Today is Give Miami Day!

Be part of this exciting county-wide giving day by making a philanthropic gift to Country Day before midnight!  http://www.miamicountryday.org/givemiamiday 

With a match for every gift made today, see your gift go further to impact our students’ academic experience. Thank you for your support of Country Day and for making a positive impact on the greater Miami community on #GiveMiamiDay!
X

Today is Give Miami Day!

Be part of this exciting county-wide giving day by making a philanthropic gift to Country Day before midnight!  http://www.miamicountryday.org/givemiamiday 

With a match for every gift made today, see your gift go further to impact our students’ academic experience. Thank you for your support of Country Day and for making a positive impact on the greater Miami community on #GiveMiamiDay!
Additional Information
If you are interested in receiving daily athletic emails, please contact Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org.
 

2018

  • November

    Wednesday, November 14, 2018:

    Fall Sports Awards Ceremony: Our Fall Sports Awards Ceremony will take place on Tuesday, December 4, at 6:30pm.  We have changed the format a bit, in order to make the evening a bit shorter and more convenient for our student-athletes, coaches, and families.  Instead of having everyone meet in the gym for a collective assembly, we are asking everyone to report to the rooms listed below for individual and team recognition, as well as special awards.  This ceremony should only last about 30-45 minutes, so please join us in celebrating the outstanding accomplishments our of Fall student-athletes and coaches.
     
    Room Assignments
    Cross Country - Smurfit Hall
    Swimming - Franco Center Library
    Golf - Gym Classroom
    Middle School Volleyball - Gymnasium
    Junior Varsity Volleyball – US 106
    Varsity Volleyball – US 105
    Football – US 103
     
    In Tuesday’s Athletic Events…..The Boys Varsity Soccer Team (1-0) beat Hialeah Educational Academy 8-0.  Diego Oropeza Rodrigues led the way with 3 goals and an assist, Pablo Gutierrez Zapata had 2 goals, Erik Pantin added a goal and 2 assists, Ethan White and Josef Frenkel each scored, Ethan White, Daniel Dieppa, and Remy Cross all played well on defense, and Michael Mcpherson recorded the shutout with 4 saves.  The Girls Varsity Soccer Team (0-1) lost to Archbishop McCarthy 7-0. 
     
    Today…..The Girls Varsity Basketball Team travels to South Broward High School to play American Heritage in a pre-season game at 8pm.
     
    Read More
  • Tuesday, November 13, 2018:

    Late Thursday…..The Boys Varsity Soccer Team tied Miami-Jackson High School in a pre-season game 2-2.  Diego Oropeza Rodrigues and Matthew Collins each scored, Ethan White played well on defense, and Chris Capote played well in goal. 
     
    In Friday’s Athletic Action…..On Friday, November 9th, the Girls and Boys Varsity Swim Teams traveled to University School to compete in the FHSAA Class 1A Region 4 Championships.  The Boys Team finished the year tied with the highest place finish in school history (8th of 24 teams), and the Girls finished 21st of 23 teams.
     
    The Spartans were led by
    Zach Charalambides (12) – 12th of 24 in the 200 Free – 5 pts. / 11th of 24 in the 500 Free – 6 pts
    Ricky Stamatis (12) – 11th of 24 in the 100 Free – 6 pts. / 15th of 24 in the 100 Back – 2 pts               NEW SCHOOL RECORD – 100 Back
    Dylan Smiley (8) – 16th of 24 in the 100 Free – 1 pt. / 13th of 24 in the 100 Breast – 4 pts.
    Jack Rodriguez (11) – 14rd of 24 in the 50 Free – 3 pts.
    Ilan Zenatti (10) – 18th of 24 in the 500 Free – 0 pts
    Girls 200 Medley Relay – 15th of 16, scored 4 Points
    Chloe Cartledge, Tamara Bhardwaj, Madison Castro, Vasilisa Netcheret
    Boys 200 Medley Relay – 8th of 16, scores 22 Points
    Ricky Stamatis, Dylan Smiley, Jack Rodriguez, Zach Charalambides
    Boys 200 Free Relay – 6th of 16, scored 26 Points
    Ricky Stamatis, Dylan Smiley, Romeo Curcio, Jack Rodriguez
    Girls 400 Free Relay – 16th of 16, scored 2 Points
                Chloe Cartledge, Madison Castro, Logan Sennett, Vasilisa Netcheret
    Boys 400 Free Relay – 9th of 16, scored 18 Points
                Zach Charalambides, Joseph Aming, Romeo Curcio, Jack Rodriguez
     
    On Saturday…… The Girls Cross Country Team competed at the FHSAA Cross Country State Finals in Tallahassee. The Girls finished in 6th place, which was the best finish in program history. They were led by Lauren McGaffic (13th place in 19:44 PR), Rachel Hodes (23rd Place in 20:10), Brooke Nieder (21:25 PR), Bella Smilowitz (21:26), Senior Captain Isabella Allen (22:32), Cristina Hernandez, and Estella Dunham.  Congrats to the girls and our coaches on an outstanding season.
     
    In Today’s Events…..There are no meets, matches, or games scheduled for today.
     
    On Tuesday, the Girls Varsity Soccer Team hosts Archbishop McCarthy in their season opener at 5pm, and the Boys Varsity Soccer Team hosts Hialeah Educational Academy at 7pm.
    Read More
  • Thursday, November 8, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action…..The Boys Varsity Soccer Team beat Coral Shores in a pre-season game 7-0.  Diego Oropeza Rodrigues led the way with 4 goals, Pablo Gutierrez Zapata scored 2 goals, Alan Bruckstein added a goal, Erik Pantin had 2 assists, Chris Capote and Michael McPherson combined for the shutout, and Gerardo Pantin Escudero, Matthew Collins, and Ethan White all played well. 
     
    Today….the Boys Varsity Soccer Team host their annual Pre-Season Classic.  Ransom plays Coral Shores at 4pm, and the Spartans host Miami Jackson High School at 6pm. 
     
    On Friday……The Girls and Boys Varsity Swim Teams participate in Regionals at University School at 10am 
     
    In Saturday’s Events…….The Girls Cross Country Team participates in States in Tallahassee at 7:55am, and the Girls and Boys Varsity Soccer Teams travel to Feeding South Florida for their Community Service Project at 8:30am.
    Read More
  • Wednesday, November 7, 2018:

    In Wednesday’s Action….The Boys Varsity Soccer Team hosts their annual Pre-Season Classic……..Ransom Everglades plays Miami-Jackson at 4pm, and the Spartans host Coral Shores at 6pm. 
    Read More
  • Thursday, November 1, 2018:

    Late Tuesday……The Boys and Girls varsity Swim Teams  traveled to Ransom Everglades School to compete in the District Championships and 22 of the 30 swimmers contributed with scoring points.  The Boys finished 3rd out of 13 teams, and the girls finished 6th.  The Relays were exciting, and the night’s last individual event ended with the crowning of a new MCDS District Champion. Congratulations to 8th grader Dylan Smiley for winning the 100 Breast.  From here the top swimmers are waiting the conclusion of all the District meets to determine who will be selected to the Regional Championships!
     
    The Spartans were led by
    Vasilisa Netscheret (11) – 8st of 29 in the 200 Free – 11 pts. / 5th of 23 in the 500 Free – 14 pts.
    Chloe Cartledge (9) – 8th of 19 in the 200 IM – 11 pts. / 5th of 18 in the 100 Fly – 14 pts.
    Tamara Bhardwaj (9) – 11 of 23 in the 500 Free – 6 pts. / 8th of 31 in the 100 Breast – 11 pts.
    Madison Castro (8) – 6th of 45 in the 50 Free – 13 pts. / 15th of 35 in the 100 Free – 2 pts.
    Gabriella Marchesani (11) 10 of 18 in the 100 Fly – 7 pts. / 10th of 31 in the 100 Breast – 7 pts.
    Michelle Jacobo (10) 14th of 45 in the 50 Free – 3 pts. / 16th of 23 in the 500 Free – 1 pt.
    Logan Sennett (8) – 13th of 23 in the 500 Free – 4 pts.
    Brianna Buchler (12) – 13th of 31 in the 100 Breast – 4 pts.
    Sabrina Morata (9) – 15th of 26 in the 100 Back – 2 pts.
    Arushi Beohar (12) – 16th of 19 in the 200 IM – 1 pt.
    Dylan Smiley (8) – 4th of 36 in the 100 Free – 15 Pts. / District Champion 100 Breast – 20 pts.
    Zach Charalambides (12) – 5th of 23 in the 200 Free – 14 pts. / 4th of 17 in the 500 Free – 15 pts
    Ricky Stamatis (12) – 6th of 36 in the 100 Free – 13 pts. / 4th of 24 in the 100 Back – 15 pts
    Ilan Zenatti (10) – 6th of 17 in the 500 Free – 13 pts. / 9th of 24 in the 100 Back – 9 pts.
    Jack Rodriguez (11) – 3rd of 44 in the 50 Free – 16 pts.
    Jake Grossman (9) – 11th of 13 in the 200 IM – 6pts. / 13th of 13 in the 100 Fly – 4pts.
    Romeo Curcio (12) – 13th of 44 in the 50 Free – 4 pts. / 12th of 36 in the 100 Free – 5 pts
    Jack Bergman (11) – 10th of 13 in the 200 IM – 7pts.
    Jackson Jimenez (11) – 10th of 13 in the 100 Fly – 7 pts.
    Marco Pacheco (9) – 15th of 23 in the 200 Free – 2 pts.
    Joseph Aming (11) – 13 of 36 in the 100 Free – 4 pts.
    Michael Bernstein (9) 15th of 17 in the 500 Free – 2 pts.
    Girls 200 Medley Relay – 4th of 10, scored 30 Points
    Gabriella, Marchesani, Tamara Bhardwaj, Chloe Cartledge, Madison Castro
    Boys 200 Medley Relay – 3rd of 10, scores 32 Points
    Ricky Stamatis, Dylan Smiley, Jack Rodriguez, Zach Charalambides
    Girls 200 Free Relay – 8th of 11, scored 22 Points
    Chloe Cartledge, Logan Sennett, Michelle Jacobo, Madison Castro
    Boys 200 Free Relay – 3th of 10, scored 32 Points
    Ricky Stamatis, Ilan Zenatti, Dylan Smiley, Jack Rodriguez
    Girls 400 Free Relay – 7th of 11, scored 24 Points
                Logan Sennett, Vasilisa Netscheret, Isabella Stripling, Tamara Bhardwaj
    Boys 400 Free Relay – 3rd of 10, scored 32 Points
                Romeo Curcio, Joseph Aming, Zach Charalambides, Jack Rodriguez
     
    In Wednesday’s Athletic Action……. The Boys and Girls Cross Country Teams competed in the Regional Championship Meet at South County Regional Park in Boca. The Girls Cross Country team captured its 2nd Regional Championship in a row and were led by Lauren McGaffic (3rd Place with a PR 19:56), Rachel Hodes (4th with a PR of 19:57), Bella Smilowitz (13th with a PR 21:23), Brooke Nieder (17th  PR 21:39), Cristina Hernandez (22nd place), Isabella Allen (with a time of 22:37), and Anastasija Moskvina.  The girls advance to the State Championships in Tallahassee next Friday.  The Boys Varsity Cross Country Team ran a great race finishing their season in a 8th Place.   The boys were led by Carter McGaffic (4th place with a PR of 19:16), Cru Givens (PR 20:19), Marcos Melado (PR 20:26), Josef Frenkel (PR 20:55), Josh LeHockey (PR 21:04), Davis Lubetsky (PR 21:20), and Josh Ader PR 22:04.  Congratulations to the boys on a great season. The Golf Team competed in their 2nd day of States by shooting an 18-hole score of 345, and finished 15th in the State in Class 1A.  Matt Yamin led the Spartans with a 2-day score of 156, and Griffin Steutel shot a 162.  Congratulations to the entire team and coaches on a historic season.
    There are no athletic meets, matches, or games scheduled for Thursday, Friday, or Saturday. 
     
     
    Read More
  • October

    Wednesday, October 31, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events…..The Golf Team shot a 326 on the first day of States and are currently 13th.  Matt Yamin is tied for 4th with a 72, Griffin Steutel shot a 79, and Quinn Walker added an 84.  The Varsity Volleyball Team (15-12) lost to The Benjamin School in the Regional Finals 25-14, 25-10, 25-13.  Rianna Washington led the way with 8 kills and 4 blocks, Ashley Michelin had 16 assists, 6 digs, and 2 blocks, Francesca Malo had 7 receptions and 5 digs, Madeline Sukhdeo added 11 receptions and 7 digs, and Brianna Lewin had 6 service points, 2 aces, 4 kills, and 2 digs.  Congratulations to our coaches, Eric Aponte and Joseph Hernandez, and our entire team on a great season. The results of yesterday’s Girls and Boys Districts at ransom Everglades will be in Thursday’s update. 
     
    Today……The Golf Team participates in States at Howie in the Hills, and the Boys and Girls Cross Country Teams participate in Regionals at South Community Regional Park at 4:30pm and 5:25pm. 
     
    Read More
  • Wednesday, October 24, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events…..Congratulations to the Varsity Volleyball Team (15-11).  They beat Westminster Academy in the Regional Semi-finals 17-25, 25-14, 25-23, 25-22.  Ashley Michelin led the way with 22 assists, 11 service points, 3 aces, and 7 digs, Taylor Lynott had 14 service points, 4 aces, 8 kills, 5 digs, and 4 blocks, Francesca Malo added 15 digs, 11 receptions, 5 service points, 2 aces, and 3 assists, Rianna Washington had 8 kills and 5 blocks, and Carolina Ortegon had 10 kills and 2 blocks. The girls will host The Benjamin School in the Regional Finals on Tuesday (10/30) at 7pm.  Congratulations to the Girls Cross Country Team.  They won their 4th consecutive District Championship and have qualified for Regionals next Tuesday at South Community Regional Park.  Congratulations to the Boys Cross Country Team.  They finished 2nd in Regionals and have qualified for Regionals next Tuesday at South Community Regional Park.  The girls were led by Lauren McGaffic (finishing as the 3-time District Champion), Rachel Hodes (2nd  with a PR of 21:04), Bella Smilowitz (3rd PR 21:42), Brooke Nieder (5th), Cristina Hernandez (6th), Anastasija Moskvina (7th), Isabella Allen (8th), Estella Dunham (9th), Briana Espinosa (11th), and Klara Meyer (17th).  The boys were led by Carter McGaffic (4th place with a PR of 19:18), Marcos Melado (PR 20:54), Cru Givens (PR 20:59), Josef Frenkel (PR 21:19), Josh LeHockey (PR 21:25), Davis Lubetsky (PR 21:31), and Josh Ader (PR 22:07).  
    Today…….the Girls and Boys Varsity Swim Teams travel to Gulliver to participate in the South Florida Middle School Swim Championships at 2pm. 
     
    There are no games, meets, and matches scheduled for Thursday, Friday, or Saturday. 
     
    Girls and Boys Basketball…….Please see below for more information.
    Please see each basketball team listed below for practice start dates and coaching information. All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org.  
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     
    Boys Varsity Basketball
    Boys Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, November 5.   Please contact Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Boys Junior Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-11.  Tryouts begin on Monday, November 5. Please contact Mr. Andre Braziel at braziela@miamicountryday.ord, Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Basketball
    Boys Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, November 5.  Please contact Mr. Gerald Terry at terryg@miamicountryday.org,  Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Varsity Basketball
    Girls Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Basketball
    Girls Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Ms. Shenequah Johnson at sjohnson@miamicountryday.org , Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
    Read More
  • Friday, October 19, 2018:

    WALK THE WALK…….. Please join us on TOMORROW for our MCDS WALK THE WALK.  The largest all school community service. To make a donation to GoFundMe click on https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer and To Register, click here  100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center.  MCDS Spartan Family BBQ to follow!
     
    In Thursday’s Athletic Action…….Congratulations to the Girls Varsity Volleyball Team (14-11).  They beat Sagemont 25-16, 25-16, 25-16 to win the 2018 District Championship.  Brianna Lewin led the way with 14 service points, 5 aces, and 6 kills, Ashley Michelin had 19 assists, 10 service points, 7 aces, and 3 kills, Eva Sirlin added 12 receptions, Francesca Malo had 6 digs, 5 receptions, and 4 service points, Rianna Washington had 5 kills, and Carolina Ortegon added 4 kills and a block.  The girls will host Westminster Academy on Tuesday (10/23) at 7pm in the Regional Semifinals.  The Varsity Football Team (2-3) lost Florida Christian in our “Homecoming” football game 26-0.  Congratulations to all of our outstanding coaches and players for bringing football back to Miami Country Day School.  A special thanks to the Parents Association, our Fall senior athletes and their families, our Athletic Staff, the Jazz Band, CME, and everyone who help made the game an outstanding community event.  The results from the Varsity Swim meet will be in Monday’s update.
     
    There are no athletic activities today or Saturday.
     
    On Monday…….the Golf Team travels to Crandon Park for Regionals at 8am.  The top two finishers in Regionals advance to the State Tournament on October 30-31. 
    Read More
  • Thursday, October 18, 2018:

    Late Tuesday…..The Girls Middle School Swim Team (2-3) lost to Gulliver 120-106, and the Boys Middle School Swim Team (1-3) lost to Gulliver 142-88. 
     
    The Spartans were led by
    Hannah Webb (6) – 1st in the 100 Free & 50 Back
    Felipe Blaya (8) – 1st in the 50 Free & 50 Breast
    Sidney Lydecker (8) – 1st in the 50 Fly and 3rd in the 200 Free
    Evan Hurwitz (8) – 2nd in the 50 Free & 100 Free
    Aarin Singh (6) – 2nd 50 Back
    Gwyenth Goldstein (6) – 2nd 50 Breast
     
    Wednesday……There were no athletic events scheduled. 
     
    In Today’s action….the Varsity Volleyball Team travels to Sagemont to play in the District Championship at 7pm, the Boys and Girls Varsity Swim Team hosts Hialeah Educational Academy, Cushman, South Florida Heat, and SLAM Academy at 5:30pm, and the Varsity Football Team hosts Florida Christian in our Homecoming Football game at 7pm. 
     
    Homecoming Football Game/Parents’ Association BBQ…….. Come show your Spartan Spirit and Pride as we celebrate Homecoming and honor our senior athletes at the MCDS Homecoming game this evening. The game begins at 7pm, but join the Parents’ Association for tailgate fun and a community BBQ from 4pm- 9pm. Spartan fan gear will be for sale, so come join us for this community wide event and cheer your Spartans on to victory! 
     
    WALK THE WALK…….. Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK.  The largest all school community service. To make a donation to GoFundMe click on https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer and To Register, click here  100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center.  MCDS Spartan Family BBQ to follow!
     
     
    Read More
  • Wednesday, October 17, 2018:

    Winter Sports start soon.   Please see below for more information.
    Please see each Winter sport listed below for practice start dates and coaching information. All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org.  
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     
    Boys Varsity Soccer
    Boys Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Soccer
    Boys Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Luis Velarde at velardel@miamicountryday.org, Mr.  Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Varsity Soccer
    Girls Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22. Please contact Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Soccer
    Girls Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.   Please contact Mr. Walter Pineda at pinedaw@miamicountryday.org, Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Varsity Basketball
    Boys Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, November 5.   Please contact Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Boys Junior Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-11.  Tryouts begin on Monday, November 5. Please contact Mr. Andre Braziel at braziela@miamicountryday.ord, Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Basketball
    Boys Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, November 5.  Please contact Mr. Gerald Terry at terryg@miamicountryday.org,  Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Varsity Basketball
    Girls Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Basketball
    Girls Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Ms. Shenequah Johnson at sjohnson@miamicountryday.org , Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    In Tuesday’s Athletic Action….. The Girls Cross Country Team (23-0) won impressively finishing 1st of 11 teams. The girls were led by Lauren McGaffic (2nd overall), Rachel Hodes (6th  with a PR of 21:11), Bella Smilowitz (13th with a PR of 22:36), Cristina Hernandez (16th), Brooke Nieder (17th), Estella Dunham (20th), Briana Espinosa (21th), and Senior Captain Isabella Allen (25th). The Boys Varsity Cross Country Team (13-11) finished 8th of 11 teams.   The boys were led by Carter McGaffic, Cru Givens, Davis Lubetsky, Marcos Melado, Josh LeHockey, Josef Frenkel, and Raffaello Bruni. In the South Florida Middle School Cross Country Championships at Larry Penny Thompson Park the Middle School Girls were led by Mallory McDonald, who medaled in 5th place.  The Middle School Boys Team finished 3rd overall with Julian Melado medaling in 10th place. Tyler Sastre, Ryder Rosenberg, and Nicolas Perez also had great races.  The results of the Middle School Swim meet against Gulliver will be in Tuesday’s update.  The Varsity Volleyball Team (13-11) beat Hillel in the District Semifinals 25-22, 25-10, 25-14.  Ashley Michelin led the way with 14 service points, 7 aces, and 20 assists, Carolina Ortegon had 8 kills and 4 service points, Madeline Sukhdeo added 14 service points, 4 aces, and 6 digs, Francesca Malo had 6 digs, 3 service points, and 2 aces, and Rianna Washington added 6 kills. 
     
    In Today’s Action…..there are no athletic events scheduled for today. 
     
    Homecoming Football Game/Parents’ Association BBQ…….. Come show your Spartan Spirit and Pride as we celebrate Homecoming and honor our senior athletes at the MCDS Homecoming game on Thursday, October 18. The game begins at 7pm, but join the Parents’ Association for tailgate fun and a community BBQ from 4pm- 9pm. Spartan fan gear will be for sale, so come join us for this community wide event and cheer your Spartans on to victory! 
     
    WALK THE WALK…….. Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK.  The largest all school community service. To make a donation to GoFundMe click on https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer and To Register, click here  
    100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center.  MCDS Spartan Family BBQ to follow!
     
    Read More
  • Tuesday, October 16, 2018:

    Homecoming Football Game/Parents’ Association BBQ…….. Come show your Spartan Spirit and Pride as we celebrate Homecoming and honor our senior athletes at the MCDS Homecoming game on Thursday, October 18. The game begins at 7pm, but join the Parents’ Association for tailgate fun and a community BBQ from 4pm- 9pm. Spartan fan gear will be for sale, so come join us for this community wide event and cheer your Spartans on to victory! 
     
    WALK THE WALK…….. Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK.  The largest all school community service. To make a donation to GoFundMe click on https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer and To Register, click here  
    100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center.  MCDS Spartan Family BBQ to follow!
     
    Late Thursday…….The Girls Swim Team (7-5) beat Riviera Prep 174-59, and the Boys Varsity Swim Team (6-5) beat Riviera Prep 134-91. 
     
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – 1st Place
                Hannah Webb (6), Tamara Bhardwaj (9), Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8)
    Girls 200 Free Relay – 1st Place
                Chloe Cartledge (9), Logan Sennett (8), Hannah Webb (6), Madison Castro (8)
    Girls 400 Free Relay – 1st Place
                Madison Castro (8), Vasilisa Netscheret (11), Tamara Bhardwaj (9), Logan Sennett (8)
    Boys 200 Free Relay – 1st Place
                Zach Charalambides (12), Ilan Zenatti (9), Dylan Smiley (8), Jack Rodriguez (11)
    Boys 400 Free Relay – 1st Place
                Zach Charalambides (12), Joseph Aming (11), Jack Rodriguez (11), Dylan Smiley (8)
     
    Vasilisa Netscheret (11) – 1st in the 200 Free & 1st in the 500 Free
    Gabriella Marchesani (11) – 1st in the 200 IM & 1st in the 100 Fly
    Hannah Webb (6) – 1st in the 50 Free & 1st in the 100 Back
    Chloe Cartledge (9) – 1st in the 100 Free
    Tamara Bhardwaj (9) – 1st in the 100 Breast
    Zach Charalambides (12) – 1st in the 200 Free
    Jack Rodriguez (11) - 1st in the 50 Free
    Dylan Smiley (8) - 1st in the 100 Breast
     
    In Friday’s Action……The Middle School (Varsity) Volleyball Team (19-3) beat Riviera Prep in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals 25-4, 25-9.  Isabella Urbina led the way with 4 aces and 4 kills, Mia Finvarb had 4 aces and 4 digs, Bella Bros added 3 aces, 2 kills, and 4 digs, Tiana Tolles had 3 kills and 4 digs, Sienna Rosenberg had 6 assists, and Isabella Possin added 5 assists.  The Girls and Boys Cross Country Teams ran at 305 Classic Invitational at Larry Penny Thompson Park. The Girls Varsity Team finished 6th and were led by Lauren McGaffic (6th place), Cristina Hernandez, Bella Allen, Anastasija Moskvina, Briana Espinosa, Estella Dunham, and Klara Meyer.  The JV Girls Team finished 3rd and were led Jordan Horn (11th place), Sofia Cabracos, Maria Silva, Maya Bassan and Maddie McDonald. The Boys Varsity Team finished 18th and were led by Carter McGaffic, Cru Givens, Davis Lubestsky, Marcos Mellado, Josh LeHockey, Josef Frenkel, and Josh Ader.   The JV Boys finished 13th and were led by Ethan Babil, Julian Melado, Tyler Sastre, Larenzo Marzilli, and Shiwon Kang.  The Golf Team (10-0) beat SLAM and Divine Savior by shooting a 160.  Griffin Steutel led the way with a 36, Quinn Walker shot a 39, and Jaden Russell had a 41.  The Varsity Volleyball Team (12-11) beat North Broward Prep (25-21, 26-24), but lost to Kings Academy 25-18, 25-21. Ashley Michelin combined for 26 assists, 11 service points, 4 aces, and 7 digs, Rianna Washington had 12 kills and 4 blocks, Francesca Malo added 16 receptions, 7 service points, and 3 aces, Eva Sirlin had 9 receptions and 7 digs, Carolina Ortegon had 5 kills and 2 blocks, Madeline Sukhdeo had 6 receptions and 4 digs, and Taylor Lynott added 7 receptions, 4 kills, and 4 digs. 
     
    On Saturday….The Girls Middle School (Varsity) Volleyball Team (21-3) beat Divine Savior in the South Florida Middle School Conference Championships 25-21, 25-15, and beat Ransom Everglades in the championship game 26-24, 20-25, 18-16.  In game 1, Bella Brod and Natalia Pantin Escudero each had 5 kills, Tiana Tolles had 5 kills and 2 digs, Sienna Rosenberg and Isabella Possin each had 4 assists, and Sophia Arcila had 2 aces and 5 digs. In the championship game, Sophia Arcila led the way with 10 digs, Isabella Urbina had 4 aces and 3 kills, Bella Brod added 3 aces, 3 kills, and 3 digs, Sophia Rosenberg had 5 assists, and Tiana Tolles added 5 kills and 4 digs.  The Junior Varsity Volleyball Team (14-7) hosted the Spartan Invitational.  They beat Palmer-Trinity in game one 25-21, 25-21, beat Florida Christian in game two 25-20, 25-18, but lost to LaSalle in the championship game 25-23, 25-20.  Simone Hart led the way with 24 service points, 23 assists, and 14 digs, Arielle Germeus had 11 service points, 7 kills, and 5 digs, Morgan Loeb added 9 service points, 7 digs, and 8 kills, and Emma Zelkowitz had 11 service points, 8 kills, 7 assists, and 6 digs.   
     
    On Monday……The Golf Team (10-0) shot a 297 to win the District Championship.  Quinn Walker led the way with a 70, Matthew Yamin shot a 72, Griffin Steutel added a 73, TJ Mack had an 82, Jaden Russell shot an 84, and Sabrina Cabarcos shot an 88. 
     
    Today…The Girls and Boys Middle School Swim Teams host Ransom Everglades at 5:30pm, the Boys and Girls Cross Country Teams host a meet at Greynolds Park at 4pm, the Girls and Boys Middle School Cross Country Teams participate in the South Florida Middle School Championships at Larry Penny Thompson Park at 4:30/5pm, and the Varsity Volleyball Team travels to Sagemont to play Hillel in the District Semifinals at 7pm. 
    Read More
  • Friday, October 12, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action…..The Middle School (JV) Volleyball Team (16-5) beat Gulliver in their season-finale 25-14, 25-8.  Chiara Moura led the way with 9 aces and 3 kills, Lucia Cartolano had 6 aces and 3 kills, Tatiana Blasky added 4 assists, and Laura De Wilde had 3 assists.  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (18-3) beat Gulliver 26-24, 25-8.  Tiana Tolles led the way with 6 aces and 2 kills, Bella Brod had 5 aces and 2 kills, Sienna Rosenberg added 4 aces and 6 assists, and Isabella Urbina had 3 kills. The Junior Varsity Volleyball Team (12-6) beat Gulliver 25-17, 25-20.  Emma Zelkowitz led the way with 12 service points, 3 kills, 4 assists, and 6 digs, Simone hart had 6 service points, 8 assists, and 8 digs, and Sophie Gill added 6 service points and 11 digs. The Varsity Volleyball Team (10-10) lost to Kings Academy 27-25, 25-17, but beat FAU 25-16, 27-25.  In game 1, Ashley Michelin led the way with 20 assists, 6 digs, and 3 service points, Sophia Rosenberg had 6 service points, 2 aces, and 3 kills, Rianna Washington added 7 kills, 3 blocks, and 2 digs, and Francesca Malo had 9 receptions, 8 service points, and 3 aces.  In game 2, Sophia Rosenberg led the way with 5 kills, 3 service points, and 3 aces, Ashley Michelin had 13 assists, 6 service points, and 2 aces, Francesca Malo added 7 receptions, 4 service points, and 3 digs, Madeline Sukhdeo had 13 receptions and 4 digs, and Eva Sirlin had 7 receptions and 4 digs.  The Varsity Football Team (2-2) lost to Pinecrest Prep Academy 15-7.  Daniel Dieppa scored on an 18 yard run and Noah Markofsky made 10 tackles and 84 yards rushing. The results of the Varsity Swimming meet will be in Monday’s update. 
     
    Today……The Cross Country Team participates in the 305 Classic at Larry Penny Thompson Park at 3:30–Girls JV/4:15-Boys JV/4:50-Girls Varsity/5:30pm–Boys Varsity, the Varsity Volleyball Team travels to North Broward Prep at 5/6:30pm, the Golf Team hosts SLAM and Divine Savior at 3pm (Miami Shores Country Club), and the Middle School (Varsity) Volleyball Team participates in the South Florida Middle School Conference Championships at Divine Savior at 5pm.    
     
    On Saturday….The Junior Varsity Volleyball Team hosts LaSalle, Florida Christian, and Palmer-Trinity in the Spartan Invitational beginning at 9am, the Girls Middle School (Varsity) Volleyball Team participates in the South Florida Middle School Conference Championships at Divine Savior at 9am, and the Varsity Football Team travels to Feeding South Florida for their Community Service project at 1:30pm.
    Read More
  • Wednesday, October 10, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events….The Middle School (Varsity) Volleyball Team (17-3) beat Carrollton 25-16, 25-14.  Bella Brod led the way with 3 aces and 5 kills, Natalia Pantin Escudero had 7 kills, Sienna Rosenberg added 9 assists, Isabella Possin had 7 assists, and Sophia Arcila had 4 aces and 4 digs.  The Middle School (JV) Volleyball Team (15-5) beat Carrollton 18-25, 25-18, 15-13.  Lucia Cartolano led the way with 18 digs and 7 aces, and Chiara Moura had 3 kills and 3 aces. The Girls Middle School Swim Team (2-2) lost to Ransom Everglades 157-71, and the Boys Middle School Swim Team (1-2) lost to Ransom Everglades 147-81. 
     
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – 3rd Place
                Gwyneth Goldstein, Ameya Beohar, Sydney Lydecker, Contessa Sharp – 2:26.33
    Boys 200 Medley Relay – 3rd Place – 2:34.71
                Aarin Singh, Miguel Escobar, Felipe Blaya, Jashan Singh
    Boys 200 Free Relay – 3rd Place – 2:18.26
                Jashan Singh, Miguel Escobar, Alex Mandel, Felipe Blaya
    Evan Hurwitz – 1st in the 100 Free
    Sydney Lydecker – 2nd in the 50 Free, 2nd in the 50 Fly
    Ameya Beohar – 3rd in the 100 Free
    Felipe Blaya – 3rd in the 100 IM & 3rd in the 50 Breast
    Harry Florin – 2nd place in the 50 Fly
    Miguel Escobar – 3rd Place in the 50 Free
     
    Today…The Girls Golf Team hosts SLAM and Sagemont at 3pm, the Junior Varsity Volleyball Team hosts Carrollton at 6pm, and the Varsity Volleyball Team hosts Carrollton on their “Senior Night” at 7:30pm. 
     
    On Thursday….The Girls and Boys Varsity Swim Teams host Riviera Prep at 5pm, the Girls Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams travel to Gulliver at 4/5pm, the Varsity Volleyball Team travels to North Broward Prep at 5/6:30pm, the Junior Varsity Volleyball Team travels to Gulliver at 6pm, and the Varsity Football Team hosts Pinecrest Prep Academy at 7pm.    
     
    Read More
  • Tuesday, October 9, 2018:

    WALK THE WALK…….Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK.  The largest all school community service.  To make a donation to GoFundMe click on https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer To Register, click here  Early Bird Special of $25 ends Friday, October 12th.  Day of Walk $30100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center.  MCDS Spartan Family BBQ to follow!
     
    In Monday’s Athletic Action…..The Golf Team (8-0) beat University School 158-185. Griffin Steutel led the way with a 36, Jaden Russell shot a 39, and Sam Netkin added a 41.  The Junior Varsity Volleyball Team (11-5) beat Florida Christian 24-26, 25-23, 15-8.  Morgan Loeb led the way with 11 service points, 5 kills, and 6 digs, Simone Hart had 4 service points, 6 assists, and 7 digs, and Emma Zelkowitz added 7 service points and 4 assists.  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (16-3) beat Florida Christian 25-9, 25-16.  Isabella Brod led the way with 3 aces, 4 kills, and 4 digs, Isabella Possin had 8 assists, Sophia Arcila added 5 digs, and Tiana Tolles had 4 aces and 3 kills. The Middle School (JV) Volleyball Team (14-5) beat Florida Christian 26-24, 25-20.  Lucia Cartolano led the way with 5 aces and 3 kills, Ella Gilderman had 4 kills, and Bianca Malatesta added 3 assists. 
     
    Today….The Girls and Boys Middle School Swim Teams host Ransom Everglades at 5:30pm, and the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams host Carrollton at 4/5pm. 
     
    On Wednesday……The Girls Golf Team hosts SLAM and Sagemont at 3pm, the Junior Varsity Volleyball Team hosts Carrollton at 6pm, and the Varsity Volleyball Team hosts Carrollton on their “Senior Night” at 7:30pm. 
     
    Read More
  • Monday, October 8, 2018:

    In Friday’s Athletic Action…..The Girls and Boys Cross Country Teams ran the Junior Orange Bowl Invitational at Larry Penny Thompson Park. The Girls Varsity finished in 8th place and were led by Bella Smilowitz, Cristina Hernandez, Brooke Nieder, Bella Allen, Briana Espinosa, Anastasija Moskvina, and Taisa Strouse.  The Varsity B Girls team finished 8th Place in the Open Race and were led Mallory McDonald, Ebba Larnholt, Sofia Cabarcos, Maria Silva, and Jordan Horn.  In the JV Race the Girls finished 6th and were led Jacqueline Ludicke, Mary Hanson, Mariana Antonaccio, Madelyn McDonald, and Sammy Long.  The Boys Varsity finished 17th overall and were led by Carter McGaffic, Josh LeHockey, Ryder Rosnenberg, Josh Ader, Marcos Mellado, Julian Mellado, and Tyler Sastre. The JV Boys finished in a strong 13th place and were led by Josef Frankel, Shiwon Kang, Andrew Lips, Hugo Larnholt, and Daniel Espinal.  The Girls Middle School (Varsity) Volleyball Team (15-3) lost to Ransom Everglades 25-19, 25-22.  Bella Brod led the way with 3 kills, 2 aces, and 5 digs, Mia Finvarb had 2 kills and 3 digs, Mikaela Tolles added 8 digs and Sophia Arcila had 2 aces and 10 digs. The Middle School (JV) Volleyball Team (13-5) lost to Ransom Everglades 20-25, 25-22, 10-15.  Lucia Cartolano led the way with 15 service points, 7 aces, and 8 kills, Gianna Murdocco had 8 service points, 4 aces, and 7 kills, and Maria Lopez played well.
     
    On Saturday….the results of the Middle School Swimming invitational at Belen will be in tomorrow’s update.
     
    Today……The Golf Team hosts University School at 3:30pm (Miami Shores Country Club), and the Middle School (JV and Varsity) and Junior Varsity Volleyball Teams host Florida Christian at 4/5/6pm. 
     
    On Tuesday….The Girls and Boys Middle School Swim Teams host Ransom Everglades at 5:30pm, and the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams host Carrollton at 4/5pm. 
     
    Read More
  • Friday, October 5, 2018:

    Late Wednesday…. The  Varsity Swim Teams traveled to Tamiami Park to take on Belen Jesuit Preparatory School and the Lady of Lourdes Academy.  The Girls (6-5) lost to Lourdes Academy 114-92, and the Boys (5-5) lost to Belen 138-69.
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – Won the event
                Isabella Stripling, Brianna Buchler, Madison Castro, Logan Sennett
    Girls 200 Free Relay – Won the event
                Madison Castro, Isabella Stripling, Logan Sennett, Vasilisa Netcheret
    Boys 200 Medley Relay – Won the event
                Ilan Zenatti, Dylan Smiley, Jack Rodriguez, Ricky Stamatis
    Vasilisa Netscheret -1st in the 200 Free, 1st in the 500 Free
    Isabella Stripling – 1st in the 50 Free, 2nd in the 100 Back
    Jack Rodriguez – 1st in the 50 Free
    Brianna Buchler – 1st in the 100 Breast, 3rd in the 200 IM
    Dylan Smiley – 1st in the 100 Breast
    Ricky Stamatis – 1st in the 100 Back
     
    In Thursday’s Action….The Varsity Football Team (2-1) lost to Boca Christian 48-6.  Ethan White scored on a 15 yard touchdown from Tyler Gale, Joel Cohen had an interception, Manny Peralta played well. 
    Today…..The Boys and Girls Cross Country Teams participate in the Junior Orange Bowl Invitational at Larry Penny Thompson Park at 2:30/3:10/3:45/4:20/5/5:30pm, and the Girls (JV/Varsity) Middle School Volleyball Teams travel to Ransom Everglades at 4/5pm. 
     
    On Saturday……The Girls and Boys Middle School Swim Teams travel to Tamiami Park to participate in the Belen Invitational at 10am. 
     
    Read More
  • Thursday, October 4, 2018:

    In Wednesday’s Athletic action…..Sabrina Cabarcos shot a 48 against SLAM Academy in the girls match at the Miami Shores Country Club.  The Varsity Swimming results from our Belen meet will be in Friday’s update. 
     
    Today…..The Varsity Football Team hosts Boca Christian in their home opener at 7pm.   Please come out to support the Spartan coaches and players. 
     
    Winter Sports start soon.   Please see below for more information.
    Please see each Winter sport listed below for practice start dates and coaching information. All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org.  
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     

    Boys Varsity Soccer

    Boys Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Boys Middle School Soccer

    Boys Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Luis Velarde at velardel@miamicountryday.org, Mr.  Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Soccer

    Girls Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22. Please contact Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Middle School Soccer

    Girls Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.   Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org, Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Varsity Basketball
    Boys Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, November 5.   Please contact Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Boys Junior Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-11.  Tryouts begin on Monday, November 5. Please contact Mr. Andre Braziel at braziela@miamicountryday.ord, Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Basketball
    Boys Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, November 5.  Please contact Mr. Gerald Terry at terryg@miamicountryday.org,  Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Basketball

    Girls Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Basketball
    Girls Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Ms. Shenequah Johnson at sjohnson@miamicountryday.org , Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Read More
  • Wednesday, October 3, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action……The Girls Varsity Volleyball Team (9-9) beat University School 25-20, 19-25, 25-19, 21-25, 15-10.  Taylor Lynott led the way with 10 kills, 2 blocks, 9 service points, and 6 digs, Carolina Ortegon had 7 kills, 2 blocks, and 6 service points, Ashley Michelin added 25 digs, 24 assists, and 13 service points, Francesca Malo had 25 service receptions, 14 digs, 13 service points, 3 aces, and 5 assists, Brianna Lewin added 9 kills, 9 receptions, and 6 digs, and Jia Garcia had 11 digs, 10 receptions, and a kill.  The Junior Varsity Volleyball Team (10-5) beat University School 25-20, 25-12.  Simone Hart led the way with 10 service points, 5 aces, 13 assists, and 9 digs, Morgan Loeb had 6 service points, 5 kills, and 7 digs, and Arielle Germeus added 5 service points, 4 kills, and 5 digs. 
     
    Today…..The Girls and Boys Varsity Swim Teams compete against Belen and Lourdes at Tamaimi Park at 4:30pm, and the Girls Golf Team hosts SLAM Academy at 3pm (Miami Shores Country Club).
     
    On Thursday….the Varsity Football Team hosts Boca Christian in their home opener at 7pm. 
    Read More
  • Tuesday, October 2, 2018:

    In Friday’s Athletic Action….The Girls and Boys Cross Country Teams traveled to Lakeland to participate in the Florida Runners Invitational. The Girls Varsity Cross Country finished 4th and were led by Lauren McGaffic (3rd place overall), Rachel Hodes (25th place), Bella Smilowitz, Cristina Hernandez, Brooke Nieder, Estella Dunham, and Briana Espinosa. The JV Girls team finished in 3rd place and were led Bella Allen (7th place), Taisa Strouse, Anastasija Moskvina, Klara Meyer, and Ebba Larnholt.  The Boys Varsity Cross Country team finished 34th and were led by Carter McGaffic, Cru Givens, Josh LeHockey, Davis Lubestsky, and Ryder Rosenberg.   The JV Boys finished in 13th place and were led by Josh Ader, Nicky Perez, Marcos Mellado, Tyler Sastre, Alex Mendelson, and Merritt Lubestsky.
     
    On Saturday……The Boys Golf Team participated in the South Florida PGA Golf Tournament at the Polo Club.  Congratulations to Griffin Steutel who won the tournament by shooting a 2-day score of 138.  The Girls Middle School (JV) Volleyball Team (13-4) hosted the Spartan Invitational and beat Florida Christian 25-19, 25-11, beat Divine Savior 25-21, 25-8, but lost to Ransom Everglades in the championship game 25-22, 25-12.  Lucia Cartolano led the way with 25 service points, 12 aces, and 9 kills, Chiara Moura had 16 service points, 7 aces, and 11 kills, and Bianca Malatesta had 22 assists and 7 kills
     Late Thursday…..The Girls Varsity Swim Team (6-4) beat ATM 100-71, but lost to Miami Beach High 103-86.  The Boys Varsity Swim Team (5-4) lost to ATM 100-69, and lost to Miami Beach High 103-76. 
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – Won the event with their best time of the season 1:41.45
                Sabrina Morata (9), Tamara Bhardwaj (9), Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8)
    Boys 200 Medley Relay – Came in second overall with their best time of the season 1:52.53
                Ilan Zenatti (10), Dylan Smiley (8), Jack Rodriguez (11), Ricky Stamatis (12)
    Boys 200 Free Relay – 2nd the event, but dropped 3.88 seconds as a team
                Ricky Stamatis (12), Dylan Smiley (8), Zach Charalambides (12), Jack Rodriguez (11)
    Vasilisa Nestsceret (11) – 2nd in the 200 Free, won the 500 Free
    Chloe Cartledge (8) – 1st in the 200 IM dropping 7.5 seconds,
    Tamara Bhardwaj (9) – Won the 100 Breast
    Jack Rodriguez (11) – 2nd in the 50 Free, dropping ½ second,
    Dylan Smiley (8) – 1st in the 100 Free dropping .4 seconds, & 2nd in the 100 Breast
    Ricky Stamatis (12) – won the 100 Back
     
    The Girls Middle School Swim Team (2-1) lost to Gulliver 85-55.  The Boys Middle School Swim Team (1-1) lost to Gulliver 102-37. 
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – 2nd the event with their best time of the season 1:41.45
                Hannah Webb (6), Ameya Beohar (8), Sydney Lydecker (7), Sabrina Valdivia (7)
    Girls 200 Free Relay – 2nd the event
                Sydney Lydecker (7), Natalya Neal (8), Sabrina Valdivia (7), Hannah Webb (6)
    Sydney Lydecker (7) – Won the 50 Fly, 2nd in the 100 Free
    Hannah Webb (6) – 3rd in the 200 Free, new Personal Best -2:37.91
    Felipe Blaya (8) – 3rd in the 200 Free – dropping 12.68 & won the 50 Breast
    Evan Hurwitz (7) – 3rd in the 100 Free
     
    In Monday’s Athletic Action…..The Golf Team shot a 332 at the Archbishop McCarthy Invitational.  Griffin Steutel led the way with a 73, Quin Walker added an 81, and Jaden Russell shot an 83. 
     
    Today…..the Girls Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to University School at 4:30/6pm. 
     
    Varsity Football…..The Varsity Football Team hosts their home opener on Thursday against Boca Christian at 7pm.  Please come out to support the boys and our coaches.
       
     
     
     
    Read More
  • September

    Thursday, September 27, 2018:

    Late Tuesday…..The Boys (5-2) and Girls (5-3) Varsity Swim Teams hosted a meet against Chaminade, Doctors Charter, and LaSalle.  The boys beat LaSalle 167-53, Chaminade 165-80, and Doctors Charter 162-60.  The girls beat LaSalle 151-88, Chaminade 148-99, and Doctors Charter 166-60. 
     
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – Won the event
                Sabrina Morata (9), Tamara Bhardwaj (9), Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8)
    Girls 200 Free Relay – Won the event
                Chloe Cartledge (9), Logan Sennett (8), Isabella Stripling (11), Madison Castro (8)
    Girls 400 Free Relay – Came in 2nd
                Isabella Stripling (11), Vasilisa Nestsceret (11), Tamara Bhardwaj (9), Chloe Cartledge (9)
    Boys 200 Medley Relay – Won the event
                Ilan Zenatti (10), Dylan Smiley (8), Jack Rodriguez (11), Ricky Stamatis (12)
    Boys 200 Free Relay – Won the event
                Ricky Stamatis (12), Dylan Smiley (8), Joseph Aming (11), Zach Charalambides (12)
    Boys 400 Free Relay – Won the event
                Zach Charalambides (12), Jackson Jimenez (11), Joseph Aming (11), Romeo Curcio (12)
    Vasilisa Nestsceret (11) – 2nd in the 200 Free, 1st in the 500 Free
    Madison Castro (8) – 2nd in the 50 Free & 2nd in the 100 Free
    Chloe Cartledge (8) – 1st in the 100 Free
    Sophia Paredes (11) – 2nd in the 500 Free
    Tamara Bhardwaj (9) – 1st in the 100 Breast
    Dylan Smiley (8) – 1st in the 100 Free & 1st in the 100 Breast
    Zach Charalambides (12) – 2nd in the 200 Free & 2nd in the 500 Free
    Romeo Curcio (12) – 2nd in the 100 Free
     
    In Wednesday’s Athletic Action….The Junior Varsity Volleyball Team (9-5) beat Palmer-Trinity 25019, 25-14.  Emma Zelkowitz led the way with 12 service points, 6 aces, and 3 kills, Morgan Loeb had 7 service points, Arielle Germeus added 6 service points, and Simone Hart had 12 service points, 7 aces, and 12 assists. The Middle School (JV) Volleyball Team (10-3) beat Palmer-Trinity 25-6, 25-20.  Lucia Cartolano led the way with 10 aces and 8 digs, Gianna Murdocco had 3 aces, and Chiara Moura added 5 digs.  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (15-2) beat Palmer-Trinity 25-5, 25-7.  Isabella Possin had 9 aces and 6 assists, Sienna Rosenberg had 4 aces and 6 assists, and Isabella Urbina added 5 aces and 4 kills.  The Varsity Volleyball Team (7-9) lost to Palmer-Trinity 7-25, 25-23, 19-25, 21-25.  Sophia Rosenberg led the way with 7 kills, 3 receptions, 3 digs, and 2 service points, Sasha Vaygensberg had 4 kills, 2 digs, and 5 service points, Jia Garcia added 5 digs and 2 receptions, and Ashley Michelin had 16 assists, 4 digs, and 2 service points. Girls golfer Sabrina Cabarcos shot an 89 at the Dade County Youth Fair.
     
    Today……the Boys and Girls Middle School Swim Teams travel to Gulliver at 4pm, the Girls and Boys Varsity Swim Teams host ATM and Miami Beach High at 5:15pm, the Middle School (Junior Varsity) and Varsity Volleyball Teams host Sagemont at 4/5pm, and the Varsity Football Team travels to Scheck Hillel at 7pm. 
     
    Read More
  • Wednesday, September 26, 2018:

    Late Saturday…….The Girls and Boys Varsity Swim Teams participated in the Ransom Invitational where the girls finished 3rd out of 7 teams, and the boys finished 3rd out of 6 teams. 
     
    The Spartans were led by
    Dylan Smiley (8) – 1st of 34 in the 100 Free & 1st of 17 in the 100 Breast
    Jack Rodriguez (11) – 1st of 35 in the 50 Free & 5th of 17 in the 100 Breast
    Chloe Cartledge (9) – 3rd of 15 in the 100 Fly & 7th of 63 in the 50 Free
    Madison Castro (8) – 4th of 63 in the 50 Free & 5th of 46 in the 100 Free
    Logan Sennett (8) – 6th of 11 in the 200 Free
    Zach Charalambides (12) – 6th of 13 in the 200 Free & 6th of 11 in the 500 Free
    Rhianna Reig (12) – 4th of 19 in the 100 Back
    Hannah Webb (6) - 10th of 63 in the 50 Free & 7th of 19 in the 100 Back
    Ilan Zenatti (10) - 5th of 13 in the 100 Back
    Tamara Bhardwaj (9) – 4th 25 in the 100 Breast
     
    In Tuesday’s Athletic Action……The Golf Team shot a 313 at the Dade County Youth Fair.  Matt Yamin led the way with a 74, Griffin Steutel shot a 77, Quinn Walker added a 79, and Jaden Russell shot an 83.  The Swimming results against Chaminade, LaSalle, and Doctors Charter will be in Thursday’s update.
     
    Today……Sabrina Cabarcos participates in the Dade County Youth Fair (all day), and the Middle School (JV and Varsity), Junior Varsity, and Varsity Volleyball Teams travel to Palmer-Trinity at 4/5/6/7:30pm. 
     
    On Thursday……the Boys and Girls Middle School Swim Teams travel to Gulliver at 4pm, the Girls and Boys Varsity Swim Teams host ATM and Miami Beach High at 5:15pm, the Middle School (Junior Varsity) and Varsity Volleyball Teams host Sagemont at 4/5pm, and the Varsity Football Team travels to Scheck Hillel at 7pm. 
     
    Read More
  • Tuesday, September 25, 2018:

    In Monday’s Athletic Action…..……The Girls Middle School (Varsity) Volleyball Team (14-2) beat Florida Christian 25-18, 25-10.  Mia Finvarb led the way with 5 aces, 2 kills, and 5 digs, Isabella Brod had 4 kills and 5 digs, and Sienna Rosenberg added 6 assists and 5 digs.  The Girls Middle School (JV) Volleyball Team (9-3) beat Florida Christian 25-21, 25-20. Chiara Moura led the way with 4 aces, 4 kills, and 7 digs, Lucia Cartolano had 4 aces, 3 kills, and 5 digs, and Bianca Malatesta added 4 assists.  The Junior Varsity Volleyball Team (8-5) lost to Divine Savior 25-23, 25-27, 12-15. Emma Zelkowitz led the way with 15 service points, 6 assists, and 7 digs, Simone Hart had 11 assists and 11 digs, and Arielle Germeus had 13 digs and 3 kills. The Varsity Volleyball Team (7-8) lost to Divine Savior 27-25, 25-9, 25-19.  Carolina Ortegon had 4 blocks and 3 kills, Sasha Vaygensberg added 6 blocks, Francesca Malo had 8 service receptions, 6 digs, 4 service points, and 2 assists, and Ashley Michelin had 17 assists, 6 service points, and 4 digs. The Girls (13-0) and the Boys (9-4) Cross Country Teams hosted a meet at Greynolds Park.  The girls finished 1st of 7 teams, and the boys finished 2nd of 7 teams.  The girls were led by Lauren McGaffic (finishing in a commanding 1st place), Rachel Hodes (4th), Bella Smilowitz (5th), Cristina Hernandez (9th), Estella Dunham (10th), Anastasija Moskvina (12th), Briana Espinosa (13th), and Isabella Allen (14th).  The boys were led by Carter McGaffic (7th), Cru Givens (11th), Davis Lubetsky (14th), Marcos Melado (15th), Josh LeHockey (19th),  Andrew Weaver (21st), and Julian Melado (22nd). The Girls Golf Team played Slam Academy.  Sabrina Cabarcos shot a 48.
     
    Today……The Boys Golf Team competes in the Dade County Youth Fair all day, and the Girls and Boys Varsity Swim Teams host LaSalle and Doctors Charter at 5:15pm.
     
    Read More
  • Monday, September 24, 2018:

    Walk the Walk….. Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK
    The largest all school community service.To make a donation on GoFundMe click on  https://www.gofundme.com/the-heidi-hewes-walk-for-cancer To Register, click here and to Sponsor  hereLimited time left to Sponsor!  Deadline is this Friday, 9/28
    100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center
     
    Late Thursday…. The Girls and Boys Middle School and Varsity Swim Teams hosted Carrollton and Mater Lakes Academy.  The Girls Middle School Team (4-0) beat Mater Lakes 105-14 and Carrollton 70.5 to 61.5, the Boys Middle School Team (2-1) beat Mater Lakes Academy 82-40, the Boys Varsity Team (2-2) beat Mater Lakes Academy 93-43, and the Girls Varsity Team (2-3) beat Mater Lakes 109-43, but lost to Carrollton 81-76. 
    The Spartans were led by:
    Middle School
    Hannah Webb (6) – Won the 50 Free (3 Event Winner)
    Sydney Lydecker (7) – Won the 50 Fly (3 Event Winner)
    Sophia Guarini (8) – Won the 100 IM (2 Event Winner)
    Ameya Beohar (8) – Won the 50 Breast
    Girls - 200 Medley Relay – Finished 1st
                Natalya Neal (8), Sophia Guarini (8), Sydney Lydecker (7), Hannah Webb (6)
    Girls – 200 Free Relay – Finished 1st
                Sydney Lydecker (7), Natalya Neal (8), Contessa Sharp (8), Hannah Webb (6)
    Felipe Blaya (8) – Won the 50 Breast (3 Event Winner)
    Harry Florin (7) – Won the 50 Fly
    Aarin Singh (6) – Won the 50 Back
    Boys – 200 Medley Relay – Finished 1st
                Aarin Singh (6), Felipe Blaya (8), Alex Mandel (7), Jashan Singh (7)
    Boys – 200 Free Relay – Finished 1st
                Felipe Blaya (8), Harry Florin (7), Miguel Escobar (6), Jashan Singh (7)
     
    Varsity
    Gabriella Marchesani (11) – won the 200 IM (2 Event Winner)
    Madison Castro (8) – Won the 50 Free (2 Event Winner)
    Chloe Cartledge (9) – Won the 100 Fly (2 Event Winnner)
    Vasilisa Netscheret (11) – Won the 500 Free
    Tamara Bhardwaj (9) – Won the 100 Breast
    Logan Sennett (8) – won the 100 Free
    Girls - 200 Medley Relay – Finished 1st
                Rhi Reig (12), Gaby Marchesani (11), Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8)
    Dylan Smiley (8th) – Won the 500 Free & the 100 Breast (4 Event Winner)
    Ricky Stamatis (12th)Won the 200 IM (2 Event Winner)
    Jack Rodriguez (11th) – Won the 50 Free (2 Event Winner)
    Zach Charalambides (12) – Won the 200 (2 Event Winner)
    Boys – 200 Medley Relay – Finished 1st
                Ricky Stamatis (12), Dylan Smiley (8), Jack Rodriguez (11), Zach Charalambides (12)
    Boys – 200 Free Relay – Finished 1st
                Dylan Smiley (8), Joseph Aming (11), Ilan Zenatti (10), Jack Rodriguez (11)
    Boys – 400 Free Relay – Finished 1st
     
    In Friday’s Athletic Events…..The Junior Varsity Volleyball Team (8-4) beat LaSalle 25-20, 25-20.  Sophie Gill led the way with 10 service points, 4 aces, and 8 digs, Simone Hart had 5 service points and 8 assists, and Morgan Loeb added 6 kills and 7 digs.  The Varsity Volleyball Team (7-7) beat LaSalle 20-25, 26-24, 28-26, 29-31, 15-10).  Carolina Ortegon led the way with 14 service points, 12 kills, 5 digs, and 4 blocks, Ashley Michelin had 22 assists, 11 digs, 11 service points, 2 aces, 5 kills, and 3 blocks, Francesca Malo added 19 receptions, 15 digs, 5 service points, and 2 aces, Brianna Lewin had 12 service points, 7 kills, 5 receptions, and 3 digs, and Rianna Washington had 8 kills, 7 blocks, and 2 digs. 
     
    On Saturday…..The Middle School (Varsity) Volleyball Team (13-2) hosted the Spartan Invitational.  The girls beat Carrollton 25-17, 25-14.  Isabella Possin led the way with 4 aces, 8 assists, and 5 digs, Isabella Urbina had 5 aces, 3 kills, and 4 digs, Ella Green added 3 aces and 6 digs, Natalia Pantin had 5 kills, Sienna Rosenberg added 6 assists, and Sophia Arcila had 12 digs.  The beat Gulliver 25-16, 25-21. Sienna Rosenberg had 4 aces and 3 assists, Isabella Possin had 3 aces, Tiana Tolles added 4 aces, and Isabella Brod had 4 kills, They lost to Ransom 18-25, 25-17, 10-15.  Ella Green had 3 aces and 5 digs, Tiana Tolles had 3 aces, Natalia Pantin added 6 kills and 4 digs, Isabella Brod had 4 kills and 8 digs, Sienna Rosenberg had 7 assists, and Isabella Possin had 6 assists.  The girls lost to Ransom Everglades in the championship game 25-20, 17-25, 14-16. Ella Green had 3 aces and 2 kills, Isabella Brod had 3 kills, Tiana Tolles added 5 kills, Isabella Possin had 11 assists, Sienna Rosenberg had 4 assists, and Isabella Urbina had 4 kills. The Varsity Swimming results from the Ransom Invitational will be in Tuesday’s update. 
     
    Today……The Girls Golf Team travels to Melreese Country Club to play SLAM Academy at 3pm, the Boys and Girls Cross Country Teams host a meet at Greynolds Park at 4pm, the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams travel to Florida Christian at 4/5pm, and the Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams host Divine Savior at 6/7:30pm (Livestreamed Event).
     
    My Spartan Locker – Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  The Parents Association will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.  Attached is a $10 off coupon on your next purchase.  Please help support the Parents Association and Spartan Athletics. 

    Spartan Hall of Fame - The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class.  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
    Read More
  • Friday, September 21, 2018:

    In Thursday’s Athletic action…..The Varsity Volleyball Team (6-7) beat Somerset Central Miramar Academy 25-16, 25-8, 25-8.  Ashley Michelin led the way with 19 service points, 15 assists, and 4 aces, Madeline Sukhdeo had 11 service points, 3 aces, and 2 digs, Brianna Lewin added 7 receptions, 7 service points, 3 aces, 2 digs, and 4 kills, Francesca Malo had 7 receptions and 2 service points, and Rianna Washington added 8 kills.  The Middle School (JV) Volleyball Team (8-3) beat Somerset Central Miramar Academy 25-10, 25-4.  Lucia Cartolano led the way with 16 aces, Laura DeWilde and Bianca Malatesta each had 3 assists.  The results of the Middle School and Varsity Swim meet against Mater Lakes Academy and Carrollton will be in Monday’s update. 

    Today
    …..The Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to LaSalle at 3:30/5pm. 
     
    On Saturday……The Middle School (Varsity) Volleyball Team hosts the Spartan Invitational (MCDs, Ransom, Gulliver, Carrollton) at 9am, the Girls and Boys Varsity Swim Teams participate in the Ransom Invitational starting at 10am, the Varsity Volleyball and Golf Teams participate in their Community Service Project at Feeding South Florida at 1:30pm, and the Shores Spartans Football programs hosts games at 9am/11am/1pm/3pm. 
     
    Homecoming Football Game….. We are happy to announce that our HOMECOMING Football game will take place on Thursday, October 18th, at 7pm vs. Florida Christian.  All senior golfers, swimmers, runners, and football players will be honored, along with their families, at halftime.  The Volleyball seniors will be recognized at their “Senior game” on October 10th at 7:30pm, as they will be participating in the District Championship at Sagemont on October 18th
     
    Winter Sports
    Please see each Winter sport listed below for practice start dates and coaching information. All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org.  
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     

    Boys Varsity Soccer

    Boys Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Boys Middle School Soccer

    Boys Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.  Please contact Mr. Luis Velarde at velardel@miamicountryday.org, Mr.  Jeff Watson at watsonj@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Soccer

    Girls Varsity Soccer is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 22. Please contact Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Middle School Soccer

    Girls Middle School Soccer is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 22.   Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org, Mr. Diego Phillips at phillipsd@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Varsity Basketball
    Boys Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, November 5.   Please contact Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Junior Varsity Basketball
    Boys Junior Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-11.  Tryouts begin on Monday, November 5. Please contact Mr. Andre Braziel at braziela@miamicountryday.ord, Mr. Ralph Mata at matar@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Boys Middle School Basketball
    Boys Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, November 5.  Please contact Mr. Gerald Terry at terryg@miamicountryday.org,  Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     

    Girls Varsity Basketball

    Girls Varsity Basketball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
     
    Girls Middle School Basketball
    Girls Middle School Basketball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts begin on Monday, October 29.  Please contact Ms. Shenequah Johnson at sjohnson@miamicountryday.org , Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, or the athletic office at 305-779-7250 for more information.
    Read More
  • Thursday, September 20, 2018:

    On Thursday…..the Girls and Boys Middle School and Varsity Swim Teams host Carrollton and Mater Lakes Academy at 5:30pm (Livestreamed Event), and the Middle School (JV), and Varsity Volleyball Teams host Somerset Central Miramar Academy at 4/5pm. 
    Spartan Hall of Fame- The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class.  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 
    My Spartan Locker- Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  Our Athletic Department will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
     
     
    Read More
  • Tuesday, September 18, 2018:

    In Monday’s Athletic action…..The Golf Team (7-0) beat University School 145-195.  Griffin Steutel and Matt Yamin each shot a 35, Quinn Walker added a 36, Torrence Mack had a 39, and Sabrina Cabarcos shot a 44.  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (11-0) beat Hillel 25-21, 25-15.  Sophia Arcila led the way with 6 aces, 5 digs, and 2 assists, Lauren White had 3 aces, Mia Finvarb added 3 kills and 2 digs, and Isabella Urbina had 4 kills and 3 digs.  The Junior Varsity Volleyball Team (7-4) beat Hillel 25-9, 25-16.  Johanna DeGori led the way with 10 aces and 16 service points, and Simone Hart had 6 points and 5 assists.  The Varsity Volleyball Team (5-7) beat Hillel 25-15, 25-17, 25-12.  Rianna Washington led the way with 13 kills and 3 blocks, Francesca Malo added 8 receptions, 7 digs, 5 aces, and 8 service points, and Ashley Michelin had 17 assists, 13 service points, 5 aces, and 6 digs. 
    Today…..there are no athletic games, meets, or matches scheduled for today or Wednesday.
    On Thursday…..the Girls and Boys Middle School and Varsity Swim Teams host Carrollton and Mater Lakes Academy at 5:30pm (Livestreamed Event), and the Middle School (JV), and Varsity Volleyball Teams host Somerset Central Miramar Academy at 4/5pm. 
    Spartan Hall of Fame- The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class..  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 
    My Spartan Locker- Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  Our Athletic Department will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
     
    Read More
  • Monday, September 17, 2018:

    In Friday’s Athletic Events……The Varsity Football Team (1-0) beat Pinecrest Prep Academy in their season debut 12-8.  James Brill threw at 32 yard touchdown pass to Jackson Halliwell, Tyler Gale threw a 27-yard touchdown pass to Ethan White, and Daniel Dieppa, Noah Markofsky, and Jonathan Aguste each played well on defense. The Varsity Volleyball Team (4-7) beat Doctors Charter 25-11, 25-10, 25-9.  Alexandra Vaygensberg led the way with 8 kills, 2 digs, and 2 service points, Francesca Malo had 10 service points, 2 aces, 5 receptions, and 4 digs, Carolina Ortegon added 7 kills and 7 service points, and Rianna Washington had 8 kills.  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (10-0) beat Riviera Prep 25-16, 25-12.  Tiana Tolles had 5 aces and 4 kills, Isabella Possin added 4 aces and 6 assists, Isabella Brod had 3 aces and 2 kills, and Sienna Rosenberg added 4 assists.  The Middle School (JV) Volleyball Team (4-2) beat Riviera Prep 25-9, 25-11.  Lucia Cartolano and Chiara Moura each had 7 aces, and Laura De Wilde added 4 aces.  The Girls and Boys Cross Country Teams had a great day at the Spanish River Invitational at South County Regional Park in Boca Raton. The Girls finished in 1st place and were led by Lauren McGaffic (2nd place overall in a time 20:11), Rachel Hodes (16th place with a PR of 22:40), Bella Smilowitz (PR 23:12), Cristina Hernandez, Brooke Nieder, Briana Espinosa, and Estella Dunham.  The JV Girls team finished in 2nd place and were led Mallory McDonald (9th place), Elsa Levine (13h place), Taisa Strouse (17th), Scarlett Richards, and Jordan Horn.  The Boys team finished 12th overall and were led by Ryan Mendelson, Andrew Weaver, Davis Lubestsky, Josh LeHockey, Josef Frankel, Cru Givens, and Patrick Lovelace.   The JV Boys finished in 11th place and were led by Elias Muniz, Marcos Melado, Nicholas Perez, Josh Ader, and Tyler Sastre.  The Junior Varsity Volleyball Team (5-3) participated in the Florida Christian Tournament.  The girls lost to Key West 18-25, 25-13, 13-15, but beat Florida Christian 25-20, 25-14.  In game 1, Emma Zelkowitz led the way with 20 service points, 7 assists, and 13 digs, and Morgan Loeb had 6 kills and 7 digs.  In game 2, Sophie Gill Caicedo had 10 service points and 6 digs, Morgan Loeb added 14 service points and 5 digs, and Simone Hart had 5 service points, 6 assists, and 5 digs. 
     
    On Saturday…..The Junior Varsity Volleyball Team (6-4) lost to Carrollton 24-26, 25-17, 12-15, but beat Coral Shores 25-21, 25-16.  Simone Hart led the way with 14 service points, 26 assists, and 23 digs, Johanna DeGori had 12 service points, 10 kills, and 14 digs, and Morgan Loeb added 11 kills and 30 digs.  The Middle School (JV) Volleyball Team (7-3) hosted the Spartan Invitational.  The girls beat Carrollton 25-23, 25-27, 15-12, beat Riviera Prep 25-17, 25-8, beat Gulliver 25-16, 25-14, but lost to Carrollton in the championship game 17-25, 25-22, 8-15. 
     
    In Today’s Action…..The Golf Team hosts University School at 3pm, and the Middle School (Varsity), Junior Varsity, and Varsity Volleyball Teams host Hillel at 4/5/6:30pm. 
     
    WALK THE WALK……..Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK.   The largest all school community service.
    To Register, click here and to Sponsor  hereLimited time left to Sponsor!  Deadline is this Friday, 9/28th     100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center
    Read More
  • Friday, September 14, 2018:

    Late Tuesday…..The Boys Varsity Swim Team (1-2) lost to Ransom Everglades 142-129, and the Girls Varsity Swim Team (1-2) lost to Ransom Everglades 188-88.
     
    The Spartans were led by:
    Dylan Smiley (8) – 1st in the 100 Free and 100 Breast
    Ricky Stamatis (12) – 1st the 100 Back, 2nd in the 200 IM
    Jack Rodriguez (11) – 1st in the 50 Free, 2nd in the 100 Breast
    Zach Charalambides (12) - 2nd in the 200 and 3rd 500 Free
    Joseph Aming (11) – 3rd in the 50 Free
    Jackson Jimenez (11) – 3rd in the 100 Fly
    Boys 200 Medley Relay – Finished first
                Ricky Stamatis (12), Jack Rodriguez (11), Dylan Smiley (8), Ilan Zenatti (10)
    Boys 200 Free Relay – Finished first
                Dylan Smiley (8), Jack Rodriguez (11), Ilan Zenati (10), Ricky Stamatis (12)
    Vasilisa Netscheret (11) – 2nd in the 500 Free
    Rhi Reig (12) – 3rd in the 100 Back
    Gabriella Marchesani (11) – 3rd in the 100 Fly
    Girls 200 Medley Relay – Finished second
                Rhi Reig (12), Gabriella Marchesani (11), Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8)
    Girls 200 Free Relay - Finished second
                Chloe Cartledge (9), Madison Castro (8), Isabella Stripling (11), Gabriella Marchesani
     
    In Thursday’s Athletic Action….The Golf Team (6-0) beat Westminster Christian 148-166. Griffin Steutel led the way with a 35, Matt Yamin added a 37, and Quinn Walker and Jaden Russell each shot a 38.  The Girls and Boys Middle School Swim meet against Doral Academy was cancelled due to inclement weather. 
     
    Today….The Boys and Girls Cross Country Teams participate in the Spanish River Invitational at 4:30/5/6/6:30pm, the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams hosts Riviera Prep at 4/5pm (Livestreamed Events), the Junior Varsity Volleyball Team participates in the Florida Christian Invitational at 7/8:15pm, the Varsity Volleyball Team hosts Doctors Charter at 7pm (Livestreamed Event), and the Varsity Football Team travels to Coral Reef Park to play Pinecrest Prep Academy at 3:30pm.  The Girls and Boys Varsity Swim meet scheduled at Coral Shores has been cancelled.
     
    On Saturday…..the Middle School (JV) Volleyball Team hosts the Spartan Invitational (MCDS, Gulliver, Riviera Prep, Carrollton) at 9am, the junior Varsity Volleyball Team participates in the Florida Christian Invitational, and the Shores Spartans Youth Football program hosts Hialeah at 9am/11am. 
    Read More
  • Thursday, September 13, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Events….The Boys and Girls Cross Country Teams competed at The John I Leonard Perseverance Invitational at Okeeheelee Park in West Palm Beach. The Girls Varsity Cross Country Team finished with an impressive 2nd Place finish.  The girls were led by Lauren McGaffic (5th), Rachel Hodes (15th), Cristina Hernandez, Isabella Smilowitz, Estella Dunham, Brook Nieder, and Briana Espinosa. The Boys Varsity Cross Country Team finished 12th overall.   The boys were led by Carter McGaffic, Ryan Mendelson, Andrew Weaver, Cru Givens, Josh LeHockey, Davis Lubetsky, and Josef Frankel.   The Golf Team (5-0) remained by beating Sagemont 147-167.  Quinn Walker led the way with a 34, Matt Yamin shot a 36, Jaden Russell added a 37, and Sabrina Cabarcos has a 43. 
     
    Today…..The Girls and Boys Middle School Swim Teams travel to Doral Academy (Tamiami Park) at 5pm, and the Golf Team hosts Westminster Christian at 3pm. 
     
    On Friday….The Girls and Boys Varsity Swim Teams travel to Coral Shores at 4pm, the Boys and Girls Cross Country Teams participate in the Spanish River Invitational at 4:30/5/6/6:30pm, the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams hosts Riviera Prep at 4/5pm (Livestreamed Events), the Junior Varsity Volleyball Team participates in the Florida Christian Invitational at 7/8:15pm, the Varsity Volleyball Team hosts Doctors Charter at 7pm (Livestreamed Event), and the Varsity Football Team travels to Coral Reef Park to play Pinecrest Prep Academy at 3:30pm. 
     
     
    Read More
  • Wednesday, September 12, 2018:

    The Spartans were led by
    Hannah Web – 1st of 36 in the 50 Free, 4th of 23 in the 50 Back
    Sydney Lydecker – 6th of 15 in the 50 Fly, 9th of 28 in the 100 Free
    Gwyneth Goldstein – 11th of 23 in the 50 Back
    Sabrina Valdivia – 8th of 13 in the 50 Breast
    Girls 200 Medley Relay – Finished 4th of 13
                Hannah Webb (6), Ameya Beohar (8), Sydney Lydecker (7), Sophia Guarini (8)
    Girls 200 Free Relay - Finished 4th of 10
    Hannah Webb (6), Sabrina Valdivia (7), Gwyneth Goldstein (6), Sydney Lydecker (7) 
    Harry Florin – 7th of 12 in the 50 Fly
    Miguel Escobar 16th of 38 in the 100 Free, 14th of 23 in the 50 Breast
    Aarin Singh – 9th of 17 in the 50 Back
    Boys 200 Medley Relay – Finished 5th of 14
                Aarin Singh (6), Harry Florin (7), Alex Mandel (7), Jashan Singh (7)
    Boys 200 Free Relay – Finished 5th of 14
                Alex Mandel (7), Jack Pizzo (6), Evan Hurwitz (7), Jashan Singh (7)
     
    In Tuesday’s Athletic Events….The Middle School (Varsity) Volleyball Team (9-0) beat Divine Savior 25-12, 25-15.  Isabella Brod led the way with 7 aces and 6 kills, Isabella Possin had 5 aces and 8 assists, Isabella Urbina added 3 aces, 4 kills, and 3 assists, and Sienna Rosenberg had 4 assists.  The Middle School (JV) Volleyball Team (3-2) beat Divine Savior 25-14, 25-19.  Lucia Cartolano led the way with 10 aces, 3 kills, and 3 assists, and Tatiana Blasky had 5 aces and 4 assists. The Junior Varsity Volleyball Team (4-2) beat Chaminade 25-19, 25-18.  Johanna Degori had 11 service points, 3 kills, and 6 digs, Emma Zelkowitz added 4 kills, 5 assists, and 2 digs, and Simone Hart had 4 service points, 10 assists, and 3 digs. The Girls and Boys Swimming results against Ransom Everglades will be in Thursday’s update.  The Varsity Volleyball Team (3-7) lost to Chaminade 25-6, 25-18, 25-10.  Rianna Washington led the way with 6 blocks and 3 kills, Francesca Malo added 13 receptions and 13 digs, and Brianna Lewin had 8 receptions, 7 digs, and 4 service points. 
     
    Today……the Boys and Girls Cross Country Teams participate in the John I. Leonard Invitational at 4:30/5pm, and the Golf Team hosts Sagemont at 3pm (Miami Shores Country Club). 
    Read More
  • Tuesday, September 11, 2018:

    On Friday…..The Middle School (Varsity) Volleyball Team (8-0) participated in the Florida Christian Invitational on Friday and Saturday.  On Friday….the girls beat Ransom Everglades (JV) 25-12, 25-15, and Gulliver 27-25, 25-14.  In the Ransom game, Sierra Rosenberg and Isabella Possin each had 5 assists, Isabella Urbina added 3 aces, and Isabella Brod and Hailey Asseus each had 3 kills. Against Gulliver, Tiana Tolles led the way with 5 aces and 3 kills, Isabella Possin had 7 assists and 3 digs, Isabella Brod added 4 kills and 4 digs, and Sierra Rosenberg had 4 assists and 3 digs.  The Varsity Volleyball Team (3-6) participated in Chaminade Invitational.  The Girls lost to Ransom Everglades 25-13, 25-14, lost to Cypress Bay 25-13, 25-10, and lost to Doral Academy 25-20, 8-25, 7-15.  Against Ransom, Eva Sirlin had 6 service points, 5 receptions, and 4 digs, Rianna Washington added 2 kills, and Jia Garcia added 5 assists.  Against Cypress Bay, Carolina Ortegon led the way with 4 kills, and Eva Sirlin had 4 receptions and 2 service points.  In the Doral match, Taylor Lynott had 10 receptions, 7 digs, 5 kills, and 2 service points, Francesca Malo added 12 receptions and 4 digs, and Ashley Michilin had 8 assists, 5 digs, and 2 kills. 
     
    On Saturday…..The Middle School (Varsity) Volleyball Team won the Florida Christian Invitational by beating Carrollton in the semifinals 26-24, 25-10, and Ransom Everglades in the championship game 25-23, 25-17. In the Carrollton match, Isabella Brod led the way with 4 aces, 3 kills, and 4 digs, Isabella Possin had 3 aces, 7 assists, and 6 digs, Isabella Urbina added 5 aces, Sierra Rosenberg had 7 assists, and Sophia Arcila  had 13 digs.  In the championship game, Sophia Arcila had 15 digs and 2 aces, Ella Green had 3 aces, 2 kills, and 7 digs, Isabella Brod added 3 aces, 2 kills, and 5 assists, and Tiana Tolles had 4 kills, 8 digs, and 2 aces.  The Girls Volleyball Team beat Carrollton 25-21, 25-13, but lost to West Broward 25-15, 25-18.  In the West Broward match, Ashley Michelin led the way with 7 assists, 5 digs, and 4 service points, Brianna Lewin added 8 receptions, 5 digs, 3 kills, and 2 service points, and Rianna Washington had 4 kills and 3 blocks.  Against Carrollton, Carolina Ortegon had 8 kills and 3 blocks, Rianna Washington added 7 blocks and 4 kills, Ashley Michelin had 13 assists, 6 digs, and 4 service points, and Francesca Malo had 10 receptions, 7 digs, and 8 service points.  The Girls and Boys Middle School Swim Teams hosted the Spartan Invitational.  Results will be in Wednesday’s update.
     
    In Today’s Events….The Girls and Boys Varsity Swim Teams host Ransom Everglades at 5:30pm, the Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to Chaminade at 4:30/6pm, and the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams host Divine Savior at 4/5pm. 
     
    Walk the Walk…….Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK……The largest all school community service.
    To Register, click here and to Sponsor  here .  Sponsor Deadline is Friday, 9/28.100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center
     
     
    Read More
  • Friday, September 7, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events….The Boys and Girls Cross Country Teams participated in  the King of the Hill Invitational at Tropical Park. The Girls Varsity team finished 10th of 25 teams and were led by Lauren McGaffic (13th), Rachel Hodes (PR of 23:09), Cristina Hernandez, Estella Dunham, 6th grader Bella Smilowitz, Briana Espinosa, and Isabella Allen.  The JV Girls team finished in 7th place and were led by Scarlet Richards, Mary Hanson, 6th grader Mallory McDonald, 6th grader Maya Bassan, and Maria Silva. The Boys Varsity Cross Country team finished 24th and were led by 6th grader Carter McGaffic, Lucas Crespo, Andrew Weaver, Cru Givens, Davis Lubetsky, Josef Frankel and Ryder Rosenberg.   The JV Boys finished 16th and were led by Patrick Lovelace, 6th grader Julian Mellado, Tyler Sastre, Ethan Babil, and 6th grader Shiwon Kang.
     
    In Today’s Action……The Middle School (Varsity) Volleyball Team participates in the Florida Christian Invitational at 5:45pm, and the Varsity Volleyball Team travels to Archbishop McCarthy to participate in the Chaminade Invitational at 3:30pm.
     
    On Saturday, the Middle School (Varsity) Volleyball Team participates in the Florida Christian Invitational, and the Varsity Volleyball Team participates in the Chaminade Invitational, the Girls and Boys Middle School Swim Teams (Livestreamed Event) host the Spartan Invitational at 10am, the Boys and Girls Cross Country Teams have their community service project at Feeding South Florida starting at 10am, and the Shores Spartan Football program hosts games at 9am/11am/1pm.  
    Read More
  • Thursday, September 6, 2018:

    Late Tuesday…..The Girls Varsity Swim Team (1-1) lost to Gulliver 204-73, and the Boys Varsity Swim Team (1-1) lost 206-67. 
    The Spartans were led by
    Women’s 200 Medley Relay – 3rd place
    Sabrina Morata, Sofia Guarini, Madison Castro, Logan Sennett
     
    Men’s 200 Medley Relay – 2nd place
    Ilan Zenatti, Dylan Smiley, Jack Rodriguez, Zach Charalambides
     
    Women’s 200 Free Relay – 3rd place
    Gabriella Marchesani, Madison Castro, Isabella Stripling, Chloe Cartledge
     
    Men’s 200 Free Relay – 3rd place
    Dylan Smiley, Ilan Zenati, Jackson Jimenez, Zach Charalambides
     
    Dylan Smiley (8th) – 50 Free & 100 4th place
    Isabella Stripling (11th) – 100 Free 4th place
    Rhi Reig (12th) – 500 Free 4th place
     
    In Wednesday’s Athletic Action……The Boys Golf Team (4-0) beat Sagemont 155-161.  Griffin Steutel and Matt Yamin each led the way with a 36, Quinn Walker shot a 41, and Sabrina Cabarcos added a 44.   The Girls Middle School Swim Team (2-0) beat Riviera Prep 48-20, and the Boys Middle School Swim Team (1-1) lost to Riviera Prep 51-17. 
     
    The Spartans were led by
    Girls 200 Medley Relay – 1st place
    Hannah Webb, Contessa Sharp, Sydney Lydecker, Sabrina Valdivia
     
    Hannah Webb (6th) – 100 IM 1st Place / 100 Free 1st Place
    Sydney Lydecker (7th) – 50 Free 1st Place / 50 Fly 1st Place
    Sabrina Valdivia (7th) – 50 Back 1st Place
    Harry Florin (7th) – 50 Fly 2nd Place
    Felipe Blaya (8th) – 100 Free 2nd Place
     
    In Today’s Events …..the Boys and Girls Cross Country Teams participate in the King of the Hill Invitational at 3:45 (Girls JV)/4:25 (Boys JV)/5 (Girls Varsity)/5:35pm (Boys Varsity) at Tropical Park. 
     
    Read More
  • Wednesday, September 5, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Action…..The Junior Varsity Volleyball Team (3-2) beat Palmer-Trinity 25-20, 25-10. Simone Hart led the way with 5 service points, 5 aces, and 9 assists, and Johanna DeGori added 2 aces, 3 kills, and 3 digs.   The Middle School (Varsity) Volleyball Team (4-0) beat Palmer-Trinity 25-11, 25-8.  Isabella Brod led the way with 12 aces, 6 kills, and 5 digs, Tiana Tolles had 5 aces, 4 kills, and 4 digs, Sienna Rosenberg added 6 assists and 3 aces, and Isabella Possin had 5 assists and 3 digs.  The Middle School (JV) Volleyball Team (2-2) beat Palmer-Trinity 25-11, 25-23.  Lucia Cartolano led the way with 13 aces and 3 digs, Chiara Moura and Tatiana Blasky each had 4 aces, and Ella Gilderman added 3 digs.  The Varsity Volleyball Team (2-2) lost to Palmer-Trinity 25-22, 20-25, 25-27, 10-25.  Sasha Vaygensburg led the way with 6 kills and 5 blocks, Maddy Sukhdeo had 29 receptions, 16 digs, and 3 service points, Jia Garcia added 19 assists, 5 digs, and 3 service points, and Taylor Lynott had 16 service receptions, 10 service points, 3 aces, 9 digs, and 4 kills. 
     
    Today…..The Golf Team travels to Sagemont at 3:15pm, and the Boys and Girls Middle School Swim Teams travel to Riviera Prep at 4pm. 
    On Thursday…..the Boys and Girls Cross Country Teams participate in the King of the Hill Invitational at 3:45 (Girls JV)/4:25 (Boys JV)/5 (Girls Varsity)/5:35pm (Boys Varsity) at Tropical Park. 
     
    MCDS Walk the Walk…..Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK…….The largest all school community service.
    To Register, click here and to Sponsor  here .  Sponsor Deadline is Friday, 9/28.
    100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center
    Read More
  • Monday, September 4, 2018:

    In Friday’s Athletic Events…..The Middle School (Varsity) Volleyball Team (3-0) beat Ransom Everglades in an exciting 3-set match 20-25, 25-20, 15-11. Isabella Urbina led the way with 7 aces, 4 kills, and 4 digs, Isabella Brod had 6 kills and 11 digs, Natalia Pantin Escudero added 4 blocks, 5 kills, and 5 digs, and Isabella Possin had 8 assists and 5 digs.  The Junior Varsity Volleyball Team (2-2) beat Hialeah Educational Academy 25-21, 25-17.  Emma Zelkowitz led the way with 5 service points, 3 aces, and 3 kills, Simone Hart had 5 service points and 4 assists, and Morgan Loeb added 4 points and 4 kills.  The Varsity Volleyball Team (2-1) beat Hialeah Educational Academy 25-10, 30-28, 25-19.  Jia Garcia led the way with 10 service points, 2 aces, 7 receptions, and 2 digs, Carolina Ortegon had 8 kills, 5 service points, and 2 digs, Ashley Michelin added 19 assists and 7 service points, and Rianna Washington had 3 kills. The Middle School (JV) Volleyball Team (1-2) lost to Ransom Everglades 25-9, 25-7.  Lucia Cartolano led the way with 4 aces and 4 digs, Chiara Moura had 3 kills, and Bianca Malatesta added 2 aces, 2 digs, and 2 assists. 
    In Today’s Action…..The Boys and Girls Varsity Swim Teams host Gulliver at 5:30pm, and the Girls Middle School (JV/Varsity), Junior Varsity, and Varsity Volleyball Teams host Palmer-Trinity at 4/5/6/7:30pm (Livestreamed Events). 
     
    On Wednesday…..The Golf Team travels to Sagemont at 3:15pm, and the Boys and Girls Middle School Swim Teams travel to Riviera Prep at 4pm. 
     
    MCDS Walk the Walk…..Please join us on Saturday, October 20th for our MCDS WALK THE WALK…….The largest all school community service.
    To Register, click here and to Sponsor  here .  Sponsor Deadline is Friday, 9/28.
    100% of the proceeds benefit The Heidi Hewes Chapter of The University of Miami Woman’s Cancer Association & The Sylvester Comprehensive Cancer Center
     
     
    Read More
  • August

    Friday, August 31, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action….The Girls and Boys Cross Country Team hosted their first meet of the season at Greynolds Park.  The Girls (7-0) finished 1st of 8 teams and the Boys (4-3) finished 4th of 8 teams.  Lauren McGaffic won the girls race with a time of 21:34.  She was followed by Briana Espinosa (4th) , Cristina Hernandez (6th), Estella Dunham (10th), Isabella Allen (11th), Ebba Larnholt (13th), and Klara Meyers (14th). The boys were led by 6th grader Carter McGaffic (13th place), Lucas Crespo (18th) , Andrew Weaver (20th), Cru Givens (23rd) Josh LeHockey (24th),  Davis Lubetsky (28th) and Ryder Rosenberg (29th).  The Middle School (Varsity) Volleyball Team (2-0) beat Carrollton 22-25, 25-17, 21-19.  Tiana Tolles led the way with 4 aces, 4 kills, and 9 digs, Bella Brod had 3 aces, 3 kills, and 5 digs, and Mia Finvarb added 3 kills and 2 digs.  The Boys Golf Team (3-0) beat Hillel 154-192.  TJ Mack led the way with a 35, Griffin Steutel shot a 37, and Sam Netkin and Jaden Russell each added a 41.  The Varsity Volleyball Team (1-1) lost to Carrollton 25-23, 23-25, 18-25, 25-13, 11-15.  Rianna Washington led the way with 11 kills and 10 blocks, Jia Garcia had 6 receptions and 6 digs, Carolina Ortegon added 11 kills, 5 blocks, and 4 service points, and Ashley Michelin had 18 points, 10 service points, 6 digs, and 2 kills.  The Junior Varsity Volleyball Team (1-2) lost to Carrollton 21-15, 26-24, 12-15.  Johanna DeGori led the way with 7 points and 9 digs, Simone Hart had 9 assists and 9 digs, and Morgan Loeb added 4 kills and 11 digs.  The Middle School (JV) Volleyball Team (1-1) lost to Carrollton 25-13, 25-12.  Chaira Moura had 4 kills and 2 aces, and Bianca Malatesta added 5 assists.  The Varsity and Middle School Swim Teams opened up the 2019 season by sweeping Westminster Christian. The Spartans won 26 of 38 events. 
    The Spartans were led by
     
    Varsity
    Zach Charalambides – 4 Event Winner - 200 Free, 500 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay
    Ricky Stamatis – 4 Event winner - 200 Medley Relay, 100 Fly, 100 Back, 200 Free Relay
    Madison Castro – 3 Event Winner - 200 Medley Relay, 200 IM, 200 Free Relay
    Gabriella Marchesani – 2 Event winner - 200 Medley Relay, 100 Fly
    Isabella Stripling – 2 Event Winner - 50 Free, 200 Free Relay
     
    Middle School
    Hanna Webb – 3 event winner - 200 Medley Relay, 200 Free Relay, 50 Backstroke
    Felipe Blaya – 4 event winner- 200 Free Relay, 100 IM, 50 Breast, 200 Medley Relay
    Alex Mandel – 3 event winner - 200 Medley Relay, 50 Fly, 200 Free Relay
    Sydney Lydecker 3 event winner – 200 Medley Relay, 50 Fly, 200 Free Relay
     
    Today….. ….The Girls Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams host Ransom Everglades at 4/5pm, and the Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to Hialeah Educational Academy at 6/7:30pm.
     
    Read More
  • Thursday, August 31, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action….The Golf Team (2-0) beat LaSalle 157-200. Griffin Steutel led the way with a 35, Jaden Russell added a 36, and Sam Netkin and Torrence Mack each shot a 43. 
     
    In Today’s Athletic Events……The Girls and Boys Cross Country Teams host a meet at Greynolds Park at 4pm, the Girls and Boys Middle School and Varsity Swim Teams host Westminster Christian at 5pm (Livestreamed event), the Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams travel to Carrollton at 3:30/4:30pm, the Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to Carrollton at 6/7:30pm, and the Golf Team travels to Hillel (Turnberry Country Club) at 3pm. 
     
    On Friday….The Girls Middle School (JV and Varsity) Volleyball Teams host Ransom Everglades at 4/5pm, and the Junior Varsity and Varsity Volleyball Teams travel to Hialeah Educational Academy at 6/7:30pm. 
    Read More
  • Thursday, August 29, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events…….The Middle School (Varsity) Volleyball Team (1-0) beat Westminster Christian in their season opener 25-19, 25-19.  Bella Brod led the way with 4 kills, 3 aces, and 4 digs, Sienna Rosenberg added 8 assists and a block, and Sophia Arcila had 6 digs.  The Middle School (JV) Volleyball Team (1-0) beat Westminster Christian 25-8, 25-13.  Lucia Cartolano led the way with 8 aces, Alecia Rodriguez had 3 aces, and Bianca Malatesta played well.  The Girls Junior Varsity Volleyball Team (1-1) lost to Westminster Christian 13-25, 25-14, 14-16.  Johanna DeGori led the way with 10 service points, 5 kills, and 6 digs, Simone Hart had 8 service points, 14 assists, and 3 digs, and Morgan Loeb added 5 kills and 6 digs.  The Boys Golf Team shot a 331 in the Westminster Christian Invitational at Melreese Country Club.  Griffin Steutel finished in 2nd place with a 70 and Jaden Russell shot an 83. 
     
    In Today’s Action…….The Boys Golf Team hosts LaSalle at the Miami Shores Country Club at 3pm. 
     
    Read More
  • Tuesday, August 28, 2018:

    There were no athletic events schedule for Monday.
    In Today’s action……the Boys Golf Team participates in the Westminster Christian Invitational all day at Melreese Country Club, the Middle School (JV), Middle School (Varsity), and Junior Varsity Volleyball Teams host Westminster Christian in our first home games of the season at 4/5/6pm.
    On Wednesday……the Golf Team hosts LaSalle at 3pm at the Miami Shores Country Club. 
    Spartan Hall of Fame- The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class..  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 
    My Spartan Locker- Please visit our Spartan (on-line) store at https://www.spiritshop.com/school/florida/miami/miami-country-day-school. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  Our Athletic Department will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
    Read More
  • Thursday, August 24, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action……The Varsity Volleyball Team (1-0) beat North Broward Prep in their regular-season opener 25-13, 20-25, 25-17, 25-21.  Rianna Washingon led the way with 11 kills and 4 blocks, Francesca Malo had 11 service points, 4 aces, 9 digs, and 2 assists, and Ashley Michelin had 17 assists, 9 service points, 4 aces, and 5 digs.  The Boys Golf Team (1-0) beat Westminster Christian 160-169.  Griffin Steutel led the way with a 38, Jaden Russell shot a 39, and Torrence Mack added a 41.  The Junior Varsity Volleyball Team (1-0) beat North Broward Prep 25-14, 25-19.  Emma Zelkowitz let the way with 4 aces and 7 assists, Simone Hart added 3 aces and 6 assists, and Morgan Loeb had 2 aces and 5 kills. 
     
    Spartan Hall of Fame- The Miami Country Day School Alumni Association established the Spartan Athletic Hall of Fame to honor those individuals who have achieved a high level of success during their careers as student-athletes, coaches or through other significant accomplishments to the Miami Country Day School athletic program. Its purpose is to perpetuate the memory of those who have brought distinction, honor and excellence to Miami Country Day School.  Please click here https://www.miamicountryday.org/page/programs/athletics/spartan-hall-of-fame# to learn more about Spartan Hall of Fame members and the current nominated class..  If you are interested in making a nomination for the Hall of Fame Class of 2019, please contact Chuck Sennett, Athletic Director, at sennettc@miamicountryday.org. The deadline for nominations in Monday, February 1, 2019. 
     
    There are no athletic meets, matches, or games scheduled for today, Saturday, or Monday. 
     
    Have a great weekend!
    Read More
  • Monday, August 20, 2018:

    In Friday’s Athletic Action……The Varsity Volleyball Team participated in the Florida Christian pre-season classic. The girls lost to Carrollton 25-14, 25-21, and lost to Palmer-Trinity 25-21, 25-19. Sophia Rosenberg led the way with 7 kills, Francesca Malo had 5 digs, and Ashley Michelin added 13 assists.
     
    There are no athletic games, matches, or meets scheduled for today or Tuesday.
     
    My Spartan Locker- Please visit our Spartan (on-line) store. There are a variety of products available, and we will continually be adding new items throughout the year.  Our Athletic Department will receive 12% commission on all sales.  Our store is conveniently located on our athletic webpage.

    MCDS Athletic Facebook page – We will be updating our MCDS Athletic Facebook page each day throughout the year.  It will include daily updates, current pictures, and information about special events.  If you are a “Facebook user” please like us at “MCDS Athletics.” 
     
    Below is an update on each Fall team.
    Girls Varsity and Junior Varsity Volleyball – Tryouts are complete and rosters are set for the 2018 season. The Varsity team competes in the Florida Christian pre-season tournament on Friday, August 17th at 5/7pm. The regular season kicks off on August 23rd at North Broward Prep at 4/5:30pm.
     
    Girls Middle School Volleyball
    Tryouts began on August 6.  Teams will be announced on Friday, August 24th. Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org, Mrs. Valerie Martinez at martinezv@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys and Girls Cross Country
    Practice began on July 30.  The last day to join the cross country team is Friday, August 24th. Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Varsity Football
    Practice began on August 13.  The last day to join the football team is Friday, August 24th. Please contact Mr. Chris Polite at politec@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys and Girls Varsity Golf
    Tryouts began on August 6 at the Miami Shores Country Club.  Please contact Mr. Bryan Parizo at parizob@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys and Girls Swimming
    Practice began on August 14.  The last day to join the swim team is Friday, August 24th. Please contact Mr. Eric Scheingoltz at scheingoltze@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
    Read More
  • Friday, August 17, 2018:

    In Today's Athletic Activities......The Varsity Volleyball Team travels to Florida Christian in a pre-season tournament at 5/7pm.
     
    On Saturday....the Shores Spartans Youth Football Team hosts the South Miami Grey Ghosts at 9am/11am/1pm/3pm.
     
    Have a great weekend!
    Read More
  • May

    Wednesday, May 30, 2018:

    Fall Sports
    Please see each Fall sport listed below for practice start dates and coaching information.  All game and practice schedules will be posted on the Miami Country Day School athletic website at www.miamicountryday.org. Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org.
     
    Boys and Girls Cross Country
    Varsity Cross Country is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Monday, July 30.  Please contact Mr. Chris Hayes at hayesc@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Varsity Football
    Varsity Football is for student-athletes in grades 9-12.  Practice will begin on Monday, August 13.  Please contact Mr. Chris Polite at politec@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys and Girls Varsity Golf
    Varsity Golf is for student-athletes in grades 6-12.  Tryouts will begin on Monday, August 6 at the Miami Shores Country Club.  Please contact Mr. Bryan Parizo at parizob@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Boys and Girls Swimming
    Varsity Swimming is for student-athletes in grades 6-12.  Practice will begin on Tuesday, August 14.  Please contact Mr. Eric Scheingoltz at scheingoltze@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Girls Middle School Volleyball
    Middle School Volleyball is for student-athletes in grades 6-8.  Tryouts will begin on Monday, August 6.  Please contact Mr. Ochiel Swaby at swabyo@miamicountryday.org Mrs. Valerie Martinez at martinezv@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Girls Junior Varsity Volleyball
    Junior Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 8-10.  Tryouts will begin on Monday, July 30.  Please contact Jose Padilla at padillaj@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
     
    Girls Varsity Volleyball
    Varsity Volleyball is for student-athletes in grades 9-12.  Tryouts will begin on Monday, July 30.  Please contact Mr. Eric Rivera at riverae@miamicountryday.org or the athletic office at x250 for more information.
    Read More
  • Wednesday, May 2, 2018:

    Congratulations to the Boys Varsity Tennis Team.  They beat The Benjamin School in the State quarterfinals in Altamonte Springs.  Louis Siegler, Milan Bass, Evan Meiselman, Morgan Weisberg, and Harrison Breslow all won their singles matches, and Louis and Milan, and Morgan and Evan won their doubles matches. 
     
    In Other news……The Varsity Baseball Team (11-11) lost to Calvary Christian in the District quarterfinals 16-1.  Kian Andersen homered in his final Spartan at bat.  Allexii Bassette competed in the individuals singles division in the FHSAA Tennis championships and Gabby Martinez and Allexii competed in the doubles division.  The Boys Varsity Tennis Team lost in the State semi-finals to the eventual State champion Out-of-Door Academy 5-0. 
     
    Attention Spring Athletes and Families!  Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 9th, in the J. Calvin Rose Athletic Center.  A light supper will be served at 6pm, slide show at 6:30pm, with our ceremony beginning at 6:45pm.  Please plan to attend!

    Attention Spring Athletes and Families!  Our Spring Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, May 9, in the J. Calvin Rose Athletic Center.  A light supper will be served at 6pm, slide show at 6:30pm, with our ceremony beginning at 6:45pm.  Please plan to attend!
    Read More
  • April

    Wednesday, April 25, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Action……Congratulations to the Boys Varsity Tennis Team.  They have advanced to the Regional finals by beating Westminster Christian 5-0.  Louis Siegler, Evan Meiselman, Morgan Weisberg, Harrison Breslow, and Jackson Halliwell all won their singles matches.  The boys travel to Crandon Park to play Ransom Everglades in Regional Finals on Thursday at 3pm.  The Girls Varsity Tennis Team lost to Ransom Everglades in the Regional semi-finals 4-2.   Allexii Bassette and Gabriela Martinez each won their singles matches.  The Varsity Baseball Team (11-10) lost to Palmer-Trinity in the South Florida Baseball Conference semi-finals 3-2.  Austin Pollak was 2 for 4 with a run scored, Kian Andersen went 1 for 2 with a run scored, Myles Berlowitz and Lee Iaslovits each drove in a run, and Griffin Steutel threw 3 scoreless innings. 
    Read More
  • Week of April 13 - April 19, 2018:

    Upper School Female Athlete of the Week
    Allexii Bassette – Tennis
    Allexii won the individual singles District Championship, and partnered with Gabriela Martinez to win the doubles championship.  She has qualified to participate in both at the State Tournament. 
     
    Upper School Male Athlete of the Week
    Luis Siegler – Tennis
    Louis won the individual singles District Championship, and partnered with Milan Bass to win the doubles championship.  He has qualified to participate in both at the State Tournament. 
     
    Middle School Female Athlete of the Week
    Gabriela Martinez – Tennis
    Gabriela won the District championship in doubles, along with Allexii Bassette, and has qualified for the State Tournament. 
     
    Middle School Male Athlete of the Week
    Jake Wyka – Baseball
    Jake had 4 hits and threw out 3 potential base-stealers in a doubleheader against marathon. 
    Read More
  • Tuesday, April 24, 2018:

    In Friday’s Athletic Events….The Varsity Baseball Team (10-9) lost to Palmer-Trinity 9-4.  Austin Pollak was 3 for 4 with a run scored, Connor Goodman was 2 for 3 with a run scored, Myles Berlowitz had 2 hits and drove in a run, and Kian Andersen hit a three-run homerun. 
     
     
    In Monday’s Athletic Action……The Varsity Baseball Team (11-9) beat Doctors Charter in the South Florida Baseball Conference quarterfinals 14-1.  Lukas Peterson threw 3 strong innings for his first varsity win, Kian Andersen was 3 for 4 with 2 runs scored, Myles Berlowitz was 3 for 4, Connor Goodman was 2 for 2 with 2 runs scored, Austin Pollak scored 3 runs, and Andre Rodrigues hit a homerun. 
     
    Today, the Girls Varsity Tennis Team hosts Ransom Everglades in the Regional semi-finals at 3pm, the Boys Varsity Tennis Team hosts Westminster Christian in the Regional semi-finals at 3pm, and the Varsity Baseball Team hosts Palmer-Trinity in the South Florida Baseball Conference semi-finals at 4pm. 

     
    Read More
  • Wednesday, April 18, 2018:

    In Today’s Action….Congratulations to the Boys Varsity Tennis Team, as they won their 21st consecutive District Championship.  Louis Siegler, Milan Bass, Evan Meiselman, Morgan Weisberg, and Harrison Breslow won their singles matches, and Louis and Milan, Evan and Morgan won their doubles matches.  The boys will host the Regional Semi-finals at the Arthur Snyder Tennis Center next Tuesday at 3pm.  Congratulations to the Girls Varsity Tennis Team, as they won their 6th consecutive District Championship.  Allexii Bassette, Gabriella Martinez, Lolita Bell, Danielle Bernstein, and Alicia Rodriguez won their singles matches, and Allexii and Gabby, Lolita and Danielle won their doubles matches.  The girls host the Regional Semi-finals next Tuesday at Arthur Snyder Tennis Center at 3pm.  The Varsity Baseball Team (10-7) came from behind to beat Miami-Jackson High School 3-2.  Kenny Byers threw the complete game for the win, Connor Goodman had 2 hits, and Austin Pollak hit a 3-run homerun in the bottom of the 6th inning to give the Spartans the lead. 
     
    Today…..The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Districts all day (schedule below), the Varsity Softball Team hosts LaSalle in the South Florida Softball Conference Semi-finals at 3:30pm, and the Varsity Baseball Team hosts Dr. Michael Krop in their annual ‘Senior Game” at 7pm. 
     
    10am: Girls Semifinals – Hialeah vs. Miami Beach
    11:30am: Girls Semifinals – Mast Academy vs. Miami Country Day School
    1pm: Boys Semifinals – Hialeah vs. Miami Country Day
    2:30pm: Boys Semifinals – Miami Beach vs. Mast Academy
    4pm: Girls District Championship game
    5:30pm: Boys District Championship game
    Read More
  • Tuesday, April 17, 2018:

    Over the weekend……The Girls (8-16) and Boys (12-13) Varsity Water Polo Team (8-16) participated in the Ransom Everglades Invitational.  The girls beat Venice 18-8, but lost to Gulliver 17-3, Ransom 16-2, and Winter Park 16-0.  Chloe Cartledge led the way with 7 goals, 2 assists, and 6 steals, Sophia Guarini made 39 saves, Sofia Dieppa added 4 goals, 4 assists, and 2 steals, Patrizia Puppin had 2 goals, an assist, and 3 steals, Rhiannen Reig added 2 goals, 2 assists, and 6 steals, Sofia Paredes and Zeina Bazzi each scored, and Isabella Stripling had 2 assists and 4 steals.  The Boys lost to Westminster Academy 15-13, Gulliver 17-7, Ransom 12-2, and Orange Park 11-3.  Riccardo Di Giuseppe led the way with 88 saves, Sebastian Rodriguez-Fermin had 7 goals, Zachary Smith added 4 goals and 2 assists, Romeo Curcio had 3 goals, 3 assists, and 4 steals, Arie Sternberg had 3 goals, 2 assists, and 3 steals, Juan Marin Caro added 4 goals and an assist, Eric Bernsetin had 4 goals, and Ricardo Stamatis added a goal. 
     
    On Monday……The Varsity Lacrosse Team (6-10) lost to Belen in the District Semi-finals 17-1.  Zachary Hart scored the Spartan’s lone goal.
     
    In Today’s Action….The Varsity Baseball Team hosts Miami-Jackson High at 6pm, and the Girls and Boys Varsity Tennis Teams participate in Districts (all day) at Arthur Snyder Tennis Center. 
     
    On Wednesday…..The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Districts all day (schedule below), the Varsity Softball Team hosts LaSalle in the South Florida Softball Conference Semi-finals at 3:30pm, and the Varsity Baseball Team hosts Dr. Michael Krop in their annual ‘Senior Game” at 7pm. 
     
    10am: Girls Semifinals – Hialeah vs. Miami Beach
    11:30am: Girls Semifinals – Mast Academy vs. Miami Country Day School
    1pm: Boys Semifinals – Hialeah vs. Miami Country Day
    2:30pm: Boys Semifinals – Miami Beach vs. Mast Academy
    4pm: Girls District Championship game
    5:30pm: Boys District Championship game
     
    Read More
  • Monday, April 16, 2018:

    Late Thursday…..The Boys Varsity Water Polo Team (12-9) beat Columbus 15-9.  Riccardo Di Giuseppe led the way with 23 saves, Zachary Smith added 4 goals and an assist, Eric Bernstein had 3 goals and 3 steals, Juan Martin Caro had 2 goals, 3 assists, and 3 steals, Zach Charalambides, Sebastian Rodriguez-Fermin, Arie Sternberg, Ricardo Stamatis, Romeo Curcio, and Jake Grossman all scored.   
     
    In Friday’s Athletic Action…….The Varsity Lacrosse Team (6-9) beat Palmer-Trinity 18-0.  Noah Markofsky led the way with 4 goals and 2 assists, Alex Sayfie had 2 goals and 2 assists, Zachary Hart added 2 goals and an assist, John Sayfie scored 2 goals, Richie Lovelace, Romain Vinois, and David Burger each had a goal and an assist, Noah Florin added a goal and 2 assists, Noah Reines had a goal and 4 assists, Matthew Hanson, James Dunbar, and Danny Strouse all scored, and Josh LeHockey played well. The Boys Middle School Tennis Team finished 3rd in the South Florida Middle School Conference Championships.  Max Castanon advanced to the semifinals in #1 singles, Efe Deniz was runner-up in #4 singles, Luca Donayre was runner-up in #5 singles, and max and Lucas Chemla were runner-up in doubles.  The Varsity Baseball Team (9-7) lost to Coral Shores 6-3.  Austin Pollak doubled and scored 2 runs, and Zac Wyka, Kian Andersen, and Myles Berlowitz all drove in a run. 
     
    On Saturday…..The Middle School (Varsity) Lacrosse Team (4-6-1) beat Palmer-Trinity in the South Florida Middle School Conference play-in game 4-2.  Daniel Estupinan and Tyler Walsh each scored 2 goals, James Brill and James Deering added assists, and Jose Garcia, JP Lopez, and Pedro Rusconi all played well.  They lost to Gulliver in the Semifinals 9-3.  Daniel Estupinan had a goal and an assist, Austin Eismont and Milan Luciano each scored, James Brill added an assist, and Rainen O’Kurley and Julian Chariff each played well.  Congratulations to Tyler Walsh and Noah Gaudet, who were each named to the All-Conference Team.  The Middle School Baseball Team (3-12) lost to Marathon 14-4 and 16-9.  Jake Wyka led the way with 4 hits and threw our 3 base-runners attempting to steal, Timmy Houser added 3 hits and 2 RBI, Dario Martin added 2 hits, Nate Giovannucci had a hit and drove in a run, and Avi Murphy, Yoav Haiat, and Tanner Sennett all singled.  The Water Polo results will be in Tuesday’s update.
     
    In Today’s Events……The Girls and Boys Varsity Tennis Teams participate in Districts all day at Arthur Snyder Tennis Center, and the Varsity Lacrosse Team hosts Belen in the District Semifinals at 7:30pm.
    Read More
  • Friday, April 13, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events……The Boys Varsity Tennis Team (7-4) beat Chaminade in the regular season finale 5-2.  Jackson Halliwell, Jared Resnick, and Vlad Gataullin all won their singles matches, and Jackson and Jared won their doubles match. The Girls Varsity Tennis Team (7-5) beat Chaminade 7-0.  Allexii Bassette, Lolita Bell, Danielle Bernstein, Alicia Rodriguez, and Stella Nixdorf all won their singles matches, and Lolita and Danielle, Alicia and Stella won their doubles matches.  The Middle School Baseball Team (3-9) beat Cushman 3-2. Elias Muniz Rodriguez singled home a run, Tanner Sennett singled and scored, and Timmy Houser recorded the complete game win.  The Varsity Baseball Team (9-6) lost to Calvary Christian 10-0.  The Girls Middle School Tennis Team finished 4th in the South Florida Middle School Conference Championships. Lucia Burton finished 2nd in #1 singles, and Scout Hudson finished 2nd in #3 singles. The Boys Varsity Water Polo Team (12-9) beat Columbus 12-8.  Results will be in Monday’s update.
     
    Today….The Boys Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships beginning at 8:30am, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Ransom Invitational all day, the Varsity Baseball Team hosts Coral Shores at 6pm, and the Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 4pm. 
     
    On Saturday…. the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Ransom Invitational all day, the Middle School Baseball Team travels to Marathon for a doubleheader at 11am/1:30pm, and the Middle School (Varsity) Lacrosse Team hosts the South Florida Middle School Conference Championships at 9/10:30/12/2pm. 
     
     
    Read More
  • Thursday, April 12, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action…., the Softball Team (6-6) lost to LaSalle 20-10.  Saarah Rassif led the way with 2 doubles, 5 RBI, and scored a run, Isabella Allen singled and scored 3 runs, Michelle Yacobi singled and scored 2 runs, and Alicia Kelly scored 3 runs. 
     
    Today…..The Girls Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships beginning at 8:30am, the Middle School Baseball Team hosts Cushman (Livestreamed Event) at 4pm, the Varsity Baseball Team hosts Calvary Christian at 7pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Chaminade (David Park) at 3pm, and the Boys Varsity Water Polo Team hosts Columbus at 5pm. 
     
    On Friday….The Boys Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships beginning at 8:30am, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Ransom Invitational all day, the Varsity Baseball Team hosts Coral Shores at 6pm, and the Varsity Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 4pm. 
     
    Senior Signing Ceremony…..Congratulations to Gaby Palmisano (Villanova University, Water Polo) and Aasiya Berry (Eastern Kentucky, Basketball) on signing their official letters of Intent for the 2018-19 seasons.   
    Aasiya Berry-Eastern Kentucky University
    Aasiya Berry has been the center on the Girls’ Basketball team for the past three years.  She has been a part of three state championships and one Dick’s National Championship.  This past season she averaged 10 points and 8 rebounds a game.  She has been selected first team all-county by the Miami Herald the past two years, and it’s a credit to her hard work and dedication. 
     
    Gaby Palmisano-Villanova University
    Gaby Palmisano has been on the Varsity Water Polo team since eighth grade.  She helped guide the team to two district runner up finishes in 2015 and 2016 and also earned team MVP honors those two seasons.  The Miami Herald selected her third team all-county in 2016 and 2017.  In addition to water polo she has been a three sport athlete, winning a district championship in golf in 2015 and a runner-up finish on the swim team in 2017.  Gaby has dedicated so much time in the pool throughout her career at Country Day and we wish her the best of luck as she continues her water polo career at Villanova University next year.
    Read More
  • Wednesday, April 11, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events….The Varsity Lacrosse Team (5-9) lost to Calvary Christian 11-8.  Noah Markofsky led the way with 3 goals and 2 assists, Marlon Robins had 2 goals, Jack Finvarb added a goal and an assist, Evan Mendelson and Danny Strouse each scored, Noah Reines added 2 assists, and John Sayfie and Richie Lovelace played well on defense.  The Middle School Water Polo lost to Gulliver 15-14, and Riviera Prep 15-13, in the South Florida Middle School Championships.  Kenneth Barrett led the way with 15 goals, Michael Bernstein had 5 goals, Edoardo Figari added 3 goals, Leo Niemeyer, Marco Pacheco, and Jake Grossman all scored, and Tommaso Figari made 16 saves, scored a goal, and had 5 assists.  The Junior Varsity Lacrosse Team was losing to Calvary Christian 4-2 in the 2nd quarter in their season finale, when the game was called due to inclement weather.  Kyle Garg and Mitchell Koch each scored, Joel Cohen added an assist, and Stevie Port won 3 of 5 face-offs.  The Girls Varsity Tennis Team was beating Jensen Beach 3-0, when it was cancelled due to rain.  Allexii Bassette, Gabriella Martinez, and Alicia Rodriguez all won their singles matches.  The Boys Varsity Tennis Team was beating Jensen Beach 2-1, when it was cancelled due to rain.  Louis Siegler and Morgan Breslow won their singles matches. 
     
    On Wednesday, the Softball Team hosts LaSalle in their regular season finale at 7pm. 
     
    In Thursday’s Action…..The Girls Middle School Tennis Team participates in the South Florida Middle School Championships beginning at 8:30am, the Middle School Baseball Team hosts Cushman (Livestreamed Event) at 4pm, the Varsity Baseball Team hosts Calvary Christian at 7pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Chaminade (David Park) at 3pm, and the Boys Varsity Water Polo Team hosts Columbus at 5pm. 
    Read More
  • Tuesday, April 10, 2018:

    Late Thursday…….The Boys Varsity Water Polo Team (10-6) lost to Mast Academy in overtime 8-7.  Sebastian Rodriguez led the way with 3 goals and a steal, Romeo Curcio had 2 goals, an assist, and a steal, Juan Martin Caro added a goal, 2 assists, and 2 steals, Arie Sternberg had a goal, assist, and 2 steals, and Riccardo Di Giuseppe made 6 saves.  The Girls Varsity Water Polo Team (5-11) lost to Mast Academy 13-2.  Chloe Cartledge and Tyler Knohl each scored, and Gaby Palmisano made 10 saves.
     
    In Monday’s Athletic Events….The Varsity Lacrosse Team (5-8) beat Martin County High School 5-4.  Noah Markofsky led the way with 2 goals, Noah Reines, Carlos Ortega, and Zach Hart each scored, Danny Strouse added an assist, and David Burger, Noah Florin, and Alex Sayfie all played well.
     
    Today….The Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Jensen Beach at 3:15pm, the Middle School Water Polo Team participates in the South Florida Middle School Conference Championships at Ransom Everglades at 3pm, and the Junior Varsity and Varsity Lacrosse Teams host Calvary Christian at 4/6pm (Livestreamed Event).
     
    On Wednesday, the Softball Team hosts LaSalle in their regular season finale at 7pm. 


    In Friday’s Action
    …..The Softball Team (6-5) beat Palmer-Trinity on “Senior Night” 16-5.  Senior Michelle Yacobi led the way with 3 hits, scored 4 runs, drove in 4 runs, and had 7 strikeouts, Alicia Kelly and Sophia Gostfrand each had 2 hits, scored 2 runs, and drove in a run, Logan Sennett had 2 hits, scored a run, and drove in 2 runs, and Carly Rick had a hit, scored 2 runs, and drove in a run.  The Varsity Lacrosse Team (4-8) beat North Broward Prep 14-10.  Ryan Finvarb led the way with 4 goals and 5 assists, Jake Fishman had 3 goals and an assist, Evan Mendelson scored 3 goals, Danny Strouse had 2 goals and 3 assists, Marlon Robins added 2 goals and 2 assists, Jack Finvarb had an assist, and James Dunbar and John Sayfie each played well on defense.  The Varsity Baseball Team (9-5) lost to Palmer-Trinity 10-6.  Austin Pollak led the way with a homerun, singled, scored 2 runs, and drove in 2 runs, Connor Goodman was 2 for 3 with 2 runs scored, and Kian Andersen went 2 for 3, with a triple and RBI. 
     
    On Saturday….The Middle School (JV) Lacrosse Team (7-3) finished the season with a 5-3 win against Gulliver and a 5-4 win against Ransom Everglades.  In the Gulliver game, Beck Trafton and Evan Hurwitz each scored 2 goals, Andrea Pantin added a goal, Alex Mendelson had an assist, and Josh Harris and Tristan Bradley each played well.  Against Ransom, Alejandro Rodriguez and Evan Hurwitz each scored 2 goals, Ryder Rosenberg added a goal, Evan Hurwitz, Alex Mendelson, and Andrea Pantin all had assists, and Merritt Lubetsky and Rachel Hodes each played well. The Boys Varsity Water Polo Team (11-9) participated in the Saint Andrew Tournament.  They beat Sebastian River 13-3, but lost to Pompano 13-12, lost to Boca High 8-3, and lost to South Broward 11-5.   Romeo Curcio led the way with 11 goals, 5 assists, and 8 steals, Zachary Smith had 6 goals and an assist, Riccardo Di Giuseppe had 36 saves, 6 steals, and 2 assists, Richard Stamatis scored 6 goals, Zach Charalambides added 3 goals, 2 assists, and 5 steals, and Ilan Zennati and Jackson Jimenez each scored.  The Girls Varsity Water Polo Team (7-13) beat Suncoast 5-2, beat Oviedo 6-4, but lost to Boone 8-2, and lost to lake Nona 17-4.  Gaby Palmisano led the way with 21 saves, 4 goals, 9 steals, and 3 assists, Tyler Knohl and Rhiannen Rieg each had 2 goals and 2 assists, Sophia Guarini made 14 saves, Isabella Stripling added 5 goals and 4 steals, and Patrizia Puppin and Sophia Dieppa each scored. 
    Read More
  • Friday, April 6, 2018:

    Congratulations to the following basketball and soccer players.  They were honored yesterday by the Miami Herald as members of the All-County Teams
    All County 1st Team
    Koi Love – Basketball
    Maria Alvarez – Basketball
    Aasiya Berry – Basketball
    Amanda Martin – Soccer
    Danielle Geathers – Soccer
    Dre Medici - Soccer
     
    All County 2nd Team
    Sydney Shaw – Basketball
    Ava Hansen – Soccer
    Diego Oropeza – Soccer
    Khalil Winder – Soccer
    Liam Weil - Soccer
     
    All County 3rd Team
    Asha Taylor – Basketball
    Alyson Rodriguez – Soccer
    Nico Arriola – Soccer
    Remy Cross - Soccer
     
    All County Honorable Mention
    Emani Theodule – Basketball
    Evan Mendelson – Basketball
    Harrison Stier – Basketball
    Julius Delgado – Basketball
    Tristan Escalante – Basketball
    Matthew Kaye – Basketball
    Nate Outten – Basketball
    Pablo Gutierrez – Soccer
    Condrad Krasuski – Soccer
    Christopher Capote – Soccer
    Arthur Caravellas - Soccer
     
    In Thursday’s Athletic Action…..The Varsity Lacrosse Team (3-8) lost to Ransom Everglades on “Senior Night” 10-6. Ryan Finvarb led the way with 4 goals, Noah Reines had a goal and an assist, Noah Markofsky scored, Jovan Joseph and Danny Strouse each had an assist, and David Burger and Noah Florin each played well.  The Junior Varsity Lacrosse Team (2-4) lost to Ransom Everglades 11-3.  Ryan Mendelson, Kyle Garg, Josh LeHockey all scored, Remy Cross added an assist, and Paul Clifford and Ethan Mayer-Perez each played well.  The Boys Middle School Tennis Team (8-1) lost to Ransom Everglades 6-1.  Oscar Goncalves and Victor Destri won their doubles match.  The Girls Middle School Tennis Team (6-4) lost to Ransom Everglades 4-3.  Lucia Burton and Scout Hudson each won their singles matches, Lucia and Brookie Kovacs won their doubles match. The Middle School Water Polo Team (1-7) lost to Ransom Everglades 21-8.  Michael Bernstein and Kenneth Barrett each had 3 goals, Nico Dunn and Tommaso Figari each scored, and Marco Pacheco made 5 saves.  The Girls and Boys Varsity Tennis matches vs. Ransom Everglades were cancelled due to inclement weather.  The results from the Girls and Boys Varsity Water Polo matches will be included in Monday’s update.
     
    Today…..The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Saint Andrews Tournament all day, the Varsity Lacrosse Team travels to North Broward Prep at 5pm, the Varsity Softball Team hosts Palmer-Trinity their “Senior Game” at 7pm, and the Varsity Baseball Team hosts Palmer-Trinity at 4pm. 
     
    In Saturday’s Events…… The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Saint Andrews Tournament all day, and the Middle School (JV) Lacrosse Team travels to Gulliver to play Gulliver at 9am and Ransom Everglades at 10:30am. 
    Read More
  • Thursday, April 5, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action….the Varsity Baseball Team (9-4) beat Marathon 4-2.  Griffin Steutel threw the complete game, striking out 9, and allowed only 3 hits, Austin Pollak doubled home two runs and scored a run, Andre Rodrigues went 2 for 3, and Zac Wyka and Connor Goodman each scored.  The Middle School Baseball Team (2-9) lost to Marathon 14-4.  Timmy Houser doubled, and Jake Wyka, Yoav Haiat, and Tanner Sennett all added a hit.  The Girls and Boys Varsity Tennis matches against Alonzo Tracy Morning were postponed due to rain.
     
    Today…..The Varsity Lacrosse Team hosts Ransom Everglades in their senior game at 7pm, the Junior Varsity Lacrosse Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams travel to Mast Academy at 4/5pm, the Middle School Water Polo Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Ransom Everglades in their senior game at Arthur Snyder Tennis Center at 3pm, and the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to ransom Everglades (Coral Gables Country Club) at 3pm. 
     
    On Friday….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Saint Andrews Invitational all day, the Varsity Lacrosse Team travels to North Broward Prep at 5pm, the Varsity Baseball Team hosts Palmer-Trinity at 4pm, and the Varsity Softball Team hosts Palmer-Trinity in their senior game at 7pm.
    Read More
  • Wednesday, April 4, 2018:

    In Tuesday’s Athletic action……the Junior Varsity Lacrosse Team (2-3) beat Columbus in four overtimes 5-4.  Remy Cross led the way with 2 goals, including the game-winner, Mitchell Koch added 2 goals and an assist, Dylan Turk scored, Ryan Mendelson added an assist, Paul Clifford played well in net, and Zachary Babil, Sasha Carrillo, Ethan Gale, Jack Russakoff, and Nandan Aggarwal all played well.    
     
    Today….the Middle School and Varsity Baseball Teams host Marathon at 3:30/6pm, and the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host ATM at 3pm(Arthur Snyder Tennis Center). 
     
    On Thursday…..The Varsity Lacrosse Team hosts Ransom Everglades in their senior game at 7pm, the Junior Varsity Lacrosse Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams travel to Mast Academy at 4/5pm, the Middle School Water Polo Team hosts Ransom Everglades at 5pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Ransom Everglades in their senior game at Arthur Snyder Tennis Center at 3pm, and the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to ransom Everglades (Coral Gables Country Club) at 3pm. 
    Read More
  • Monday, April 2, 2018:

    Over Break……..The Varsity Lacrosse Team (3-7) beat St. Brendan 9-7.  Ryan Finvarb led the way with 4 goals and  2 assists, Noah Markofsky added 3 goals, Danny Strouse had 2 goals, Noah Reines and Remy Cross each had 2 assists, and David Burger, Sasha Carrillo, and Romain Vinois all played well.  The Boys Varsity Water Polo Team (10-5) beat Westminster Academy 10-9, Belen 8-7, Mast Academy 7-6, but lost to Gulliver 11-3.  Sebastian Rodriguez led the way with 11 goals, 7 steals, and 4 assists, Zachary Smith had 8 goals, 3 assists, and 4s teals, Romeo Curcio added 6 goals, 7 steals, and 2 assists, Juan Martin Caro had 3 goals, 5 steals, and an assist, Ricardo Di Giuseppe made 48 saves, Richard Stamatis added a goal and an assist, Zach Charalambides had 6 steals and 2 assists, Arie Sternberg had 2 steals and 4 assists, and Ilan Zenatti made 2 steals.  The Girls Varsity Water Polo Team (5-10) Beat Westminster Academy 3-2, but lost to Gulliver 14-4, Mast Academy 10-1, and Boca High School 4-0.  Gaby Palmisano led the way with 41 saves, 15 steals, and an assist, Patrizia Puppin had 5 goals, 5 steals, and an assist, Chloe Cartledge made 10 steals, Tyler Knohl had 2 goals and 3 steals, Sofia Dieppa added a goal and 3 steals, Isabella Stripling had a goal and a steal, and Rhiannen Reig made 2 steals,
     
    Today….the Varsity Baseball Team hosts Ransom Everglades at 6pm. 
    Read More
  • Tuesday, April 3, 2018:

    In Monday’s Athletic action…….The Varsity Baseball Team (8-4) beat Ransom Everglades in 14 innings 13-12.  Lee Iaslovits doubled home Kian Andersen with the tying run, and Eric Germeus squeezed home Iaslovits for the game-winner.  Zac Wyka recorded the win in relief, Kian Andersen scored 5 runs, Connor Goodman was 4 for 7, and Austin Pollak went 3 for 7 with 3 runs scored.
     
    Today……the Junior Varsity Lacrosse Team travels to Columbus at 7pm. 
     
    On Wednesday….the Middle School and Varsity Baseball Teams host Marathon at 3:30/6pm, and the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host ATM at 3pm. 
    Read More
  • March

    Friday, March 23, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events…..The Boys Middle School Tennis Team (8-0) beat Westminster Christian 6-1. Daniel Tzalik, Efe Deniz, Oscar Goncalves, and Zach Freedman all won their singles matches, and Luca Donayre and Efe, Oscar and Zach won their doubles matches. The Girls Middle School Tennis Team (6-3) beat Westminster Christian 7-0.  Scout Hudson and Sierra Rosen won their singles matches, and Ginger Jacob and Ariana Clarke won their doubles match.   The Softball Team (5-5) lost to Palmer-Trinity 14-12.  Michelle Yacobi led the way with a hit, 3 runs scored, an RBI, and struck out 10, Tatiana Barnes and Saarah Rassif each doubled, had 3 RBI, and scored a run, Alicia Kelly doubled, drove in a run, and scored 2 runs, and Abigail Cherenfant singled, scored a run, and had an RBI.  The Middle School Water Polo Team (1-6) lost to Belen 27-6.  Michael Bernstein led the way with a goal, 4 assists, and 2 steals, Stuart Browning had a goal, 2 assists, and a steal, Marco Pacheco made 3 saves, Chloe Fong had a goal and 2 steals, and Jake Grossman, Robert Depradine, and Felipe Blaya all scored a goal.  The Boys Varsity Tennis Team (6-4) lost to University School 6-1.  Evan Meiselman won his singles match.  The Girls Varsity Tennis Team (6-5) lost to University School 4-3.  Allexii Bassette and Danielle Bernstein all won their singles matches, and Danielle and Lolita Bell won her doubles match.  The Varsity Baseball Team (7-4) lost to Miami High 3-0.  Austin Pollak went 2 for 3 with a double.  The Middle School Baseball Team (2-8) lost to Riviera Prep 13-3.  Tanner Sennett singled twice, Yoav Haiat and Dario Martin each singled home a run, and Jake Wyka singled. 
     
    In Today’s Action….The Varsity Lacrosse Team hosts St. Brendan at 7pm, and The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Gulliver Tournament….The girls play Westminster Academy at 11:40am and Boca High School at 3:40pm.  The boys play Westminster Academy at 12:30pm and Gulliver at 4:30pm. 
     
    On Saturday…..The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams participate in the Gulliver Tournament….The girls play Mast Academy at 9am and Gulliver at 12:20pm.  The boys play Mast Academy at 9:50am and Belen at 2pm. 
     
    Read More
  • Thursday, March 22, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action….The Varsity Lacrosse Team (2-7) beat Westminster Christian 12-6.  Noah Markofsky led the way with 3 goals, Zachary Hart and Blaise Pronesti each had 2 goals, Jack Finvarb had a goal and 3 assists, Sean Fuller added a goal and an assist, Izzy Goihman, Liam Weil, and Danny Strouse all scored, Noah Reines and Evan Mendelson each had 2 assists, Jake Fishman and Alex Sayfie added assists, and Paul Clifford made 8 saves.   The Middle School Baseball Team (2-7) beat Doctors Charter 8-0.  Timmy Houser pitched the complete game striking out 13, Dario Martin was 2 for 3 with a homerun, Eric Germeus hit a homerun, and Jake Goldberg and Nico Margarit each singled. 
     
    Today……The Middle School Water Polo Team hosts Belen at 5pm, the Varsity Baseball Team hosts Miami High at 7pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host University School at 3pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Westminster Christian at 3pm, the Softball Team travels to Palmer-Trinity at 4pm,  and the Middle School Baseball Team travels to Riviera Prep (Deerwood Park) at 4pm. 
    Read More
  • Wednesday, March 21, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events….The Softball Team (5-4) beat SLAM Academy 9-5. Michelle Yacobi recorded the win, striking out 14, and had a hit and 3 runs scored, Isabella Allen singled and scored 3 runs, Isabella Pedraza singled and scored a run, Alicia Kelly tripled, drove in 3 runs, and scored 2 runs, and Tatiana Barnes singled.  The Middle School Water Polo Team (1-5) lost to Gulliver 15-13. Kenneth Barrett led the way with 5 goals and an assist, Eduardo Figari had 3 goals and an assist, Michael Bernstein added 3 goals, Jack Grossman and Felipe Blaya each scored, and Tommaso Figari made 5 saves and had 5 assists.  The Varsity Baseball Team (7-3) lost to Westminster Academy 10-0. 
     
    Today….The Middle School Baseball Team hosts Doctors Charter at 7pm (Livestreamed Event), and the Varsity Lacrosse Team travels to Westminster Christian at 4pm.
    Read More
  • Tuesday, March 20, 2018:

    In Monday’s Athletic Events….The Varsity Baseball Team (7-2) beat Palmer-Trinity 10-0.  Jorden Gross threw the complete game, 1-hitter, and struck out 4, Connor Goodman was 2 for 3, with a double, homerun, and 3 RBI, Austin Pollak went 2 for 4, with a homerun and double, and Kian Andersen was 2 for 2 with a homerun and 3 RBI.  The Middle School Water Polo Team (1-4) lost to Riviera Prep 14-13.  Kenneth Barrett led the way with 10 goals, Michael Bernstein, Stuart Browning, and Jake Grossman all scored, and Tommaso Figari made 12 saves in goal. 
     
    Today….The Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Sagemont at 3pm, the Varsity Baseball Team travels to Westminster Academy at 7pm, the Softball Team hosts SLAM Academy (Livestreamed event) at 7pm, and the Middle School Water Polo Team hosts Gulliver at 5pm. 
     
    Read More
  • Monday, March 19, 2018:

    Late Thursday……The Girls Varsity Water Polo Team (4-7) beat Miami Beach 8-4.  Gaby Palmisano led the way with 12 saves and 3 steals, Patrizia Puppin had 4 goals and a steal, Rhiannen Reig added 2 goals and 3 steals, Isabella Stripling scored, Sofia Dieppa had 2 assists and 2 steals, and Chloe Cartledge added 3 steals.  The Boys Varsity Water Polo Team (7-4) lost to Miami Beach 17-13.  Ricardo Di Giuseppe made 12 saves, 2 steals, and an assist, Juan Martin Caro had 4 goals, Sebastian Rodriguez added 3 goals and 4 steals, Romeo Curcio had 2 goals, 3 assists, and 2 steals, Eric Bernstein had 2 goals and 2 steals, and Zachary Smith added 2 goals and 2 assists. 
     
    In Friday’s Athletic Action……The Softball Team (4-4) beat Somerset Central Miramar Academy 18-0.  Michelle Yacobi recorded the win striking out 7, scored 3 runs, and drove in 2 runs, Logan Sennett hit a homerun, scored 2 runs, and had 3 RBI, Isabella Allen had 2 hits, an RBI, and 3 runs scored, Tatiana Barnes had 2 hits, an RBI, and scored 2 runs, and Alicia Kelly had a hit, an RBI, and scored 2 runs.  The Girls Varsity Tennis Team (6-4) beat Palmer-Trinity 6-1.  Julia Rose Siegler, Gabriela Martinez, Elizabeth Stone, and Mila Seikaly all won their singles matches, and Allexii and Gaby won their doubles match.  The Boys Varsity Tennis Team (6-3) beat Palmer-Trinity 6-1. Milan Bass, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, and Saavan Kamlani all won their singles matches, and Milan and Jackson, Evan Meiselman and Harrison won their doubles match.  The Boys Middle School Tennis Team (7-0) beat Doral Academy 6-1.  Max Castanon, Daniel Tzalik, Efe Deniz, and Luca Donayre won their singles matches and Oscar Goncalves and Vistor Destri, Cliff Halliwell and Zachary Freedman won their doubles matches.  The Girls Middle School Tennis Team (5-3) beat Doral Academy 6-1. Brookie Kovacs, Scout Hudson, Nina Vara, Chaira Moura, and Remi Rosenfeld all won their singles matches, and Ginger Jacob and Ariana Clarke won their doubles match.  The Middle School Baseball Team (1-7) lost to Riviera Prep 12-0. Dario Martin doubled for the Spartans. The Varsity Lacrosse Team (1-7) lost to Palmetto 15-12.   Ryan Finvarb led the way with 5 goals, Evan Mendelson had 2 goals and 3 assists, Noah Reines added 2 goals and an assist, Zachary Hart and Marlon Robins each had a goal and an assist, Noah Markofsky scored, and Liam Weil and Alex Sayfie each played well. 
     
    On Saturday…..The Varsity Baseball Team (6-2) beat Doctors Charter 22-1.  Griffin Steutel recorded the win and went 3 for 4 with a double and 4 RBI, Lee Iaslovits was 2 for 3 with 4 RBI, Kian Andersen was 2 for 2 with a triple and 3 RBI, and Zac Wyka, Eric Germeus, and Myles Berlowitz each had 2 hits. The Middle School (Varsity) Lacrosse Team (3-5-1) beat Westminster Christian 4-1.  Rainen O’Kurley led the way with 13 saves, Daniel Estupinan and Mikey Port each had a goal and an assist, James Deering and Austin Eismont each scored, and Ben Malamed added an assist.  The Middle School (JV) Lacrosse Team (5-3) beat Gulliver 6-3, but lost to Belen 8-6.  In the Gulliver game, Evan Hurwitz led the way with 4 goals and an assist, Beck Trafton had 2 goals and an assist, Alex Mendelson added 3 assists, and Tristan Bradley, Joshua Harris, James Surnamer and Leon Oberto each played well.  In the Belen game, Ryder Rosenberg led the way with a goal and 2 assists, Evan Hurwitz had a goal and an assist, Rachel Hodes, Beck Trafton, Alejandro Rodriguez, and Oliver Kozlovski all scored, Alex Mendelson added 2 goals, and Justin Claramonte made 13 saves. 
     
    Today…..The Varsity Baseball Team travels to Palmer-Trinity at 4pm, and the Middle School Water Polo Team travels to Riviera Prep at 4pm. 
    Read More
  • Friday, March 16, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events….The Boys Varsity Tennis Team (5-3) beat Doral Academy 4-3.  Louis Siegler and Harrison Breslow won their singles matches, and Evan Meiselman and Harrison, Louis and Morgan Weisberg won their doubles matches. The Middle School Water Polo Team (1-3) lost to Ransom Everglades 16-5.  Jake Grossman led the way with 4 goals, Michael Bernstein had a goal and 4 saves, and Marco Pacheco made 2 saves.  The Varsity Baseball Team (5-2) lost to University School in extra innings 5-4.  Lee Iaslovits was 2 for 4 with a double and 2 RBI, and Austin Pollak doubled and scored.  The Girls Varsity Tennis Team (5-4) lost to Doral Academy 7-0.  The Middle School (JV) Lacrosse Team (4-2) lost to Ransom Everglades in double-overtime 4-3.  Ryder Rosenberg, Evan Hurwitz, and JP Lopez all scored, Alex Mendelson added an assist, and Josh Harris and Romeu Szulc each played well.  The results of the Water Polo matches against Miami Beach High will be in Monday’s update. 
     
    In Today’s Action…….The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Doral Academy at 3:30pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Palmer-Trinity at 3:30pm, the Varsity Lacrosse Team travels to Palmetto at 4pm, the Middle School Baseball Team hosts Riviera Prep at 4pm, and the Softball Team hosts Somerset Central Miramar Academy at 7pm. 
     
    On Saturday……The Middle School (JV) Lacrosse Team hosts a tournament at 9am/10:30am/12pm, the Middle School (Varsity) Lacrosse Team travels to Westminster Christian at 9/10:30am, and the Varsity Baseball Team plays Doctors Charter at Barry University at 7:30pm. 
    Read More
  • Thursday, March 15, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action…..The Varsity Lacrosse Team (1-6) lost to Columbus 7-5.  Noah Markofsky led the way with 2 goals, Noah Reines had a goal and 2 assists, Ryan Finvarb and Jake Fishman each added a goal and an assist, and David Burger made 22 saves.  The Junior Varsity Lacrosse Team (1-3) lost to Columbus 11-6.  Ryan Mendelson led the way with a goal and 3 assists, Remy Cross had a goal and an assist, Mitchell Koch, Alex Levine, Nicky Altman, and Matthew Allen all scored, Tyler Gale added an assist, and Logan Behlman and Julian Kovacs played well. 
     
    In Today’s Action….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Miami Beach High in their annual “Senior game” at 5/6pm, the Middle School (JV) Lacrosse Team hosts Ransom Everglades at 4pm, the Middle School Water Polo Team travels to Ransom Everglades at 5pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Doral Academy at 3pm (Arthur Snyder Tennis Center), and the Varsity Baseball Team travels to University School at 7pm. 
     
    Congratulations to Coach Ochiel Swaby and Koi Love……Coach O was named the Dairy Farmers 4A Coach of the Year, and Koi Love was named the 4A Player of the Year. 
    Read More
  • Wednesday, March 14, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Action……The Middle School Water Polo Team (1-2) beat Riviera Prep in overtime 17-16.  Kenneth Barrett led the way with 11 goals and 4 steals, Michael Bernstein had 3 goals and 3 steals, Jake Grossman added a goal and 5 steals, Nico Dunn and Robert Depradine each scored, Felipe Blaya had 6 steals, and Chloe Fong added 2 steals.  The Varsity Softball Team (3-4) beat SLAM Academy 12-2. Saarah Rassif led the way with 3 hits including a triple, 4 RBI, and a run scored, Isabella Allen had 2 hits, 3 RBI, and 3 runs scored, Michelle Yacobi added 2 hits, 2 runs, and recorded the win, Sophia Gostfrand had 2 hits, scored a run, and had an RBI, and Logan Sennett had 2 hits including a triple, 4 RBI, and scored a run. The Boys Middle School Tennis Team (6-0) beat Palmer-Trinity 4-3. Max castanon and Lucas Chemla each won their singles matches and Max and Lucas, Oscar Goncalves and Cliff Halliwell won their doubles matches. The Girls Middle School Tennis Team (4-3) beat Palmer-Trinity 7-0. Lucia Burton, Brookie Kovacs, Scout Hudson, Nina Vara, and Remi Rosenfeld all won their singles matches, and Chiara Moura and Sierra Rosen, Scarlett Richards and Ginger Jacob won their doubles matches. The Middle School Baseball Team (1-6) lost to Ransom Everglades 12-2.  Vinny Millan singled and Dario Martin doubled.  The Varsity Baseball Team (5-1) lost to Chaminade 15-1.  Austin Pollak and Connor Goodman each went 2 for 4. 
     
    In Today’s Events……the Boys Junior Varsity and Varsity Lacrosse Teams host Columbus at 5/7pm. 
    Read More
  • Tuesday, March 13, 2018:

    In Monday’s Athletic Events…… The Girls Varsity Water Polo Team (3-7) beat Miami High 14-0. Tyler Knohl led the way with 5 goals and a steal, Patrizia Puppin had 3 goals and 2 steals, Isabella Stripling added 3 goals, and Rhiannen Reig, Tatiana Blasky, and Sofia Dieppa each scored a goal.  The Boys Varsity Water Polo Team (7-3) beat Miami High 23-14. Zachary Smith led the way with 8 goals, 3 assists, and 2 steals, Juan Martin Caro had 4 goals and a steal, Eric Bernstein added 3 goals, 2 assists, and 3 steals, Sebastian Rodriguez had 3 goals, 2 assists, and 3 steals, Romeo Curcio and Arie Sternberg each had 2 goals and 3 steals, Ilan Zenatti added a goal and a steal, and Ricardo Di Giuseppe had 8 saves, 3 steals, and 2 assists.  The Middle School Water Polo Team (0-2) lost to Belen 23-4.  Kenneth Barrett led the way with 2 goals, Nico Dunn and Tommaso Figari each scored, Marco Pacheco made 4 saves, and Chloe Fong, Zoe Terry, Michael Bernstein, Leo Niemeyer, Felipe Blaya, and Harry Florin all played well.  The Junior Varsity Lacrosse Team (1-2) lost to Ransom Everglades 9-4.  Stevie Port led the way with 2 goals, Ryan Mendelson added a goal and an assist, and Mitchell Koch scored.  
     
    In Today’s Action…..The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Palmer-Trinity at 3:30pm, the Softball Team travels to SLAM Academy at 3:30pm, the Middle School Baseball Team hosts Ransom Everglades at 4pm, the Middle School Water Polo Team hosts Riviera prep at 5pm, and the Varsity Baseball Team hosts Chaminade at 7pm. 
     
    Florida High School Athletic Association Academic Team Champions: …..The FHSAA Academic Team Champion recognition program honors teamwork not only in competition, but in the classroom as well. The program recognizes teams in each of the Association’s sanctioned and recognized sports, naming an Academic Team Champion in each classification.  Congratulations to the Miami Country Day School Winter Teams, as they were recognized this past week by the Florida High School Athletic Association. 
     
    Boys Soccer – 1st in Class 1A – 3.681 GPA
    Boys Basketball – 2nd in Class 4A – 3.555 GPA
    Girls Soccer – 3rd in Class 1A – 3.749 GPA
    Girls Basketball – 5th in Class 4A – 3.398 GPA
    Read More
  • Monday, March 12, 2018:

    In Friday's Athletic Events....The Varsity Baseball Team (5-0) beat Doctors Charter 10-0.  Kenny Byers recorded the win and scored 2 runs, Lee Iaslovits went 2 for 2 and 3 RBI, and Griffin Steutel was 2 for 3 with 2 RBI and 2 runs scored.  The Softball Team (2-4) lost to LaSalle 10-0.  Saarah Rassif, Sophia Gostfrand, and Tatiana Barnes all had a hit.  
    On Saturday....The Middle School (JV) Lacrosse Team (3-1) beat Ransom Everglades 2-1 and Gulliver 4-2.  In game 1, Beck Trafton and JP Lopez each scored, Julian Chariff made 12 saves, and Tristan Bradley and Josh Harris each played well.  in game 2, Evan Hurwitz scored twice, Beck Trafton added a goal, Julian Chariff made 10 saves, and Josh Harris and Rachel Hodes each played well.  The Middle School (Varsity) Lacrosse Team (2-5-1) lost to Palmetto 7-5, but beat Westminster Christian 3-2.  In the Palmetto game, James Brill led the way with 3 goals, Mikey Port had a goal and an assist, Daniel Estupinan scored, and Noah Gaudet and Jose Garcia each played well.  Against Westminster Christian, James Deering, Daniel Estupinan, and James Brill all scored, Mikey Port added 2 assists, and Rainen O'Kurley played well.  The Middle School Baseball Team (1-5) beat Doctors Charter 7-3, but lost in game two 10-9.  Eric Germeus led the way with 2 hits, 2 RBI, and 2 runs scored, Jeff Jeffries singled in 2 runs, Timmy Houser had 2 hits, 2 stolen bases, and recorded the save in game 1, and Jake Wyka singled and recorded the win.  
     
    Today.....the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Doral Academy (Tropical Park) at 2:30pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Miami High at 5/6pm, the Middle School Water Polo Team travels to Belen at 5pm, and the Junior Varsity lacrosse Team travels to Ransom Everglades at 4pm.  
    Read More
  • Friday, March 9, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events….The Softball Team (2-3) beat Somerset Central Miramar Academy 19-4.  Michelle Yacobi led the way with 2 hits, including a homerun, scored 3 runs, and drove in a run, Isabella Allen homered, doubled, scored 3 runs, and drove in 3 runs, Saarah Rassif had 3 hits, scored 2 runs, and had 2 RBI, Sophia Gostfrand added 2 hits, 2 runs, and 2 RBI, Alicia Kelly hit a homerun, scored 2 runs, and had an RBI, and Logan Sennett singled, homered, scored 2 runs and had 2 RBI.  The Boys Middle School Tennis Team (5-0) beat Cushman 7-0.  Lucas Chemla, Daniel Tzalik, Luca Donayre, Cliff Halliwell, and Anthony Calfa all won their singles matches, and Max Castanon and Daniel, Zachary Freedman and Cliff won their doubles matches. The Girls Middle School Tennis Team (3-3) beat Cushman 7-0.  Chiara Moura, Ginger Jacob, Scarlett Richards, Sierra Rosen, and Ariana Clarke won their singles matches, and Remi Rosenfeld and Chiara, Scarlett and Sierra won their doubles matches. The Middle School Baseball Team (0-4) lost to Ransom Everglades 12-2.  Dario Martin singled in a run, and Jake Goldberg singled.  The Boys Varsity Water Polo Team (6-3) lost to Hialeah 10-5.  Ricardo Di Giuseppe led the way with 8 saves, 2 steals, and a goal, Zachary Smith scored 3 goals, Eric Bernstein added a goal, and Romeo Curcio and Sebastian Rodriguez each made 3 steals. The Girls Varsity Water Polo Team (2-7) lost to Hialeah 15-0.  Gaby Palmisano made 10 saves.  . 
     
    In Today’s Action….The Varsity Softball Team travels to LaSalle at 6pm, and the Varsity Baseball Team hosts Doctors Charter at 7pm. 
     
    On Saturday….the Middle School Baseball Team hosts Doctors Charter in a double-header at 10am/12:30pm, the Middle School (JV) Lacrosse Team travels to Gulliver at 10:30am/12pm, and the Middle School (Varsity) Lacrosse Team travels to Westminster Christian at 9/10:30am. 
    Read More
  • Wednesday, March 7, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Tennis Team (5-3) beat American Heritage-Delray 4-3.  Julia Rose Siegler, Allexii Bassette, Lolita Bell, and Danielle Bernstein all won their singles matches.  The Varsity Lacrosse Team (1-5) beat Archbishop McCarthy 12-4.  Ryan Finvarb led the way with 4 goals and an assist, Noah Reines had 2 goals and an assist, Marlon Robbins added 2 goals, Danny Strouse and Evan Mendelson each had a goal and an assist, Sean Fuller and Jovan Joseph all scored, Zachary Hart, Matt Hanson, Blaise Pronesti, and Jake Fishman all added assists, and Jake Fishman and Corso Luicano each played well in net. The Boys Varsity Tennis Team (4-3) lost to American Heritage-Delray 7-0.  The Middle School (Varsity) Lacrosse Team (1-4-1) lost to Ransom Everglades 7-6. James Brill and Daniel Estupinan each led the way with 2 goals, Mikey Port and Austin Eismont each had a goal and an assist, Rainen O’Kurley made 10 saves, and James Scher played well. The Girls Middle School Tennis Team (2-3) lost to Carrollton 5-2. Lucia Burton and Scout Hudson each won their singles matches. 
     
    Today……The Winter Sports Awards Ceremony will take place this evening at 6:45pm in the J. Calvin Rose Athletic Center.  We will be serving food at 6pm, the slide show will start at 6:30pm, followed by the awards ceremony at 6:45pm. 
     
    On Thursday……The Middle School Baseball Team travels to Ransom Everglades (Boys and Girls Club) at 4pm, the Softball Team hosts Somerset Central Miramar Academy at 4pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Cushman at 3pm (Miami Shores Country Club), and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams travel to Hialeah High (Milander Aquatic Center) at 3/4pm. 
    Read More
  • Tuesday, March 6, 2018:

    In Monday’s Athletic Action……The Boys Varsity Water Polo Team (6-2) beat Mast Academy 13-9.  Romeo Curcio led the way with 4 goals and 3 assists, Zachary Smith added 3 goals and an assist, Sebastian Rodriguez added 3 goals and 3 assists, Eric Bernstein had 2 goals, 2 assists, and 2 steals, and Riccardo Di Giuseppe made 15 saves.  The Boys Varsity Tennis Team (4-2) beat Hillel 6-1.  Harrison Breslow, Morgan Weisberg, Jackson Halliwell, and Saavan Kamlani won their singles matches, and Louis Siegler and Morgan, Jared Resnick and Andrew Calfa won their doubles matches.  The Girls Varsity Tennis Team (4-3) beat Hillel 5-2.  Julia Rose Siegler, Allexii Bassette, Gabriela Martinez, Lolita Bell, and Danielle Bernstein all won their singles matches.  The Varsity Baseball Team (4-0) beat Ransom Everglades 14-3.  Jorden Gross (3-0) recorded the win, Connor Goodman scored 2 runs and stole 5 bases, and Lee Iaslovits went 2 for 3 with 2 runs scored and 2 RBI.  The Girls Varsity Water Polo Team (2-6) lost to Mast Academy 12-4.  Tyler Knohl led the way with 2 goals, Rhiannen Reig, and Chloe Cartlidge each scored, and Gabriella Palmisano made 13 saves.  The Middle School Water Polo Team (0-1) lost to Gulliver 17-15.  Kenneth Barrett and Michael Berstein led the way with 6 goals each, Tommaso Figari had a goal, 5 assists, and 6 saves, Edoardo Figari added 1 goals, 1 assist, and 2 steals, and Jake Grossman had a goal and 2 steals, and Marco Pacheco made 3 saves.   
     
    In Today’s Events……the Girls Middle School Tennis Team travels to Carrollton at 3pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to American Heritage-Delray at 2:30pm, the Middle School (Varsity) Lacrosse Team hosts Ransom Everglades at 4pm, and the Varsity Lacrosse Team hosts Archbishop McCarthy at 6pm. 
    Read More
  • Monday, March 5, 2018:

    In Friday’s Athletic Action…..The Varsity Baseball Team (3-0) beat SLAM Academy 3-2.  Kenny Byers tripled to drive in Austin Pollak with the go-ahead run in the bottom of 6th, Connor Goodman went 3 for 3 with 4 stolen bases, and recorded the save, Jorden Gross recorded the win with 3 scoreless innings of relief, and Myles Berlowitz drove in 2 runs.  The Varsity Lacrosse Team (0-5) lost to Martin County High School 8-6. Evan Mendelson led the way with 2 goals, Ryan Finvarb had a goal and 2 assists, Noah Reines added a goal and an assist, Noah Markofsky and Sean Fuller each scored, Blaise Pronesti and Zach Hart added assists, and Liam Weil and Jovan Joseph played well on defense.  The Girls Varsity Tennis Team (3-3) beat Westminster Christian 4-3.  Allexii Bassette and Gabriela Martinez won their singles matches, and Julia Rose Siegler and Allexii, Danielle Bernstein and Lolita Bell won their doubles matches.  The Boys Varsity Tennis Team (3-2) beat Westminster Christian 5-2. Jackson Halliwell, Saavan Kamlani, and Andrew Calfa won their singles matches, and Jackson and Saavan and Harrison Breslow and Evan Meiselman won their doubles matches.   
     
    On Saturday…..The Middle School (JV) Lacrosse Team (1-1) lost to Belen 3-0.  Pedro Rusconi and Julian Schwartz each played well. In game 2, they beat Ransom Everglades 5-2.  Beck Trafton led the way with 2 goals, Evan Hurwitz had a goal and an assist, Julian Schwartz and Andrea Pantin each scored, and Julian Claramonte and Romeu Szulc each played well in goal. The Boys Middle School (Varsity) Lacrosse Team (1-3-1) lost to Ransom 7-3, but beat Palmer-Trinity 7-0.  In game 1, Mikey Port led the way with a goal and an assist, James Brill and Daniel Estupinan each scored, Noah Gaudet added an assist, and Jose Garcia and Julian Chariff each played well. In game 2, Tyler Walsh had 4 goals, Mikey Port added 2 goals, James Brill had a goal and an assist, Austin Eismont, Alan Bruckstein, and Luca Grendene all had assists, and Rainen O’Kurley and Davis Lubetsky played well. The Middle School Baseball Team (0-3) lost to Marathon 18-1 and 14-4.  In game 1, Jeff Jeffries and Yoav Haiat each singled.  In game 2, Avi Murphy singled in a run, and Nico Margarit, Timmy Houser, Jake Wyka, and Yoav Haiat each had a hit. 
     
    Today….the Varsity Baseball Team travels to Ransom Everglades at 6pm, the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Mast Academy at 5/6pm (Livestreamed Event), the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Hillel (Arthur Snyder Tennis Center) at 3pm, the Middle School Water Polo Team travels to Gulliver at 5pm, and the Middle School (JV) Lacrosse Team hosts McNichol Middle School at 5pm. 
    Read More
  • Friday, March 2, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action…..Congratulations to the Girls Varsity Basketball Team (19-10).  They beat Carrollwood Day School to win their 5th consecutive State Championship.  Below is an article by Bill Daley in the Miami Herald. 
    One wondered whether it was the usual “coach speak” when Miami Country Day girls’ basketball head coach Ochiel Swaby warned anybody listening at a press conference the day before his 4A state championship game with Tampa Carrollwood Day that “this will be a tough, challenging game for us,” or if he really meant it. Turns out Swaby was right on the money. A Country Day team that for the past four years has practically owned Lakeland, winning its previous nine state games by an average of 32 points, did no such thing Thursday afternoon. With a state-tying record fifth consecutive state championship on the line, the Spartans got pushed to the absolute limit before rallying for a 57-45 win against Carrollwood Day at the RP Funding Center. And with the win, they matched Jacksonville Ribault’s five titles in a row from 1999 to 2003.
    Country Day (19-10) not only trailed at halftime, but when Jaden Harris dropped a three-pointer at the 5:05 mark of the third, they found themselves in a 38-31 hole. “It had been frustrating for the girls up to that point, but there was no panic because what happened today was why we went out and put together such a tough regular-season schedule,” Swaby said. “We took our lumps early on and actually think we lost three in a row at one point, but ultimately going through something like that prepares you for what they had to dealt with today when things did not go well early on.” Country Day struggled in the first half and was just 10 of 36 shooting from the floor at halftime. But, with junior Koi Love leading the way, the Spartans didn’t panic and battled their way back, going on a 13-2 run after the 38-31 deficit to take a four-point lead before a Carrollwood three-pointer made it 44-43 going to the fourth. Love continued to drive the lane and force the action in the fourth and not only finished with a game-high 25 points, eight of those coming in the fourth, but the leading rebounder, as well, with 13.
    “We definitely scouted this team and had a game plan, so obviously when we were down seven, we weren’t doing what we were supposed to be doing,” said Love, who has multiple college offers but is uncommitted. “It was just a matter of talking to the rest of the team during timeouts and keep pushing. We just kept stressing defense, to just keep playing defense and the offense eventually would come and it did.” One member of the team who has gotten awfully used to collecting championship hardware is junior guard Maria Alvarez. Making the team as a seventh-grader, she is the lone Spartan to be a part of all five championship teams. “I feel so fortunate because nobody wins championships by themselves,” said Alvarez, the team’s three-point sharpshooter who had a quiet day with just six points (0-for-4 from beyond the arc) as the Patriots (28-4) concentrated on keeping her from getting good looks. “You have to play for a great coach, and we have one in Coach O (Swaby), and also be around a lot of special players, as well. This year was especially tough because we really had to work hard to bring the chemistry together early on, so to be here today is really something.” Said Swaby: “The first one is always special and will remain so, but I think we’re going to relish this one more than any other because of everything we had to battle through this year and the way we battled back today and got tested. When you have to fight like we did today, it makes it awfully special.”
    MCD: Love 25, Berry 10, Shaw 9, Alvarez 6, McCormack 3, J. Theodule 2, Taylor 2. CD: McGill 10, Harris 10, Gary 9, McMillan 7, Mays 7, Dizon 2. Three pointers: Harris 2, Love, Shaw, McCormack, Gary. Rebounds: Love 13. Assists: J. Theodule 5. Steals: Alvarez 6. Half: CD 31-27.

    In Other Action…..The Boys Middle School Tennis Team (4-0) beat Gulliver 5-2.  Max Castanon, Daniel Tzalik, Efe Destri, and Luica Donayre all won their singles matches, and Daniel and Efe won their doubles match.  The Girls Middle School Tennis Team (2-2) lost to Gulliver 4-3. Brookie Kovacs, and Remi Rosenfeld each won their singles matches, and Scout Hudson and Nina Vara won their doubles match.  The Boys Junior Varsity Lacrosse Team (1-1) beat Belen 5-3.  Ryan Mendelson led the way with 2 goals and an assist, Kyle Garg, Julius Klepach, and Elliot Surnamer all scored, Ethan Mayer-Perez added an assist, and Sasha Carrillo and Zachary Babil played well.  The Varsity Lacrosse Team (0-4) lost to Belen 15-3.  Evan Mendelson and Noah Reines each had a goal and an assist, Zachary Hart scored, and Sean Fuller, Noah Florin, and Alex Sayfie all played well.  The Middle School Baseball Team (0-1) lost to Doctors Charter 11-4.  Avi Murphy and Yoav Haiat each singled and drove in 2 runs, and Jake Goldberg threw well. 
     
    In Today’s Athletic Events…..The Girls and Boys Varsity Tennis Teams travel to Westminster Christian at 3:15pm, the Varsity Lacrosse Team travels to Martin County High School at 7pm, and the Varsity Baseball Team hosts SLAM Academy at 7pm.
     
    On Saturday….The Boys Middle School Baseball Team hosts Marathon in a double-header at 10am/12:30pm, the Middle School (JV) Lacrosse Team travels to Belen at 9/10:30am, the Middle School (Varsity) Lacrosse Team travels to Palmer-Trinity at 10:30am/12pm, and the Girls and Boys Water Polo Teams have their Community Service Project beginning at 9am. 
     
    Winter Sports Awards Ceremony…… Just a friendly reminder that the Winter Sports Awards Ceremony will take place on Wednesday, March 7, at 6:45pm in the J. Calvin Rose Athletic Center.  We will be serving food at 6pm, the slide show will start at 6:30pm, followed by the awards ceremony at 6:45pm.  For those who are new, we will collectively begin in the gymnasium. Hope to see everyone there!
    Read More
  • Wed., Feb. 28 & Thu. Mar. 1, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Events….. Congratulations to the Girls Varsity Basketball Team (18-10).  They beat SLAM Academy in the State Semifinals 63-30.  Maria Alvarez led the way with 18 points and 3 assists, Aasiya Berry had 17 points, 5 rebounds, and 2 steals, and Koi Love added 12 points, 7 rebounds, 5 assists, 6 steals, and 4 blocks.  The girls play Carrollwood Country Day School on Thursday at 2pm in the State Championship game.  The Boys Varsity Tennis Team (2-2) lost to Gulliver 4-3.  Louis Siegler and Morgan Weisberg won their singles matches, and Louis and Milan Bass won their doubles match.    The Girls Varsity Tennis Team (2-3) lost to Gulliver 5-2.  Allexii Bassette and Danielle Bernstein each won their singles matches.
     
    On Thursday……The Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Gulliver at 3pm (Miami Shores Country Club), the Junior Varsity and Varsity Lacrosse Teams host Belen at 5/7pm, the Middle School Baseball Team travels to the Miami Shores Recreational Center to play Doctors Charter at 3:15pm, and the Girls Varsity Basketball Team plays Carrollwood Country Day School on Thursday at 2pm in the State Championship game.  


    In Tuesday’s Athletic Events
    ….The Softball Team (1-2) beat Colonial Christian 11-7.  Michelle Yacobi recorded the win with 10 strikeouts, and added 2 hits, 3 RBI, and scored 2 runs, Logan Sennett had 2 hits, 2 RBI, and scored 2 runs, Isabella Allen added 2 hits, including a homerun, scored 2 runs, and had 2 RBI, Saarah Rassif had 4 hits, 2 RBI, and scored a run, and Alicia Kelly added 2 hits, an RBI, and scored a run.  The Boys Middle School Tennis Team (3-0) beat Riviera Prep 7-0.  Max Castanon, Daniel Tzalik, and Efe Deniz all won their singles matches, and Victor Destri and Anthony Calfa won their doubles match.  The Girls Middle School Tennis Team (6-1) beat Riviera Prep 6-1.  Lucia Burton, Scout Hudson, Nina Vara, and Remi Rosenfeld won their singles matches, and Lucia and Brookie Kovacs, Chiara Moura and Sierra Rosen won their doubles matches.  The Boys Varsity Water Polo Team (5-2) lost to Hialeah High 14-6.  Eric Bernstein led the way with 3 goals and a steal, and Romeo Curcio, Ricardo Stamatis, and Zachary Smith each scored.  The Girls Varsity Water Polo Team (2-5) lost to Hialeah High 22-3.   Patrizia Puppin, Tyler Knohl, and Rhiannen Reig all scored.  The Middle School (Varsity) Lacrosse Team (0-2-1) tied Westminster Christian 3-3.  Tyler Walsh led the way with 2 goals, Ben Malamed added a goal and an assist, James Deering had 2 assists, and Jose Garcia and Julian Chariff each played well.  The Junior Varsity Lacrosse (0-1) lost to Gulliver 10-1.  Mitchell Koch scored on an assist from Stevie Port, and Logan Behlman and Ethan Gale each played well.  The Varsity Lacrosse Team (0-3) lost to Gulliver 9-7.  Marlon Robins and Ryan Finvarb each had 2 goals and an assist, Noah Markofsky added a goal and an assist, Danny Strouse and Sean Fuller each scored, Zachary Hart added 3 assists, Noah Reines had an assist, and David Burger, James Dunbar, John Sayfie, Matthew Hanson, and Jovan Joseph all played well. 
     
    In Today’s Athletic Events…..The Girls Varsity Basketball Team plays SLAM Academy in the State Semifinals in Lakeland at 12pm, and the Girls and Boys Varsity Tennis Team hosts Gulliver at 3pm (Arthur Snyder Tennis Center).
     
    Read More
  • February

    Tuesday, February 27, 2018:

    In Monday’s Athletic Events…The Boys Varsity Tennis Team (2-1) lost to Pine Crest 6-1. Evan Meiselman and Morgan Weisberg won their doubles match.  The Girls Varsity Tennis Team (2-2) lost to Pine Crest 7-0.   
     
    Today….The Girls and Boys Varsity Water Polo Teams host Hialeah High at 5/6pm, the Junior Varsity and Varsity Lacrosse Teams host Gulliver at 5/7pm, the Softball Team travels to Colonial Christian at 3:30pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Riviera Prep (Mary Alper JCC), and the Middle School (Varsity) Lacrosse Team travels to Westminster Christian at 4pm. 
     
    Read More
  • Monday, February 26, 2018:

    Read More
  • Thursday, February 22, 2018:

    Below is a write-up in this morning’s Miami Herald about our Girls Soccer Team.  On behalf of the coaches, players, and parents, we truly want to thank all teachers, staff, administrators, coaches, and fans for supporting the girls all year, especially those who traveled eight plus hours on fan buses to cheer on our Spartans. 
     
    Miami Herald – Girls Soccer - When you think about it, you may as well have asked them to grab a pick axe and scale Mount Everest. That was pretty close to the task facing the girls soccer players from Miami Country Day when they took the field against Orange Park St. Johns Country Day on Wednesday at Spec Martin Stadium. The venue was the Class 1A state championship game and MCD was taking on a team that came in 24-0, ranked No. 1 in the country by USA Today, has not lost a soccer game in three years (87 straight without a loss) and looking to tie a state record set by St. Thomas Aquinas (1993-99) of seven consecutive state championships. And if the Spartans had any thoughts of possibly shocking the world, it disappeared quickly as they fell behind 2-0 before the first half water break and St. John’s turned in a decisive and dominant 6-0 victory. And with that, St. Thomas now shares the state record of seven consecutive state championships as St. John’s, with a roster littered with FBS recruits, has now won 35 consecutive playoff games dating all the way back to a regional final loss to Winter Park Trinity Prep in 2011 and outscored their opponents by a ridiculous 186-11 in the process. The Miami Country Day girls found out what six previous opponents in the state title game found out. You can dream about trying to pull off the upset but actually getting it done on the field against this dominant program is an entirely different story. “They’re just so good and it isn’t just about the superior athleticism either,” said Miami Country Day coach Kyllene Carter of her opponent. “On top of the great athleticism, they are well organized, work so well together as a group and collectively it’s like they each always know what the other is doing out there and when you run into something like that, it’s just so tough.” St. John’s (25-0) wasted little time exercising its superiority as Kamryn Loustau, a Princeton commit, headed in a perfect corner kick from Payton Walton past MCD keeper Sophia Benenson just 3:42 into the game to go up 1-0. St. John’s then made it 2-0 at the 23:43 mark of the first half when TCU-bound Payton Crews popped one in. MCD actually hung tough the remainder of the first half and went to the halftime locker room only trailing 2-0. But that changed very quickly early in the second half when Crews scored again less than a minute in and Alisa Detlefsen scored two minutes later to make it 4-0. “St. John’s? It’s like going up against a kind of an all-star club team,” said MCD senior forward Amanda Martin who was the team leader in goals with 23 and is on her way to South Carolina. “There are just no soft spots anywhere on the field that you can try and go after, which makes it really tough to do anything effectively against them. We were hoping to come out and kind of make it a defensive type of game but once they got up 2-0, we knew that wasn’t going to work. I’m still proud of what we accomplished this year.” Said Carter: “My girls gave it their best shot and I’m certainly proud of what they accomplished. Making it to the state championship game in your respective sport is not easy to do and something to be very proud of.”
     
    In Today’s Athletic Action…..The Boys Varsity Basketball Team hosts The Benjamin School in the Regional Semi-finals at 7pm, the Varsity Lacrosse Team hosts Western High School at 6pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams travel to Divine Savior at 3pm, the Boys and Girls Varsity Tennis Teams host Divine Savior at 3pm (Arthur Snyder Tennis Center), and the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams travel to Beach High at 3/4pm. 
     
    Read More
  • Wednesday, February 21, 2018:

    In Friday’s Athletic Action…….Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (19-3-2).  They beat a previously undefeated Lakeland Christian School in penalty kicks 5-3.  Amanda Martin, Danielle Geathers, Laureen Jean-Jacques, Ava Hansen, and Becky Bibas all made their kicks, and Sofia Benenson made an outstanding save on Lakeland Christian’s 3rd PK to secure the win for the Spartans.  The girls have advanced to the State Championship game in Deland on Wednesday at 7pm against St. John’s Country Day.  For those interested, the address is listed below.
     
    Spec Martin Memorial Stadium
    ​260 East Euclid Avenue
    ​Deland, FL 32724
     
     
    State Championship Fan Buses……If you would like to travel on the Fan Bus, they will be leaving the school on Wednesday, February 21 at 1:00pm. Click here (https://miamicountryday.myschoolapp.com/app/parent#myfiles) for more information and to sign up for a spot.  The form is called “Acknowledgement/Permission - Girls’ Varsity Soccer Fan bus.”  In order to maintain an accurate count and be as safe as possible, every rider needs to sign up. Sign-ups are open until Tuesday, February 20 at 4:00pm. If you have any questions, email Carroll Kelly at kellyc@miamicountryday.org
    In Tuesday’s Athletic Action…..Congratulations to the Girls Varsity Basketball Team (17-10).  They beat The Benjamin School 71-39 in the Regional Finals and have advanced to the State Final Four for the 6th consecutive year.  Sydney Shaw led the way with 15 points, 6 assists, and 4 steals, Aasiya Berry had 15 points and 3 rebounds, Koi Love added 14 points, 7 rebounds, 4 steals, and 2 blocks, Maria Alvarez had 7 points, 6 assists, and 4 rebounds, and Jayda Theodule had 7 points, 5 steals, and 2 rebounds.  The Varsity Baseball Team (1-0) beat Marathon 11-0.  Jorden Gross threw a no-hitter with 10 strikeouts, Connor Goodman had 2 hits and scored 2 runs, Austin Pollak and Kian Andersen each tripled, and Lee Iaslovits drove in 3 runs. 
     
    Today….The Girls varsity Soccer Team will travel to Deland to play St. John’s Country Day in the State Championship game at 7pm.  For those interested, the address is listed below…….If you are interested in watching the game, here is the link. https://boxcast.tv/channel/qvmrvgiy0acin2k4tvfc  
     
    Spec Martin Memorial Stadium
    ​260 East Euclid Avenue
    ​Deland, FL 32724
     
    Coach Cesar Odio…….On Saturday, February 24th,  Barry University is renaming the gym floor in the Health & Sports Center as "Coach Cesar Odio Court" this semester. Although the floor banners were added to the floor in December, the official ceremony will be held on Reunion Weekend, Feb. 24 in between the women's and men's basketball games. The women's game tips at 3:00 pm, while the men follow at about 5:00 pm. "We are honored to have Cesar remembered by the naming of the court at Barry University," Mary K. Odio said. "This was his second home where he spent much of his time positively impacting the student-athletes on campus. We are thankful to Barry University, donors, and alumni for making this a reality." Coach Odio served more than 20 years at Barry University and compiled the most wins by any men's basketball coach at Barry. While he led the team for 17 years, Coach Odio's impact extended well beyond the court. He connected with so many different people and exemplified the meaning of living out Barry's Core Commitments. From his playing days, Cesar was always known for toughness, leadership and devotion to his family. Coach Odio was not only a coach, but a devoted family-man, mentor, friend and father-figure to countless student-athletes and many in the South Florida basketball community. He was committed to ensuring that his athletes completed their education. Even while battling cancer for nine years, he always lived by his motto, "Every day is a great day!" "Appropriately recognizing the commitment and leadership that Coach Odio brought to Barry University and the South Florida community was nearly an impossible thing to accomplish," basketball alumnus Ryan Saunders said. "Naming the court was such an honorable thing for Barry University to do. Special thanks to all of the alumni and supporters who made this happen. Hopefully, each person who comes in the Health & Sports Center will feel the impact he had on not only my life but of countless others."
    Read More
  • Friday, February 16, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action……Congratulations to the Girls Varsity Basketball Team (16-10). They beat Westminster Academy in the Regional Semi-finals 69-31. Koi Love led the way with 11 points, 5 steals, and 4 assists, Aasiya Berry had 9 points and 4 rebounds, Maria Alvarez added 8 points, 3 rebounds, 4 steals, and 5 assists, Asha Taylor had 8 points, 3 rebounds, and 3 assists, and Emani Theodule and Sydney Shaw each had 8 points.   The girls will travel to The Benjamin School on Tuesday at 7pm in the Regional Finals.  The winner advances to the State Final Four on Wednesday, February 28th in Lakeland.  The Boys Middle School Tennis Team (1-0) beat Westminster Christian 7-0.  Max Castanon, Lucas Chemla, Efe Deniz, Daniel Tzalik, and Oscar Goncalves all won their singles matches, and Victor Destri and Zachary Freedman, and Luca Donayre and Cliff Halliwell won their doubles matches.  The Girls Middle School Tennis Team (1-0) beat Westminster Christian 7-0.  Lucia Burton and Brookie Kovacs won their singles matches, and Nina Vara and Remi Rosenfeld won their doubles match.   The Varsity Baseball Team beat Miami High in a pre-season game 4-0.  Kenny Byers recorded the complete game shutout with 9 strikeouts, Griffin Steutel had 3 hits, Connor Goodman scored 3 runs, and Austin Pollak went 2-4 and drove in 2 runs.  The Varsity Lacrosse Team beat Immokalee in a pre-season game 17-6.  Noah Markofsky led the way with 5 goals, Noah Reines had 3 goals and 5 assists, Blaise Pronesti added 3 goals, 3 assists, and won 19 of 27 face-offs, Ryan Finvarb and Jake Fishman each scored 3 goals, Zachary Hart and Daniel Strouse each added assists, David Burger made 5 saves, and Ben Horn and Matthew Hanson played well.  The Girls Varsity Tennis Team (1-1) lost to Carrollton 6-1.  Allexeii Bassette won her singles match.   The Boys Varsity Water Polo Team (1-0) beat Miami High 18-4, and the Girls Varsity Water Polo Team (1-0) beat Miami High 8-1.  Statistics will be included in Monday’s update. 
     
    Today….Good luck to the Girls Varsity Soccer Team.  They travel to Lakeland Christian School in the State Semi-finals at 7pm.  The Fan Bus is set to leave at 1:30pm.  
    Read More
  • Thursday, February 15, 2018:

    In Wednesday’s Athletic Action….Congratulations to the Boys Varsity Basketball Team (10-12).  They beat Hillel to win the District Championship 53-39.  Nate Outten led the way with 18 points and 8 rebounds, Harrison Stier had 8 points and 17 rebounds, Matthew Kaye added 10 points, Julius Delgado had 7 points and 5 assists, and Noah Markofsky and Evan Mendelson each had 5 points.  The Boys will host the Regional Semi-finals on Thursday, February 22nd, at 7pm.  The Boys Varsity Soccer Team (17-5-2) lost to Palmer-Trinity in the Regional Finals 1-0.  Congratulations to all of our players and coaches on a truly outstanding season.  The Varsity Baseball Team lost to Hialeah Miami-Lakes in a pre-season game 6-3.  Kian Andersen homered, and Austin Pollak singled and doubled. 
     
    In Today’s Events….The Girls Varsity Basketball Team hosts Westminster Academy in the Regional Semi-finals at 7pm, the Girls Varsity Tennis Team travels to Carrollton (Crandon Park) at 3pm, the Varsity Lacrosse Team travels to Immokalee for a pre-season game at 5pm, the Girls and Boys Middle School Tennis Teams host Westminster Christian at 3pm (Miami Shores Country Club), the Girls and Boys Varsity Water Polo Teams travel to Miami High at 4/5pm, and the Boys Varsity Baseball Team hosts a Pre-Season Tournament (MCDS hosts Miami High at 4pm, and Dr. Krop plays Hialeah Miami Lakes at 7pm). 
     
    On Friday….the Girls Varsity Soccer Team travels to Lakeland Christian School in the State Semi-finals at 7pm.  The Fan Bus is set to leave at 1:30pm.  
    Read More
  • Wednesday, February 14, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Update…….Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (19-3-2).  They beat Archimedean 8-0 in the Regional Finals.  Amanda Martin led the way with 3 goals, Ava Hansen scored two goals, and Danielle Geathers, Sofia Nelcha, and Isabella Allen all added goals.  The girls have qualified for the State semifinals for the 2nd time in the program’s history.  They will travel to Lakeland Christian School on Friday at 7pm, with the winner advancing to the State Championship game on Wednesday, February 21st, at 7pm in Deland, Florida. 
    In other news…….The Girls Varsity Tennis Team (1-0) beat Riviera Prep 5-2.  Allexii Bassette, Gabriela Martinez, Lolita Bell, and Danielle Bernstein all won their singles matches, and Julia Rose Siegler and Allexii won their doubles match.  The Boys Varsity Tennis Team (1-0) beat Riviera Prep 7-0.  Evan Meiselman, Harrison Breslow, Jackson Halliwell, Saavan Kamlani, and Jared Resnick all won their singles matches, and Milan Bass and Evan Meiselman, Morgan Weisberg and Harrison Breslow won their doubles matches.  The Varsity Lacrosse Team beat Immokalee in a pre-season game 10-4.  Ryan Finvarb led the way with 3 goals and an assist, Noah Reines and Zachary Hart each had 2 goals and an assist, Carlos Ortega, Jake Fishman, and Ben Horn all scored, Blaise Pronesti had 5 assists and won 9 of 14 face-offs, David Burger made 14 saves, and Richard Lovelace and James Dunbar each played well on defense.  The Softball Team (0-1) lost to Colonial Christian 12-2. Michelle Yacobi led the way with 2 hits and a run scored, Saarah Rassif singled, Alicia Kelly scored a run, and Maryam Rassif, Abigail Cherenfant, and Arielle Germeus all played well in the outfield. 
     
    In Today’s Action……Good Luck to the Boys Varsity Soccer Team.  They travel to Palmer-Trinity in the Regional Finals today at 3:30pm.  The winner advances to the State Final Four on Saturday.  Good luck to the Boys Varsity Basketball Team.  They travel to Sagemont to play Hillel in the District Championship game at 7pm.  The Boys Varsity Baseball Team hosts a Pre-Season Tournament today at 4 and 7pm.  Krop plays Miami High at 4pm, and the Spartans host Hialeah Miami-Lakes at 7pm.  
    Read More
  • Tuesday, February 13, 2108:

    In Monday’s Athletic Action……The Boys Varsity Basketball Team (9-12) beat Sagemont in double-overtime 60-54.  Harrison Stier led the way with 10 points, 32 rebounds, and 10 blocks, Nate Outten had 18 points and 13 rebounds, Evan Mendelson added 15 points and played outstanding defense, Julius Delgado had 8 points and 9 rebounds, and Matthew Kaye played well.  The boys have advanced to play Hillel in the District Championship on Wednesday at 7pm. 
     
    Today……..the Varsity Lacrosse Team travels to Immokalee in a pre-season game at 7pm, the Softball Team hosts Colonial Christian in their season opener at 4pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Riviera Prep (Arthur Snyder Tennis Center) at 3pm, and the Girls Varsity Soccer Team hosts Archimedean in the Regional Finals at 7pm.  The winner advances to the State Final Four on Friday (February 16). 
     
    On Wednesday…..The Boys Varsity Soccer Team travels to Palmer-Trinity at 3:30pm in the Regional Finals.  The winner advances to the State Final Four on Saturday.  The Boys Varsity Basketball Team travels to Sagemont to play Hillel in the District Championship game at 7pm.  The Boys Varsity Baseball Teams hosts a Pre-Season Classic at 4/7pm.  Miami High plays Dr. Michael Krop at 4pm, and the Spartans host Hialeah Miami-Lakes at 7pm.  
    Read More
  • Monday, February 12, 2018:

    In Friday’s Athletic Action….Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (17-3-2).  They beat South Florida Heat in the Regional semi-finals 5-1.  Amanda Martin, Becky Bibas, Isabella Allen, Laureen Jean-Jacques, and Danielle Geathers all scored for the Spartans.  The girls host Archimedean on Tuesday, February 13th, at 7pm in the Regional Finals.  The winner will advance to the State Final Four on Friday.  Please wear red and come out and support the girls.  
     
    In Saturday’s Athletic Action……Congratulations to the Boys Varsity Soccer Team (17-4-2).  They beat Divine Savior in the Regional semi-finals 2-1.  Dre Medici led the way with a goal and an assist, Diego Oropeza-Rodrigues scored, Pedro Levi added an assist, Chris Capote made 9 saves, including a penalty kick, and Liam Weil, Remy Cross, Daniel Dieppa, and Nico Arriola all played well on defense.  The boys will travel to Palmer-Trinity on Wednesday in the Regional Finals at 3:30pm.  The winner will advance to the State Final Four next Saturday (February 17th).
     
    Today……Good luck to the Boys Varsity Basketball Team.  They travel to Sagemont to participate in the District semi-finals at 7pm. 
     
     
    On Tuesday…..the Varsity Lacrosse Team travels to Immokalee in a pre-season game at 7pm, the Softball Team hosts Colonial Christian in their season opener at 4pm, the Girls and Boys Varsity Tennis Teams host Riviera Prep (Arthur Snyder Tennis Center) at 3pm, and the Girls Varsity Soccer Team hosts Archimedean in the Regional Finals at 7pm.  The winner advances to the State Final Four on Friday (February 16).  
     
    Read More
  • Friday, February 9, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action…The Girls Varsity Basketball Team (15-10) beat Sagemont 67-22 to win their  8th consecutive District Championship.  Maria Alvarez led the way with 24 points, 7 assists, and 10 steals, Koi Love had 14 points, 6 rebounds, and 4 steals, and Milani McCormick added 9 points.  The girls will host the Regional semi-finals on Thursday, February 15th, at 7pm.  The Boys Varsity Basketball Team  (8-12) lost to Belen in their regular season finale 40-33.  Harrison Stier led the way with 13 points and 16 rebounds, Tristan Escalante had 13 points and 8 rebounds, and Julius Delgado grabbed 9 rebounds.  The boys travel to Sagemont on Monday for the District semi-finals at 7pm.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (9-9) lost their season-finale to Belen 69-36.
     
    Today…….Good luck to the Girls Varsity Soccer Team.  They travel to play the South Florida Heat in the Regional semi-finals at 3:30pm (Tequesta Trace Park (600 Indian Trace, Weston, FL 33326). 
     
    On Saturday……The Boys Varsity Soccer Team will travel to Divine Savior Academy to participate in the Regional semi-finals at 7pm (Doral Meadows Park, 11555 NW 58th St., Doral, FL 33178).

    In Wednesday’s Athletic Action……The Boys Varsity Soccer Team (16-4-2) beat Sagemont in the Regional quarterfinals 1-0.  Dre Medici scored on an assist from Pablo Gutierrez, Condrad Krasuski made 8 saves, and Liam Weil, Remy Cross, and Nico Arriola all played well on defense.  The boys will travel to Divine Savior Academy to participate in the Regional semi-finals on Saturday, February 10th, at 7pm (Doral Meadows Park, 11555 NW 58th St., Doral, FL 33178).
     
    Today….The Girls Varsity Basketball Team hosts Sagemont in the District Championship at 7pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Belen in their regular season finale at 6/7:30pm. 
     
    On Friday, the Girls Varsity Soccer Team travels to South Florida Heat in the Regional semi-finals at 3:30pm (Tequesta Trace Park (600 Indian Trace, Weston, FL 33326). 
    Read More
  • Wednesday, February 7, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Action…..…..Congratulations to the Girls Varsity Soccer Team (16-3-2).  They beat Westminster Academy in the Regional quarterfinals 8-2.  Amanda Martin led the way with 2 goals, and Mia Batista, Alyson Rodriguez, Maya Leoni, Danielle Geathers, Isabella Allen, and Sofia Nelcha all scored.  The girls will play South Florida Heat in the Regional semi-finals on Friday, February 9th, at 3:30pm at Tequesta Trace Park (600 Indian Trace
    Weston, FL 33326).  If the girls win on Friday, they will host the winner of Palmer-Trinity and Archimedean on Tuesday, February 13th at 7pm in The Regional Finals. 
     
    On Wednesday……Good luck to the Boys Varsity Soccer Team.  They travel to Weston Regional Park – field #4 to play Sagemont in the Regional quarterfinals. 
     
    Amanda Martin (Girls Soccer) – Please join us as we congratulate and celebrate Amanda Martin.  She will be signing her National Letter of Intent this morning to attend the University of South Carolina to play soccer.  Her senior signing ceremony will take place 10:30am in the Senior Circle near Primary Hall.  All are welcome.
    Read More
  • Monday, February 5, 2018:

    In Saturday’s action……. The Girls Varsity Basketball Team (14-10) beat Florida Prep Academy in their “Senior Game” 62-44.  Aasiya Berry led the way with 15 points and 8 rebounds, Koi Love had 15 points, 6 rebounds, and 3 steals, Maria Alvarez added 12 points, 4 steals, and 3 rebounds, and Sydney Shaw had 7 points and 6 assists. 
     
    Today……The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Riviera Prep at 6/7:30pm.
     
    On Tuesday…..The Girls Varsity Soccer Team hosts Westminster Academy in the Regional Semifinals at 7pm.  Please come out and wear “RED” to support our Spartans.
    Read More
  • Tuesday, February 6, 2108:

    In Tuesday’s Athletic Action…….The Boys Varsity Basketball Team (8-11) beat Riviera Prep 57-53.  Tristan Escalante led the way with 23 points, 5 assists, and 5 rebounds, Nate Outten had 15 points and 11 rebounds, Evan Mendelson added 7 points and 4 rebounds, and Matthew Kaye played well on defense.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (9-8) beat Riviera Prep 69-57.  Aidan Grimberg led the way with 20 points and 8 rebounds, Jasper Feldman had 15 points and 4 rebounds, and Ryan Mendelson added 12 points and 8 assists. 
     
    Today…..The Girls Varsity Soccer Team hosts Westminster Academy in the Regional Semifinals at 7pm.  Please come out and wear “RED” to support our Spartans.
     
    On Wednesday……The Boys Varsity Soccer Team travels to Weston Regional Park – field #4 to play Sagemont in the Regional Quarterfinals. 
     
    Amanda Martin (Girls Soccer) – Please join us as we congratulate and celebrate Amanda Martin.  She will be signing her National Letter of Intent on Wednesday (tomorrow) to attend the University of South Carolina to play soccer.  Her senior signing ceremony will take place 10:30am in the Senior Circle near Primary Hall.  All are welcome.
    Read More
  • Friday, February 2, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events…..The Boys Varsity Basketball Team (7-10) lost to Westminster Christian  54-29.  Harrison Stier led the way with 8 points and 3 blocks, and Tristan Escalante had 6 points and 4 rebounds.   The Boys Junior Varsity Basketball Team (8-8) lost to Westminster Christian 69-43.  Jasper Feldman led the way with 20 points, 6 rebounds, and 3 steals, Jovan Joseph had 6 points, 4 rebounds, and 3 steals.  

    In Wednesday’s Athletic Events……The Boys Varsity Soccer Team (15-4-2) lost to Divine Savior Academy in the District Championship game 4-2.  Dylan Turk and Dre Medici each scored, and Nico Arriola, Liam Weil, Remy Cross, and Khalil Winder all played well.  The Boys will travel to Sagemont on Wednesday, February 7th to participate in the Regional Quarterfinals (Western Regional Park) at either 3:30pm or 7pm.
     
    In Today’s Action….The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to SLAM Academy at 6/7:30pm. 
     
    On Saturday, February 3rd, The Girls Varsity Basketball Team will host Florida Prep Academy in their annual “Senior Game” at 2pm.  Prior to the game,  Miami Country Day School will be re-naming the J. Calvin Rose Athletic Center basketball court - the “Court Ochiel Swaby Court” -  in honor of Coach Ochiel Swaby.  In his 13 years as head coach, Coach Swaby has guided his team to over 300 wins, 8 District Championships, 5 consecutive Regional Championships, 4 consecutive State Championships, and 2 Dicks National Championships.  In addition, we are asking all Spartan fans to wear your Country Day Spartan red as we "Red Out"  for Coach O and our seniors. The first 300 fans will receive a free "Red Out" t-shirt.   Please come out to support Coach O, the Girls Basketball Team, our seniors, and all of our Winter athletes.  Go Spartans!
    Read More
  • January

    Wednesday, January 31, 2018

    In Tuesday’s Athletic Events…..The Boys Varsity Basketball Team (7-10) lost to Westminster Christian  54-29.  Harrison Stier led the way with 8 points and 3 blocks, and Tristan Escalante had 6 points and 4 rebounds.   The Boys Junior Varsity Basketball Team (8-8) lost to Westminster Christian 69-43.  Jasper Feldman led the way with 20 points, 6 rebounds, and 3 steals, Jovan Joseph had 6 points, 4 rebounds, and 3 steals.
     
    In Today’s Action…….The Boys Varsity Soccer Team hosts Divine Savior Academy in the District Championship at 7pm.  Please come out and support our coaches and players as they try to repeat as District Champions.  We are asking everyone to please wear ‘Red”.  We will be selling red Soccer t-shirts for anyone interested in my office and at the game. 
     
    Read More
  • Monday, January 29, 2018:

    On Friday…The Boys Varsity Soccer Team (14-3-2) beat Marathon on “Senior Night’ 7-0. Dre Medici led the way with 3 goals, Diego Oropeza-Rodrigues added a goal and 2 assists, Erik Pantin, Alejandro Roye, and Liam Weil all scored, and Condrad Krasuski made 13 saves. 
     
    In Saturday’s action……. The Girls Varsity Basketball Team (13-10) beat Haines City 69-45.  Sydney Shaw led the way with 13 points and 3 steals, Emani Theodule had 10 points, 3 rebounds, and 2 steals, and Maria Alvarez added 9 points, 7 rebounds, 10 steals, and 7 assists.   A special “THANKS” to the Boys Varsity Basketball Team, who spent the morning working at Feeding South Florida for this year’s Community Service project (see attached picture).
     
    In Today’s Athletic Events….The Boys Varsity Soccer Team hosts Hillel in the District Semifinals at 5pm, the Boys Junior High Basketball Team hosts Riviera Prep at 6pm, the Boys Varsity Basketball Team hosts Riviera Prep in their ‘Senior Game” at 7:30pm, the Boys and Girls Middle School Tennis Teams begin tryouts at the Miami Shores Country Club at 4pm, and practices begin for Lacrosse, Baseball, and Middle School Water Polo. 
     
    On Tuesday….The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams travel to Westminster Christian at 6/7:30pm.  
    Read More
  • Tuesday, January 30, 2108:

    Read More
  • Friday, January 26, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action….The Girls Varsity Soccer Team (15-3-2) beat Hillel to win their 6th consecutive District Championship 8-0 (see attached picture).  Maya Leoni led the way with 4 goals, Amanda Martin added 2 goals, and Ava Hansen and Isabella Allen each scored.  The Girls host Westminster Academy in the Regional Quarterfinals on Tuesday, February 6th, at 7pm.  The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (5-10) lost to Florida Christian in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals 58-48.  Jasper Feldman led the way with 20 points and 6 rebounds, T.J. Mack had 17 points, and Eric Germeus added 8 rebounds and 4 steals.  The Boys Varsity Basketball Team (6-9) lost to Pine Crest 65-41.  Nate Outten led the way with 15 points, and Matthew Kaye and Harrison Stier each had 8 points.  The Girls Middle School Basketball Team (4-12) lost to Carrollton in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals 13-10.  Rachel Hodes led the way with 4 points, 7 rebounds, and 2 steals, Ella Gilderman had 3 points, 8 rebounds, and 8 steals, and Caitlin Cherenfant added 3 points, 9 rebounds, and 2 steals.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (7-7) lost to Pine Crest 53-42.  Ryan Mendelson led the way with 11 points, Aidan Grimberg added 10 points, and Jameson Schuchts had 9 points. 
     
    Today….The Boys Varsity Soccer Team hosts Marathon in their “Senior Game” at 6pm.  Please come out and support our seniors: Leandro Antonaccio, Brandon Arriaga, Nico Arriola, Arthur Caravellas, Condrad Krasuski, Dre Medici, Liam Weil, Khalil Winder, and manager Michelle Yacobi. 
     
    On Saturday….The Girls Varsity Basketball Team travels to Haines City High School at 4pm.
     
    Read More
  • Thursday, January 25, 2108:

    In Wednesday Athletic Events…..The Boys Varsity Soccer Team (13-3-2) beat Coral Springs Charter 2-1.  Dre Medici and Pablo Gutierrez each scored, Khalil Winder and Nico Arriola added assists, and Liam Weil, Remy Cross, Daniel Dieppa, and Dylan Turk all played well. 
     
    Congratulations to the following fall student-athletes who were recognized this morning in the Miami Herald as All-County selections….
    Cross Country:
    2nd Team
    Lauren McGaffic
     
    Honorable Mention
    Ryan Mendelson, Ben Horn, Lucas Crespo, Rashad Lyndell Heagle, Danny Strouse, Cristina Hernandez, Anastasija Moskvina, Brooke Nieder, Isabella Allen, Taisa Strouse
     
    Golf
    2nd Team
    Griffin Steutel
     
    Honorable Mention
    Quinn Walker, Antonio Justo, T.J. Mack, Sam Netkin, Sabrina Cabarcos, Kaylee Parizo
     
    Swimming
    Honorable Mention
    Ricardo Stamatis, Arie Sternberg, Zachary Smith, Juan Martin Caro
     
    Volleyball
    Honorable Mention
    Sofia Nores, Nyasia John, Rianna Washington, Bridgette Lewin, Yakira Wardlaw
     
    Today…..The Girls Varsity Soccer Team travels to Hillel to play the Hurricanes in the District Championship at 7pm, the Girls Middle School Basketball Team travels to Carrollton in the South Florida Middle School Quarterfinals at 4pm, the Boys Middle School (Varsity) Basketball Team travels to Florida Christian in the South Florida Middle School Conference Quarterfinals at 5:15pm, and the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Pine Crest at 6/7:30pm. 
     
    On Friday……The Boys Varsity Soccer Team hosts marathon in their ‘Senior Game” at 6pm. 
     
    Coach O Court Dedication Ceremony - On Saturday, February 3rd, The Girls Varsity Basketball Team will host Florida Prep Academy in their annual “Senior Game” at 2pm.  Prior to the game,  Miami Country Day School will be re-naming the J. Calvin Rose Athletic Center basketball court - the “Court O Court” -  in honor of Coach Ochiel Swaby.  In his 13 years as head coach, Coach Swaby has guided his team to over 300 wins, 8 District Championships, 5 consecutive Regional Championships, 4 consecutive State Championships, and 2 Dicks National Championships.  In addition, we are asking all Spartan fans to wear your Country Day Spartan red as we "Red Out"  for Coach O and our seniors. The first 300 fans will receive a free "Red Out" t-shirt.   Please come out to support Coach O, the Girls Basketball Team, our seniors, and all of our Winter athletes.  Go Spartans!
     
    Read More
  • Tuesday, January 23, 2018:

    In Monday’s Athletic Action…….The Girls Varsity Basketball Team (12-10) beat Dillard 57-34.  Koi Love led the way with 20 points, 15 rebounds, 3 assists, and 6 steals, Emani Theodule had 8 points and 3 steals, and Aasiya Berry added 8 points and 6 rebounds.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (2-12) lost to Florida Christian 54-11.  Ryder Rosenberg led the way with 5 points and 3 steals, and Josh Harris added 5 points.  The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (5-9) lost to Florida Christian 43-40.  T.J. Mack led the way with 16 points and 7 rebounds, Jasper Feldman had 15 points and 7 rebounds, and Eric Germeus added 4 points, 8 rebounds, and 5 steals.  The Girls Middle School Basketball Team (4-10) lost to Florida Christian 30-16.  Ella Gilderman led the way with 11 points, 9 rebounds, and 4 steals, Rachel Hodes had 5 points, 8 rebounds, 3 steals, and 2 assists, and Caitlin Cherenfant played well on defense.  The Boys Varsity Basketball Team (6-8) lost to Mater Lakes Academy 60-44.  Tristan Escalante and Nate Outten each scored 13 points, Harrison Stier had 8 points and 11 rebounds, Matthew Kaye added 7 points, and Evan Mendelson had 5 assists.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (7-6) lost to Mater Lakes Academy 79-55.  Aidan Grimberg led the way with 23 points and Lukas Peterson added 7 points. 
     
    In Today’s Events…..There are no athletic events schedule for Today.
     
    On Wednesday, the Boys Varsity Soccer Team travels to Coral Springs Charter at 4pm
    Read More
  • Monday, January 22, 2018:

    In Friday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Basketball Team (11-9) lost to Hamilton Heights 71-39.  Koi Love led the way with 10 points and 6 rebounds, Emani Theodule had 8 points, Aasiya Berry added 6 points and 5 rebounds, and Maria Alvarez had 6 points and 4 assists.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (7-5) lost to Gulliver 76-47.  Aidan Grimberg led the way with 21 points and 8 rebounds. 
     
    On Saturday…..The Boys Varsity Soccer Team (12-3-2) beat Jacksonville Bolles 3-1.  Dre Medici led the way with a goal and an assist, Dylan Turk and Pablo Gutierrez each scored, Condrad Krasuski made 10 saves, and Liam Weil, Daniel Dieppa, Remy Cross, Nico Arriola, Diego Oropeza Rodrigues, Pedro Levi, and Khalil Winder all played well.  The Girls Varsity Basketball Team (11-10) lost to Mercer County High School 67-55.  Koi Love led the way with 23 points, 19 rebounds, 3 steals, and 6 blocks, Maria Alvarez had 11 points, 5 rebounds, and 6 assists, and Aasiya Berry added 7 points and 4 rebounds. 
     
    Congratulations to Kian Andersen....Kian won the High School Baseball Network Homerun Derby Friday evening (see attached link to the article).. http://miamidadehighschoolbaseball.com/2018/01/miami-country-days-anderson-wins-hsbn-power-showcase/01024510
     
    In Today’s events…..The Girls Varsity Basketball Team hosts Dillard at 4:30pm, the Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Mater Lakes Academy at 6/7:30pm, the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams travel to Florida Christian at 3:30/4:30/5:30pm, tryouts for Boys and Girls Varsity Tennis begins at 4:30pm, Softball practice starts at 4pm, and Girls and Boys Varsity Water Polo practice begins at 6pm. 
     
    Read More
  • Friday, January 19, 2018:

    In Thursday’s Athletic Events……The Girls Varsity Soccer Team (14-3-2) beat a very good Carrollton Team on “Senior Night” 4-2.  Senior Amanda Martin scored 2 goals, Mia Batista and Isabella Allen each added a goal, Seniors Ava Hansen and Danielle Geathers each played well, and Sofia Benenson was outstanding in goal.  The Boys Varsity Soccer Team (11-3-2) beat Marathon 6-1.  Khalil Winder and Diego Oropeza each scored 2 goals, Dylan Turk had a goal and an assist, Dre Medici added a goal, Liam Weil and Daniel Dieppa each played well on defense, and Alejandro Roye made 9 saves in his first game as goalkeeper. 
     
    Today…..The Boys Junior Varsity Basketball Team travels to Gulliver at 6pm, Ransom Everglades plays Jacksonville Bolles in boys soccer on campus at 7pm, The Girls Varsity Basketball Team plays Hamilton Heights in Louisville, Kentucky at 7:30pm. 
     
    On Saturday….The Boys Varsity Soccer Team hosts Jacksonville Bolles at 9am, and the Girls Varsity Basketball Team plays Mercer County in Louisville, Kentucky at 6pm.  .
     
    Spring Sports
    Please see the spring sports listed below for practice start dates and coaching information. All game schedules and directions to away games will be posted on the Miami Country Day School athletic website by the end of the week.
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     
    Boys Varsity Baseball
    Boys Varsity Baseball is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts will begin on Monday, January 29. Please contact Mr. Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Baseball
    Boys Middle School Baseball is for student-athletes in grades 6-8. Practice will begin Monday, January 29. Please contact Mr. Jimmy Simpson at jsimpson@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Softball
    Girls Varsity Softball is for student-athletes in grades 6-12. Tryouts will begin on Monday, January 22. Please contact Mr. Chris Antonopoulos at antonopoulosc@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Water Polo
    Girls and Boys Water Polo is for student-athletes in grades 6-12. Practice begins on Monday, January 22. Please contact Ms. Stephanie Ragheb at raghebs@miamicountryday.org or Mr. Alain Guillen at guillena@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Water Polo
    Girls and Boys Middle School Water Polo is for student-athletes in grades 6-8. Practice begins on Monday, January 29. Please contact Ms. Eleni Pizanias at pizaniase@miamicountryday.org for more information. 
     
    Girls and Boys Varsity Tennis
    Girls and Boys Varsity Tennis is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Monday, January 22. Please contact Mr. Alan Murray at murraya@miamicountryday.org or Mr. Val Banada at banadav@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Tennis
    Girls and Boys Middle School Tennis is for student-athletes in grades 6-8. Tryouts begin on Monday, January 29. Please contact Ms. Janet Haas at haasj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Varsity Lacrosse
    Boys Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Thursday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Junior Varsity Lacrosse
    Boys Junior Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-11. Tryouts begin on Thursday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Lacrosse
    Boys Middle School Lacrosse is for student-athletes in grades 6-8. Practices begin on Monday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
    Read More
  • Wednesday, January 17, 2018

    On Friday……The Boys Varsity Soccer Team (10-2-2) beat Archemidean 5-1.  Remy Cross led the way with a goal and an assist, Khalil Winder, Dre Medici, Pablo Gutierrez, and Josef Frenkel each scored, and Liam Weil, Daniel Dieppa, and Nico Arriola played well on defense.  The Girls Varsity Basketball Team (10-7) beat Palm Beach Lakes 68-39.  Aasiya Berry led the way with 26 points and 6 rebounds, Koi Love had 18 points, 2 steals, and 2 assists, Sydney Shaw added 8 points, 7 rebounds, 5 steals, and 3 assists, and Riana Doctor had 4 points, 5 rebounds, and 2 steals.  The Boys Varsity Basketball Team (5-7) lost to Grandview Prep 73-63. Tristan Escalante led the way with 17 points and 5 assists, Julius Delgado had 16 points and 5 rebounds, and Nate Outten added 13 points and 6 rebounds.
     
    In Saturday’s Athletic Events…..The Boys Middle School Soccer Team (12-4-1) participated in the South Florida Middle School Conference Championships at Palmer-Trinity.  The boys beat Riviera Prep in game one 4-3, but lost in the conference semifinals to Ransom Everglades 3-0.  Stefano Dumas led the way with 3 goals, Alec Miller added a goal, Lucas Hansen and Matthew Collins each had assists, and Rafael Urbina and Connor Sastre each played well.  The Girls Middle School Soccer Team (5-6-5) lost to Riviera Prep in the South Florida Middle School Conference championships 2-1.  Logan Sennett scored and Lauren White made 10 saves.  The Girls Varsity Basketball Team (10-8) lost to Fort Myers 74-52.  Koi Love led the way with 19 points, 6 rebounds, and 3 steals, Maria Alvarez had 9 points, 6 assists, 4 rebounds, 2 blocks, and 3 steals, Emani Theodule added 7 points, 2 assists, and 2 blocks, and Asha Taylor had 5 points, 3 assists, and 2 rebounds.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (2-11) hosted the Spartan Invitational.  In game 1, they lost to Palmer-Trinity 20-19. James Deering led the way with 9 points, Josh Harris added 7 points, Alex Mendelson added 5 assists, and Nate Giovannucci had 5 steals and 2 rebounds.  In game 2, they lost to University School 62-11.  Alex Mendelson had 4 points, and Ryder Rosenberg had 3 steals and 4 rebounds.  In the consolation game, they lost to Riviera Prep 31-27.  James Deering led the way with 9 points, Alex Mendelson added 8 points, and nate Giovannucci had 4 steals and 2 rebounds.  


    In Tuesday’s Athletic Action…..The Girls Varsity Soccer Team (13-3-2) beat North Broward Prep 2-1.  Alyson Rodriguez led the way with a goal and an assist, and Becky Bibas scored the other Spartan goal.  The Girls Varsity Basketball Team (11-8) beat Somerset Central Miramar Academy 79-13.  Kristina Godfrey led the way with 12 points and 2 rebounds, Aasiya Berry had 11 points, 6 rebounds, and 2 blocks, Maria Alvarez added 8 points, 4 assists, and 2 rebounds, Sydney Shaw had 8 points, 4 assists, and 2 rebounds, Emani Theodule had 8 points, 2 rebounds, and 3 steals, and Karina Gordon added 8 points, 2 rebounds, and 2 assists.  The Boys Varsity Basketball Team (6-7) beat Somerset Central Miramar Academy in overtime 58-47.  Tristan Escalante led the way with 18 points, Nate Outten added 17 points, and Julius Delgado had 12 points.  The Boys Varsity Soccer Team (10-3-2) lost to Boca Christian 3-1.  Dre Medici scored for the Spartans.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (7-4) lost to Somerset Central Miramar Academy 60-46.  Ryan Mendelson led the way with 17 points, 4 assists, and 2 steals, Jameson Schuchts added 12 points and 5 rebounds, and Sasha Carrillo had 6 points and 11 rebounds. 
     
    Today…..There are no games scheduled for today.
     
    On Thursday….the Boys Varsity Soccer Team travels to marathon at 4pm, and the Girls Varsity Soccer Team hosts Carrollton in their annual senior game at 7pm.  Please come out to honor Danielle Geathers, Ava Hansen, and Amanda Martin in the final regular season game of their soccer career.  
    Read More
  • Friday, January 13, 2018:

    In Thursday’s Athletic Action….The Boys Varsity Soccer Team (9-2-2) beat Sagemont 4-2.  Dre Medici led the way with 2 goals, Erik Pantin and Anthony Cervone each added a goal, Khalil Winder, Pablo Gutierrez, and Diego Oropeza Rodrigues all added assists, and Liam Weil and Daniel Dieppa each played well on defense.  The Girls Varsity Basketball Team (9-7) beat Sagemont 68-10.  Emani Theodule led the way with 12 points and 7 steals, Koi Love had 11 points, 12 rebounds, and 2 assists, Maria Alvarez had 8 points, 4 rebounds, 5 steals, and 3 assists, and Milani McCormick had 7 points.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (7-3) beat Sagemont 58-27.  Ryan Mendelson led the way with 14 points, Aidan Grimberg had 15 points, 5 rebounds, and 2 steals, and Joshua Finvarb had 6 points and 7 steals.  The Girls Varsity Soccer Team (12-3-2) beat Palmer-Trinity 5-0.  Ava Hansen led the way with 2 goals, and Alyson Rodriguez, Amanda Martin, and Danielle Geathers all scored.  The Boys Varsity Basketball Team (5-6) lost to Sagemont 47-29. 
     
    Today…..The Boys Varsity Soccer Team hosts Archimedean at 5pm, the Boys Varsity Basketball Team travels to Grandview Prep at 4pm, and the Girls Varsity Basketball Team plays Palm Beach Lakes in the Martin Luther King Weekend Tournament at Hallandale High School at 6:30pm. 
     
    On Saturday…..The Boys Middle School (JV) Basketball Team hosts the Spartan Invitational starting at 9am, the Girls Varsity Basketball Team travels to Hallandale High School to play Fort Meyers High School at 8pm, the Girls Middle School Soccer Team travels to Gulliver to participate in the South Florida Middle School Conference Championships at 10:30am, and the Boys Middle School Soccer Team travels to Palmer-Trinity to participate in the South Florida Middle School Conference Championships at 10:30am.
     
    In Wednesday’s Athletic Events….The Girls Middle School Basketball Team (4-10) lost to Carrollton 24-9.  Rachel Hodes led the way with 4 points, 2 assists, 4 rebounds, and 3 steals, Ella Gilderman had 3 points, 4 rebounds, and 5 steals, and Chloe Fong added 2 points and 2 rebounds.  The Boys Middle School Soccer Team (11-3-1) lost to Ransom Everglades 2-1.  Augustin Kohen scored, and Stefano Dumas, Matthew Collins, Alan Bruckstein, Connor Sastre, Joseph Bassett, Lucas Hansen, Francesco Di Giuseppe, Rafael Urbina, Victor Destri, and Tommaso Figari all played well.  The Girls Middle School Soccer Team (5-5-5) lost to Ransom Everglades 8-0.  Lauren White made 14 saves and Lauryn Turk played well. 
     
    Today….The Boys Varsity Soccer Team hosts Sagemont at 7pm, the Girls Varsity Soccer Team travels to Palmer-Trinity at 4pm, and the Boys Junior Varsity, Girls Varsity, Boys Varsity Basketball Teams host Sagemont at 4/5:30/7pm, The Parents Association will be hosting their Winter BBQ on Thursday, January 11th, starting at 3:30pm.  Please come out and support your Spartans.
     
    On Friday…..The Boys Varsity Soccer Team hosts Archimedean at 5pm, the Boys Varsity Basketball Team travels to Grandview Prep at 4pm, and the Girls Varsity Basketball Team plays Palm Beach Lakes in the Martin Luther King Weekend Tournament at Hallandale High School at 6:30pm.  
    Read More
  • Wednesday, January 10, 2018:

    In Tuesday’s Athletic Events….The Boys Varsity Soccer Team (8-2-2) beat Hialeah Educational Academy 1-0.  Dre Medici score the game’s lone goal, Ben Hug recorded the shutout, and Liam Weil played well.  The Girls Varsity Soccer Team (11-3-2) beat an undefeated Miami Springs Team 3-1. Ava Hansen led the way with 2 goals, Amanda Martin scored, and Sofia Benenson played well in goal.  The Girls Middle School Basketball Team (4-9) beat Gulliver 31-11.  Rachel Hodes led the way with 12 points, 7 rebounds, and 5 steals, Ella Gilderman had 9 points, 5 rebounds, 5 steals, and 3 assists, Caitlin Cherenfant added 6 points, 5 rebounds, and 7 steals, Julia Green had 10 steals and 2 points, and Chloe Fong had 2 points and 2 steals. The Boys Varsity Basketball Team (5-5) lost to St. Andrews 52-39.  Nate Outten led the way with 15 points and 11 rebounds, Evan Mendelson added 10 points, and Tristan Escalante had 9 points and 5 assists.  The Boys Middle School (Varsity) Basketball Team (5-8) lost to Gulliver 50-35.  TJ Mack led the way with 17 points and 9 rebounds, and Jasper Feldman added 13 points and 11 rebounds.  The Boys Middle School (JV) Basketball Team (2-8) lost to Gulliver 52-11.  Ryder Rosenberg led the way with 4 points, and Nicolas Margarit added 5 rebounds and 2 steals. 

    In Today’s Action….The Girls Middle School Soccer Team travels to Ransom Everglades at 4pm, the Boys Middle School Soccer Team hosts Ransom Everglades at 4pm (Livestreamed Event), and the Girls Middle School Basketball Team travels to Carrollton at 4pm. 

    On Thursday…….The Parents Association will be hosting their Winter BBQ on Thursday, January 11th, starting at 3:30pm.  Please come out and support your Spartans (3 basketball games at 4/5:30/7pm and 1 soccer match at 7pm) and our Parents Association.  
    Read More
  • Tuesday, January 9, 2018:

    In Friday’s Athletic Action…….The Boys Varsity Basketball Team (5-4) beat Divine Savior Academy 72-64.  Nate Outten led the way with 29 points and 14 rebounds, Tristan Escalante had 16 points and 6 assists, Julius Delgado added 10 points, and Matthew Kaye had 9 points.  The Boys Junior Varsity Basketball Team (6-3) beat Divine Savior Academy 49-45.  Ryan Mendelson led the way with 17 points, Sasha Carrillo added 11 points and 11 rebounds, and Aidan Grimberg had 14 points, 4 assists, and 7 rebounds.  The Girls Varsity Basketball Team (7-7) lost to Nova High School 64-55.  Koi Love led the way with 19 points, 9 rebounds, 2 steals, and 2 blocks, Sydney Shaw had 8 points, 2 rebounds, 6 assists, and 4 steals, Maria Alvarez added 8 points, 6 steals, and 2 assists, and Aasiya Berry had 7 points and 9 rebounds. 
     
    On Saturday…..Congratulations to Coach Ochiel Swaby.  He recorded his 300th win, as the Girls Varsity Basketball Team (8-7) defeated Gulf Coast High School 66-54.  Koi Love led the way with 22 points and 11 rebounds, Maria Alvarez had 19 points, 5 rebounds, 2 assists, and 3 steals, Aasiya Berry added 13 points, 17 rebounds, and 2 blocks, and Emani Theodule had 10 points.
     
    On Tuesday……The Girls Varsity Soccer Team hosts Miami Springs at 7pm, the Boys Varsity Soccer Team travels to Hialeah educational Academy at 3;30pm, the Boys Varsity Basketball Team travels to Saint Andrews at 7pm, and the Girls Middle School, Boys Middle School (JV), and Boys Middle School (Varsity) Basketball Teams host Gulliver at 3:30/4:30/5:30pm (Livestreamed Events).   
     
    On Thursday…….The Parents Association will be hosting their Winter BBQ on Thursday, January 11th, starting at 3:30pm.  Please come out and support your Spartans (3 basketball games at 4/5:30/7pm and 1 soccer match at 7pm) and our Parents Association. 
     
    Spring Sports
    Please see the spring sports listed below for practice start dates and coaching information. All game schedules and directions to away games will be posted on the Miami Country Day School athletic website by the end of the week.
     
    Prior to the first day of practice, all student-athletes must have a completed physical and all proper FHSAA paperwork (EL2 and EL3) uploaded electronically to Magnus Health, which is accessed from your ‘My Country Day Account.’ Any questions regarding the athletic forms can be directed to the Athletic Trainers:  Michelle Cordero at corderom@miamicountryday.org , or Anthony Reyes reyesa@miamicountryday.org ,or the athletic office at x250 for more information. 
     
    Boys Varsity Baseball
    Boys Varsity Baseball is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts will begin on Monday, January 29. Please contact Mr. Chuck Sennett at sennettc@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Baseball
    Boys Middle School Baseball is for student-athletes in grades 6-8. Practice will begin Monday, January 29. Please contact Mr. Jimmy Simpson at jsimpson@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls Varsity Softball
    Girls Varsity Softball is for student-athletes in grades 6-12. Tryouts will begin on Monday, January 22. Please contact Mr. Chris Antonopoulos at antonopoulosc@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Varsity Water Polo
    Girls and Boys Water Polo is for student-athletes in grades 6-12. Practice begins on Monday, January 22. Please contact Ms. Stephanie Ragheb at raghebs@miamicountryday.org or Mr. Alain Guillen at guillena@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Water Polo
    Girls and Boys Middle School Water Polo is for student-athletes in grades 6-8. Practice begins on Monday, January 29. Please contact Ms. Eleni Pizanias at pizaniase@miamicountryday.org for more information. 
     
    Girls and Boys Varsity Tennis
    Girls and Boys Varsity Tennis is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Monday, January 22. Please contact Mr. Alan Murray at murraya@miamicountryday.org or Mr. Val Banada at banadav@miamicountryday.org for more information.
     
    Girls and Boys Middle School Tennis
    Girls and Boys Middle School Tennis is for student-athletes in grades 6-8. Tryouts begin on Monday, January 29. Please contact Ms. Janet Haas at haasj@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Varsity Lacrosse
    Boys Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-12. Tryouts begin on Thursday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Junior Varsity Lacrosse
    Boys Junior Varsity Lacrosse is for student-athletes in grades 9-11. Tryouts begin on Thursday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
     
    Boys Middle School Lacrosse
    Boys Middle School Lacrosse is for student-athletes in grades 6-8. Practices begin on Monday, January 29. Please contact Mr. Chaka Bainbridge at bainbridgec@miamicountryday.org for more information.
     
    Read More
  • Monday, January 8, 2018:

    Happy New Year!!!
     
    Over the Holiday Break……The Girls Varsity Basketball Team (6-5) lost to Westlake High School (Texas) 64-35.  Koi Love led the way with 13 points, 13 rebounds, and 4 blocks, Maria Alvarez added 12 points, 2 assists, and 2 steals.  The Girls (6-6) lost to Mason High School (Ohio) 57-49.  Koi Love had 19 points, 12 rebounds, 2 assists, 5 steals, and 3 blocks, Maria Alvarez added 12 points and 2 rebounds, and Aasiya Berry had 8 points and 3 rebounds.  In the tournament finale, the Girls (7-6) beat Fort Meyers High School 75-74.  Koi Love led the way with 35 points, 14 rebounds, and 2 blocks, Sydney Shaw had 14 points, 7 rebounds, and 3 assists, Maria Alvarez added 12 points, 5 rebounds, 3 assists, and 4 steals, and Jayda Theodule had 6 points, 6 rebounds, and 4 assists. 
     
    Today……The Boys Junior Varsity and Varsity Basketball Teams host Divine Savior at 6/7:30pm, and the Girls Varsity Basketball Team plays Nova High School at Miami High at 7:30pm. 
     
    On Saturday….the Girls Varsity Basketball Team travels to Miami High to play Gulf Coast High School at 7:30pm.  
    Read More
< 2018
Miami Country Day School is a college preparatory learning community committed to educating the whole child. Through the core values of honor, respect, wisdom and compassion, we prepare students to be lifelong learners. We inspire our children to develop their intellectual, physical, aesthetic, social, emotional and spiritual potentials by valuing every student every day.
© 2018 Miami Country Day School. All Rights Reserved.