, January 22nd , Boys Soccer vs. University School (7pm)
    (3)  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (4)  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
    Read More
  • Tuesday, January 15, 2019:

    Today…….The Girls Varsity Soccer Team hosts American Heritage-Plantation at 5pm, the Boys Varsity Soccer Team hosts Boca Christian at 7pm, and the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams host Westminster Christian at 3:30/4:30/5:30pm.  In addition, the Parents Association will be having a barbecue, so please come out and support our Spartans. 
     
    On Wednesday…….The Girls Middle School Soccer Team travels to Westminster Christian to play Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference semifinals at 4:15pm, the Boys Middle School Soccer Team travels to Palmer-Trinity to play Ransom Everglades in the South Florida Middle School Conference semifinals at 4:15pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Sagemont at 5:30/7pm. 
     
    Winter Senior Games/Red Out: We are experiencing one of the most successful Winter sports seasons in school history.  The Girls and Boys Varsity Soccer Teams are both currently ranked #1 in the district and #1 in the region, the Boys Basketball Team is ranked #2 in their respective district, and the Girls Varsity Basketball Team is ranked #1 in Florida and #2 Nationally by USA Today and Max Preps.  We have an outstanding group of senior athletes, who we will be honoring on the dates listed below.  Please come out, pack the stands, wear RED, and support our seniors on the dates listed below – our Spartan athletes would appreciate it.
     
    (1)                  Tuesday, January 22nd, Girls Soccer vs. University School (5pm)
    (2)                  Tuesday, January 22nd , Boys Soccer vs. University School (7pm)
    (3)                  Friday, February 1st , Girls Basketball vs. American Heritage (4:30pm)
    (4)                  Wednesday, February 6th, Boys Basketball vs. Westminster Christian (7:30pm)
     
    Spring Sports: Please see the spring sports listed below for practice start dates and coaching information. All game schedules and directions to away games are posted on the Miami Country Day School athletic website.

    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers: Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys Varsity Baseball
    Boys Varsity Baseball is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts will begin on Monday, January 28. Please contact Mr. Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Baseball
    Boys Middle School Baseball is for student-athletes in grades 6-8. Practice will begin Monday, January 28. Please contact Mr. Joseph Hernandez at jhernandez@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Softball
    Girls Varsity Softball is for student-athletes in grades 6-12. Tryouts will begin on Monday, January 28. Please contact Mr. Chris Antonopoulos at antonopoulosc@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Water Polo
    Girls and Boys Varsity Water Polo  is for student-athletes in grades 6-12. Practice begins on Tuesday, January 22. Please contact Ms. Stephanie Ragheb at raghebs@miamicountryday.org or Mr. Alain Guillen at guillena@miamicountryday.org for more information.
     
    Middle School Water Polo
    Middle School Water Polo is for student-athletes in grades 6-8. Practice begins on Monday, January 28. Please contact Ms. Eleni Pizanias at pizaniase@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Tennis
    Girls and Boys Varsity Tennis is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Tuesday, January 22. Please contact Mr. Alan Murray at murraya@miamicountryday.org or Mr. Val Banada at banadav@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Tennis
    Girls and Boys Middle School Tennis is for student-athletes in grades 6-8. Tryouts begin on Monday, January 28. Please contact Ms. Janet Haas at haasj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Varsity Lacrosse
    Boys Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Monday, January 28. Please contact Mr. Joseph Conner at connerj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Lacrosse
    Boys Middle School Lacrosse is for student-athletes in grades 6-8. Practice begins on Monday, January 28. Please Contact Mr. Joseph Conner at connerj@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Lacrosse
    Girls Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 6-12. Practice begins on Monday, January 28. Please contact Mr. Jason Pelletier at pelletierj@miamicountryday.org for more information.
    Read More
  • Monday, January 14, 2019:

    In Friday’s Athletic Events…..The Boys Varsity Basketball Team (5-9) beat Somerset Central Miramar Academy 70-39. Nate Outten led the way with 21 points and 8 rebounds, Jordan Cooke added 16 points, 6 assists, and 3 steals, and Jasai Miles had 14 points and 4 rebounds. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-11) lost to Somerset Central Miramar Academy 52-22.  Logan Traband and Dhillon Murphy each scored 6 points. 
     
    On Saturday…..The Girls Varsity Basketball Team (16-1) beat Florida Prep Academy 80-37.  Emani Theodule led the way with 23 points, 6 steals, and 2 assists, Maria Alvarez had 15 points and 6 assists, Sydney Shaw added 13 points and 7 assists, and Koi Love had 9 points, 5 rebounds, 5 steals, and 2 assists.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (1-10) hosted the Spartan Invitational.  They lost to Florida Christian 35-10, lost to Palmer-Trinity 23-20, and lost to Westminster Christian 38-9. In game 1, Colin Freeman scored 6 points.  In game 2, Nicolas Margarit led the way with 16 points, and Marcos Mellado and Julian Erz each added 2 points.  Against Westminster Christian, Carson Goodman, Colin Freeman, and Marcos Mellado all scored 2 points. 
     
    Today….There are no athletic games or matches scheduled for today.
     
    On Tuesday…….The Girls Varsity Soccer Team hosts American Heritage-Plantation at 5pm, the Boys Varsity Soccer Team hosts Boca Christian at 7pm, and the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams host Westminster Christian at 3:30/4:30/5:30pm.  In addition, the Parents Association will be having a barbecue, so please come out and support our Spartans. 
    Read More
  • Friday, January 11, 2019:

    In Thursday’s Athletic Action……The Girls Varsity Soccer Team (9-3-1) beat Florida Christian 7-0.  Sofia Nelcha led the way with 4 goals, Maya Leoni had a goal and an assist, Jordan Horn scored, Aly Rodriguez had 2 assists, Sydney Fuentes and Becky Bibas each added assists, and Sofia Benenson recorded the shutout in goal. The Girls Middle School Soccer Team (10-3-1) beat Riviera Prep 2-1. Annabelle Shiff and Logan Sennett each scored, Ariana Clarke added an assist, Lauren White was outstanding in goal with 5 saves, and Gianna Murdocco and Brisel Cabrera each played well.  The Girls Middle School Basketball Team (11-2) beat Palmer-Trinity 22-16. Jada Johnson led the way with 12 points, 4 rebounds, 6 steals, and 3 assists, Ella Gilderman added 5 points, 11 rebounds, and 2 steals, and Tiana Tolles added 4 points and 2 rebounds. The Boys Middle School Soccer Team (9-4) beat Riviera Prep 3-0. Agustin Kohen scored 2 goals, Stefano Dumas added a goal, Andres Bruckstein had 3 assists, and Lucas Crespo and Francesco Di Giuseppe each played well. The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (3-9) lost to Palmer-Trinity 31-22.  Max Ruskowski led the way with 6 points and 6 rebounds, Tristan Bradley had 4 points and 7 rebounds, Justin Williams added 4 points and 4 rebounds, Josh Harris grabbed 7 rebounds, and Alex Mendelson had 4 points and 3 assists.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (1-7) lost to Palmer-Trinity 37-7.  Nicolas Margarit led the way with 5 points, Tanner Sennett added 2 points, and Julian Erez had 2 rebounds and 2 blocks. 
     
    In Today’s Events…..The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Somerset Central Miramar Academy at 6/7:30pm.
     
    On Saturday….The Girls Varsity Basketball Team travels to Florida Prep Academy at 4pm, and the Boys Middle School (JV) Basketball Team hosts the Spartan Invitational at 9am (MCDS, Florida Christian, Palmer-Trinity, Westminster Christian).
     
     
    Read More
  • Thursday, January 10, 2019:

    In Wednesday’s Athletic Action……The Girls Varsity Soccer Team (8-3-1) beat Palmer-Trinity 1-0.  Aly Rodriguez scored the lone goal, and Sofia Benenson recorded the shutout. The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-10) lost to Miami Beach High School 74-22.  Dhillon Murphy scored 10 points.  The Boys Varsity Basketball Team (4-9) lost to Miami Beach High School 72-52.  Jordan Cooke led the way with 10 points and 5 assists, Ryan Mendelson added 10 points, and Jasai Miles had 14 points and 5 rebounds.  .
     
    In Today’s Events…..The Girls Varsity Soccer Team travels to Florida Christian at 5pm, the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams host Palmer-Trinity at 4/5/6pm, the Boys Middle School Soccer Team travels to Riviera Prep at 4pm, and the Girls Middle School Soccer Team hosts Riviera Prep at 4pm.
     
    On Friday……The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Somerset Central Miramar Academy at 6/7:30pm. 
    Read More
  • Tuesday, January 8, 2019:

    Over Break…..The Girls Varsity Basketball Team (14-1) (ranked #2 in the nation by USA Today) won the Naples Holiday Shootout Tournament by beating Holy Innocents (Georgia) 68-51, Forest Park (Georgia) 70-54, and Beaver Dam (Wisconsin) in the championship game 52-43.  In game 1, Maria Alvarez led the way with 16 points, 6 rebounds, 5 assists, and 2 steals, Koi Love had16 points, 9 rebounds, 2 assists, and 2 steals, Emani Theodule added 16 points and 3 steals, and Karina Gordon had 6 points.  In game 2, Maria Alvarez had 23 points, 5 assists, 3 steals, and 2 rebounds, Koi Love had 21 points, 10 rebounds, and 4 steals, and Sydney Shaw added 8 points, 8 assists, and 4 rebounds.  In the championship game, Koi Love led the way with 19 points, 16 rebounds, 3 assists, and 2 steals, Maria Alvarez had 12 points, 5 assists, and 2 steals, Sydney Shaw added 11 points, 4 rebounds, 2 assists, and 2 blocks, Milani McCormack had 6 points and 2 assists, and Emani Theodule had 4 points and 3 rebounds.  The Girls Varsity Basketball Team beat Stuart Country Day 74-25, Norland 72-25, and Blanche Ely 65-31.  Against Stuart Country Day, Koi Love led the way with 15 points, 9 rebounds, and 4 blocks, Emani Theodule had 11 points, 7 rebounds, and 6 assists, Maria Alvarez had 8 points, 3 assists, and 4 steals, Sydney Shaw added 6 rebounds and 5 assists, Kristina Godfrey had 8 points and 3 assists, and Isabella Guevara had 8 points.  In the Norland game, Koi Love led the way with 22 points, 8 rebounds, 3 assists, and 2 blocks, Sydney Shaw had 14 points, 3 rebounds, and 3 steals, Emani Theodule added 10 points and 3 rebounds, and Karina Gordon had 12 points, 3 rebounds, and 2 assists.  Against Ely, Koi Love had 25 points and 22 rebounds, Maria Alvarez added 19 points, 3 rebounds, 4 assists, and 4 steals, and Sydney Shaw had 7 points, 4 rebounds, 4 assists, and 3 steals.  The Boys Varsity Basketball Team (4-8) beat Divine Savior 65-53, but lost to Edison 71-66, lost to Westwood Christian 61-57, and lost to Ferguson 63-53 .  In the Divine game, Jasai Miles led the way with 20 points and 14 rebounds, Nate Outten had 14 points and 8 rebounds, and Jordan Cooke added 13 points and 5 assists.  Against Edison, Jordan Cooke had 21 points and Nate Outten added 17 points.  Against Ferguson, Evan Mendelson had 16 points. 
     
    There are no games or matches scheduled for today.
     
    On Tuesday, The Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams hosts University School at 3:30/4:30/5:30pm, the Girls Varsity Basketball Team hosts Schoolhouse Prep at 7:30pm, and the Boys Varsity Soccer Team travels to Coral Springs Charter at 4:30pm. 
    Read More
  • Wednesday, January 9, 2019:

    In Tuesday’s Action……The Girls Varsity Basketball Team (15-1) beat Schoolhouse Prep 63-28.  Maria Alvarez led the way with 18 points, 2 rebounds, 3 assists, and 3 steals, Chantel Gonzalez had 8 points, 4 rebounds, and 3 blocks, and Rachel Kaiser added 8 points and 3 rebounds.  The Boys Varsity Soccer Team (9-2-1) beat Coral Springs Charter 4-0.  Erik Pantin led the way with 2 goals and an assist, Diego Oropeza Rodrigues had a goal and an assist, Pedro Levi added an assist, Michael Mcpherson recorded the shutout, and Alejandro Roye Frangie, Ethan White, and Gerando Andres Pantin Escudero all played well.  The Girls Middle School Basketball Team (10-2) beat University School 36-9.  Ella Gilderman led the way with 16 points, 15 rebounds, and 4 steals, Jada Johnson had 14 points, 5 rebounds, 9 steals, and 4 assists, Sophia Frank had 4 points, and Julia Green added 2 points and 2 steals.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (1-6) lost to University School.  Avery Sinnes grabbed 4 rebounds and Tanner Sennett had 3 rebounds.  The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (3-8) lost to University School 41-16.  Tristan Bradley led the way with 8 points and 7 rebounds, Alex Mendelson had 3 points, Artyom Trukhachev and Hendrix Lee each added 2 points, and Josh Harris grabbed 6 rebounds. 
     
    Today…….The Girls Varsity Soccer Team hosts Palmer-Trinity at 4pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Miami Beach High at 6/7:30pm. 
     
    My Spartan Locker – Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  The Parents Association will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.  Please help support the Parents Association and Spartan Athletics. 

    Spartan Hall of Fame - The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class.  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
    Spring Sports: Please see the spring sports listed below for practice start dates and coaching information.  All game schedules and directions to away games are posted on the Miami Country Day School athletic website. 
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     
    Boys Varsity Baseball
    Boys Varsity Baseball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts will begin on Monday, January 28. Please contact Mr. Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Baseball
    Boys Middle School Baseball is for student-athletes in grades 6-8.  Practice will begin Monday, January 28.  Please contact Mr. Joseph Hernandez at jhernandez@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Softball
    Girls Varsity Softball is for student-athletes in grades 6-12.  Tryouts will begin on Monday, January 28.  Please contact Mr. Chris Antonopoulos at antonopoulosc@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Water Polo
    Girls and Boys Varsity Water Polo is for student-athletes in grades 6-12.  Practice begins on Tuesday, January 22.  Please contact Ms. Stephanie Ragheb at raghebs@miamicountryday.org or Mr. Alain Guillen at guillena@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Water Polo
    Girls and Boys Middle School Water Polo is for student-athletes in grades 6-8.  Practice begins on Monday, January 28.  Please contact Ms. Eleni Pizanias at pizaniase@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Tennis
    Girls and Boys Varsity Tennis is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Tuesday, January 22.  Please contact Mr. Alan Murray at murraya@miamicountryday.org or Mr. Val Banada at banadav@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Tennis
    Girls and Boys Middle School Tennis is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, January 28. Please contact Ms. Janet Haas at haasj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Varsity Lacrosse
    Boys Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, January 28. Please contact Mr. Joseph Conner at connerj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Lacrosse
    Boys Middle School is for student-athletes in grades 6-8.  Practice begins on Monday, January 28. Please Contact Mr. Joseph Conner at connerj@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Lacrosse
    Girls Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 6-12. Practice begins on Monday, January 28.  Please contact Mr. Jason Pelletier at pelletierj@miamicountryday.org for more information.
    Read More
  • Wednesday, December 26, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Basketball Team (6-1) beat the #1 team in the country, St. Johns High School (D.C.), 44-41. Koi Love led the way with 14 points, 12 rebounds, 5 steals, and 2 blocks, Maria Alvarez had 12 points, 3 assists, and 2 steals, Milani McCormack added 6 points, Sydney Shaw had 5 points, Chantell Gonzalez added 4 points, 2 rebounds, and 2 blocks, and Jayda Theodule had 3 points and 3 rebounds.   The Boys Varsity Soccer Team (8-2-1) beat SLAM Academy 2-1.  Diego Oropeza Rodrigues scored both goals, and Anthony Cervone, Daniel Dieppa, Remy Cross, Naszir Mantilla, and Ethan White all played well.  The Girls Middle School Soccer Team (9-3-1) lost to Ransom Everglades 4-0.  Lauren White made 17 saves, and Chaya Hazan, Cristina Hernandez, Ariana Clarke, Maryam Rassif, Brisel Cabrera, and Gianna Murdocco all played well.  The Boys Middle School Soccer Team (8-4) lost to Ransom Everglades 7-0. 
     
    Today….The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Divine Savior at 6/7:30pm, and  the Girls Varsity Basketball Team participates in the Nike Tournament of Champions in Phoenix.


    Late Friday….The Girls Varsity Basketball Team (7-1) beat New Hope Academy (Maryland) in the semifinals of the Tournament of Champions 61-60.  Maria Alvarez led the way with 22 points and 6 rebounds, Koi Love had 19 points, 12 rebounds, and 2 steals, Jayda Theodule added 7 points and 2 rebounds, Sydney Shaw had 6 points, 6 rebounds, 2 steals, and 2 assists, Chantell Gonzalez had 4 points, 5 rebounds, and 3 blocks, and Milani McCormick added 3 points and 2 assists.  The Boys Varsity Basketball Team (4-5) beat Divine Savior 65-53.  Jasai Miles led the way with 20 points and 14 rebounds, Nate Outten had 14 points and 8 rebounds, and Jordan Cooke added 13 points and 5 assists.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (0-9) lost to Divine Savior Academy 73-64.  Josh Finvarb led the way with 27 points and 4 steals, and Dhillon Murphy added 14 points and 7 rebounds.
     
    On Saturday…….The Girls Varsity Basketball Team (8-1) won the Tournament of Champions by beating Windward (California) 52-51. Sydney Shaw led the way with 16 points, 2 steals, 2 assists, and 2 rebounds, Maria Alvarez had 15 points, 2 assists, 5 rebounds, and 3 blocks, Koi Love added 15 points, 7 rebounds, 2 assists, 2 blocks, and 2 steals, Jayda Theodule added 4 points, 6 rebounds, and 3 assists, and Chantell Gonzalez had 2 points and 3 rebounds.  
     
    Tomorrow……The Girls Varsity Basketball Team travels to Naples to play Holy Innocents (Georgia) at 4pm, and the Boys Varsity Basketball Team travels to LaSalle to play Champagnat at 6pm. 
                                                              
    Read More
< 2019
Miami Country Day School is a college preparatory learning community committed to educating the whole child. Through the core values of honor, respect, wisdom and compassion, we prepare students to be lifelong learners. We inspire our children to develop their intellectual, physical, aesthetic, social, emotional and spiritual potentials by valuing every student every day.
© 2019 Miami Country Day School. All Rights Reserved.